Pre početka rata u Ukrajini, Udruženje privatnih benzinskih pumpi u Srbiji brojalo je oko 300 članova. Nestašica nafte i drastično povećanje cene te sirovine ostavili su pumpe bez prometa, zbog čega je to udruženje ostalo bez 200 članova. Neka su zatvorena, a neka izdata ili prodata većim kompanijama.
Kako bi zaštitila privredu i građane, Vlada Srbije već pet meseci ograničava maloprodajnu cenu dizela i benzina. Od 10. februara, kada je Vlada najavila ograničavanje cena, do danas, dizel je skuplji za 39 dinara, a benzin za 34 dinara.
Cena dizela danas iznosi 218 dinara, a benzina 203 dinara po litru.
Ograničavanje cena stvorilo je probleme malim distributerima naftnih derivata, jer marža koju ostvaruju nije zadovoljavajuća da pokriju sve troškove.
Zamenik predsednika Udruženja privatnih benzinskih pumpi u Srbiji Borislav Tatić rekao je za Bloomberg Adriju da su mali distributeri goriva u gubicima zbog aktuelne situacije.
"Nas kao distributere najviše interesuje marža, to je cena našeg rada i tu ne možemo da se uklopimo, zbog čega smo u gubicima. Za nas je neisplativo da radimo ispod 10 dinara marže, to je vrednost koja nam omogućava da budemo na blagoj nuli", rekao je Tatić.
Prema njegovim rečima, trenutna marža malih distributera goriva iznosi između tri i tri i po dinara.
Mali distributeri u Hrvatskoj najavljuju "ključ u bravu"
I mali distributeri u Hrvatskoj suočavaju se sa velikim gubicima zbog ograničavanja cena. Vlada Hrvatske odlučila je četvrtog jula da će i naredne dve nedelje ograničavati maloprodajnu cenu goriva, na šta su burno reagovali mali distrubuteri, koji su rekli da nisu očekivali takvu odluku države i da njih to znači "ključ u bravu".
Takođe su rekli da već mesecima posluju sa gubitkom. Prema njihovim tvrdnjama, oni dnevno gube između 3.000 i 4.000 kuna, odnosno između 40.000 i 60.000 dinara.
Tatić kaže da je situacija u Srbiji po pitanju malih distributera slična, ali da su zasad naši distributeri malo "izdržljiviji" od hrvatskih i da još uvek podnose te gubitke.
Međutim, postoje i one pumpe koje nisu preživele ovu krizu, te je, kako kaže, njihovo udruženje ostalo bez skoro 200 članova.
"Mi smo pre rata u Ukrajini imali više od 300 članova pumpi. U međuvremenu, jedan broj je zatvoren zbog lošeg prometa, jedan broj je izdat ili prodat većim kompanijama, i sada brojimo oko 120 članova", rekao je Tatić.
Ukazuje da su to samo pumpe koje su u okviru njihovog udruženja, ali da je uveren da ima još onih koji su doživele takvu sudbinu zbog aktuelne krize.
Distributeri u Srbiji se suočavaju i sa nelojalnom konkurencijom
Pored aktelne situacije na naftnom tržištu, zbog koje mali distributeri trpe velike gubitke, u Srbiji se suočavaju i sa nelojalnom konkurencijom.
Kako tvrdi Tadić, NIS prodaje benzin i dizel i do pet dinara jeftnije od ostalih pumpi. "To dovodi do još većeg apsurda, a to je da mi i ovo malo marže što bismo uzeli, ne uzimamo jer kupci odlaze na NIS-ove pume i kupuju jeftinije."
Poručuje da je to nelojalna konkurencija koju, kako kaže, Vlada Srbije mora da prekine.