Srbija i Turska mogle bi da unaprede saradnju u oblasti vojne industrije i da zajedno proizvode vojnu opremu, glavna je poruka nakon susreta srpskog i turskog predsednika Aleksandra Vučića i Recepa Tayyipa Erdogana u Beogradu.
Vučić je na zajedničkoj konferenciji za medije rekao da postoji mnogo ideja o tome kako bi mogle da sarađuju vojne industrije Srbije i Turske i da je već sastavljen tim koji će razmotriti šta Vojsci Srbije potrebno od Turske i šta bi dve zemlje mogle zajednički da razvijaju u budućnosti.
"Turska vojna industrija je značajno snažnija nego naša. Ali, bez lažne skromnosti, ni mi nismo za zanemarivanje. U tim okvirima vidim prostor za veliku saradnju", rekao je Vučić, a prenosi Beta.
Opširnije
Turska u BRIKS-u: šta nameravaju sultan Erdogan, carević Putin i car Si?
Ekonomista Katja Zajc Kejžar: EU je prirodni trgovinski partner Turske, ali Turska traži nova tržišta.
26.09.2024
Stan na turskoj obali za 40.000 evra, po ceni garaže u Beogradu
Nedavno je u blizini grada Mersina otvoren aerodrom, koji bi mogao da doprinesi ekonomskom i turističkom razvoju ovog regiona.
11.09.2024
Kostić, Kinezi i Turci najjači igrači na OIE tržištu Srbije
Ulaganje u obnovljive izvore energije postaje važan biznis u Srbiji.
01.03.2024
Prva turska bioelektrana u Srbiji, a razvijaju još tri vetroprojekta
Turska kompanija Fortis Energy pustila je u rad elektranu na biogas jačine tri megavata u vojvođanskom selu Dolovo.
14.02.2024
Turska, Rumunija i Bugarska čistiće ruske i ukrajinske mine koje plutaju Crnim morem
Ministri odbrane tri zemlje planiraju da održe ceremoniju potpisivanja u Istanbulu 11. januara, izjavio je turski ministar odbrane.
16.12.2023
Otkrio je da je Srbija nedavno obnovila izvozne dozvole za Tursku i u tu zemlju izvezla "ogroman broj granata". Predsednik je dodao da Srbija, posle Poljske, ima najveći vojni budžet u odnosu na ukupan budžet zemlje u Evropi, ali da on i dalje nije i nikada neće biti zadovoljan stanjem vojne industrije i oružanih snaga.
I Erdogan je potvrdio da će Srbija i Turska blisko sarađivati u oblasti namenske industrije te da to niko ne treba da dovodi u pitanje.
Erdogan je izjavio da je odnos sa Srbijom ušao u "zlatno doba" i da ekonomski odnosi upravljaju dinamikom saradnje dve države. "Ekonomski odnosi su ono što upravlja našim odnosima. U poslednje dve godine imamo trgovinsku razmenu u obimu od dve milijarde dolara. Zajedničkim naporima želimo povećati i razmenu u oblasti turizma, a radimo i na tome da putovanje između Srbije i Turske bude omogućeno i samo proverom ličnih karata građana", kazao je on.
Turski predsednik stigao je u Srbiju u četvrtak uveče. U petak je imao sastanak sa predsednikom Vučićem, a zatim su prisustvovali četvrtoj sednici Visokog saveta za saradnju Srbije i Turske.
Nakon toga, potpisano je više dokumenata i memoranduma o razumevanju u oblastima rada, zapošljavanja i socijalne sigurnosti, privrede, industrije i tehnologije, energetske tranzicije, medija i informisanja, omladine i sporta, upravljanja katastrofama, kao i o saradnji u vanrednim situacijama.
Sledi biznis forum, izvoz u Tursku ove godine porastao za 73 odsto
Privrednici Srbije i Turske sešće u petak za sto i razgovarati o novim poslovnim mogućnostima, a u okviru biznis foruma koji se održava povodom dolaska turskog predsednika Recepa Tayyipa Erdoğana u Srbiju.
Spoljnotrgovinska razmena između Srbije i Turske drastično raste. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku (RZS), samo u prvoj polovini ove godine izvoz u Tursku je povećan za čak 61,6 odsto u odnosu na isti period prošle godine. Porastao je i uvoz za 10,7 odsto. Prema podacima RZS-a, Turska je četvrti uvozni partner Srbije i 14. izvozni partner.
Na drastično povećanje trgovinske saradnje sa Turskom ukazano je i u poslednjem izveštaju MAT-a. Ekonomisti MAT-a ukazali su da je u prvih osam meseci ove godine značajno uvećan plasman srpskih proizvoda na tržišta Kine i Turske, dok sa Azerbejdžanom vrednost trgovine raste usled uvoza gasa.
Izvoz robe iz Srbije u Kinu povećan je u prvih osam meseci ove godine za 54 odsto ili 404 miliona evra, a izvoz u Tursku za 73 odsto ili 251 milion evra.
"Srbija je ove godine na tržištu Kine i Turske pronašla alternativu za prigušenu tražnju iz Evropske unije. Da se to nije desilo, u prvih sedam meseci ne bismo imali rast robnog izvoza od 1,5 odsto, već pad od 1,5 odsto (robni izvoz bio bi niži za 655 miliona evra)", ukazali su autori u poslednjem izveštaju MAT-a.
I u 2023. godini Srbija je pojačala izvoz na tursko tržište. Prošle godine rast izvoza je iznosio 27,7 odsto u odnosu na 2022. godinu. Međutim, prošle godine uvozili smo za 14,4 odsto manje iz Turske.
Vodeći izvozni proizvodi Srbije u Tursku u 2023. godini bili su: izduvni lonci i izduvne cevi; katode i sekcije katoda, od rafinisanog bakra; gume, spoljne, pneumatske, za nove putničke automobile; ostala hartija, karton, višeslojni; cigarete koje sadrže duvan; lim beli, kalajisani; hartija i karton, premazani plastikom; preparati za pranje i čišćenje, za maloprodaju; setovi provodnika za paljenje; hrana za pse i mačke.
Vodeći uvozni proizvodi Srbije iz Turske u 2023. godini bili su: nerazvrstana roba, roba na skladištenju; ostali provodnici za napon; delovi za mašine; autobusi; pleteni, kukičani materijali od pamuka; nerazvrstana roba po CT-roba u slobodnoj zoni; cevi; cement; pocinkovani lim; limun.
Turske investicije od 2010. do danas 344 miliona evra
Prema podacima Agencije za privredne registre, na teritoriji Srbije registrovano je 820 aktivnih privrednih subjekta (stanje na dan 2. 8. 2024. godine) čiji su većinski vlasnici državljani Turske, odnosno pravna lica registrovana u Turskoj.
Kada je reč o investicijama, prema podacima NBS za period od 2010. godine zaključno sa drugim kvartalom 2024. godine, prilivi po osnovu ulaganja iz Turske u Srbiju iznosili su oko 344,1 milion evra.
Prema navedenim podacima, Turska je dospela na 22. mesto liste zemalja sa najvećim ulaganjima u Srbiji u ovom periodu. Ulaganja su najvećim delom ostvarena u periodu nakon 2015. godine.