Narodna banka Srbije danas neće podizati kamatne stope, a pauza će joj omogućiti da detaljnije sagleda efekte dosadašnjih zaoštravanja monetarne politike. Ovo su očekivanja, kako analitičara Bloomberg Adrije, tako i ekonomista koje je anketirao Bloomberg.
"Kamatna stopa je već na relativno visokom nivou od 6,5 odsto, i u velikoj meri se već oslikava na kreditno tržište i na tražnju za kreditima. Samo iznos novoodobrenih kredita smanjen je oko šest odsto na međugodišnjem nivou u prvih osam meseci ove godine, dok su kamate dodale oko tri procentna poena međugodišnje u avgustu", rekla je Marina Petrov, viša analitičarka makroekonomije i tržišta kapitala.
Petrov navodi da je inflacija i dalje povišena, ali se očekuje njeno dalje usporavanje. Pritisci na inflaciju sa strane proizvođačkih cena daleko su ispod stope inflacije (2,1 odsto u avgustu), dok su globalne cene hrane na nižim nivoima u odnosu na prošlu godinu.
Opširnije
'Mera NBS za stambene kredite briše oko 130 miliona evra profita banaka'
Neto kamatna marža je porasla 3,6 odsto u Srbiji u prvoj polovini 2023. godine.
02.10.2023
Inflaciona očekivanja privrede blago pala u avgustu
Finansijski sektor, kao i u julu, očekuje inflaciju od sedam odsto za 12 meseci, dok je stanovništvo najpesimističnije.
20.09.2023
'Ograničenjem kamatnih stopa igra se igra nešto dam a nešto uzmem'
Apetiti banaka za profitom ove godine biće zadovoljeni porastom kamatnog prihoda od deponovanja viška likvidnosti kod centralne banke po višoj referentnoj stopi, kaže Andrej Knez, glavni analitičar BBA.
15.09.2023
Inflacija u avgustu usporila peti put zaredom
Inflacija je u avgustu iznosila 11,5 odsto, a glavni faktor su po običaju bile cene hrane.
12.09.2023
"Postoje izgledi za određenim akutnim efektom na inflaciju usled povećanja akciza i cene električne energije, ali je to svakako segment na koji NBS ne može da utiče", rekla je Petrov, i dodala da pritisci sa strane tražnje slabe, iako su i dalje podržani rastom zarada.
Većinski konsenzus
Da će se NBS odlučiti za još jednu pauzu očekuje i većina analitičara čije projekcije je sakupio Bloomberg. Prema najnovijoj anketi, pauzu očekuje 13 od 15 anketiranih analitičara, dok dvoje očekuje još jedno podizanje, i to od 25 baznih poena.
Usporavanje inflacije, skroman privredni rast i očekivano usporavanje rasta BDP-a evrozone u drugoj polovini razlozi su za zadržavanje stopa na ovim nivoima, smatra Ljiljana Grubić, glavni ekonomista Raiffeisen Banke AD u Beogradu.
"Očekujemo da će NBS nastaviti da koristi pomoćne monetarne instrumente, a ne da povećava stope", rekla je Grubić za Bloomberg.
Sličan komentar došao je i od tima analitičara Bloomberg Adrije.
"Povećanje kamatne stope ne očekujemo ni iz razloga povećanja troškova po NBS u procesu povlačenja likvidnosti, pogotovo ako imamo u vidu da je NBS na prethodoj sednici povećala stopu obavezne reserve i samim tim jedan deo likvidnosti usmerila na ovaj, značajno jeftiniji, instrument", rekla je Petrov u svom komentaru.
Grubić očekuje da će centralna banka kamate početi da spušta u drugom kvartalu sledeće godine, ali dodaje da će tempo spuštanja kamata verovatno biti sporiji od tempa podizanja jer će inflacija biti na višim nivoima u odnosu na period pre pandemije.
Petrov upozorava da postoje rizici, i to najviše zbog cena energenata, ali da se njihov veći uticaj ne očekuje.
"Negativni rizici proizilaze iz trenutno volatilnih cena nafte i gasa, ali snažni rast cena po tom osnovu nije naš osnovni scenario", rekla je Petrov.
- U pisanju pomogao Misha Savić.