Privredni rast Srbije, meren kretanjem bruto domaćeg proizvoda (BDP), dodatno je usporio u četvrtom kvartalu 2022. godine, prva je procena Republičkog zavoda za statistiku (RZS).
BDP Srbije je u poslednjem tromesečju prethodne godine porastao za 0,4 odsto, pokazuju podaci objavljeni u utorak.
Podsećamo, u fleš proceni RZS-a navodi se samo međugodišnja promena ovog ekonomskog indikatora, pa ćemo na odgovor na pitanje da li je Srbija ušla u recesiju morati da sačekamo još tridesetak dana.
Opširnije
BDP Evropske unije u četvrtom kvartalu 1,8 odsto viši nego godinu ranije
Bruto domaći proizvod Evropske unije u četvrtom kvartalu prošle godine bio je za 1,8 odsto viši nego godinu pre.
31.01.2023
Francuski BDP neočekivano porastao i ublažio strah od recesije
Francuska je izbegla kontrakciju krajem 2022. godine, otklanjajući zabrinutost da će druga naveća ekonomija evrozone skliznuti u recesiju.
31.01.2023
Bloomberg: Sumornije prognoze za BDP i inflaciju Srbije
Projekcije rasta BDP u 2022. i 2023. u poslednjoj anketi smanjene sa tri odsto na 2,3 odsto i 1,8 odsto.
28.01.2023
Ekonomisti nisu optimistični oko BDP, većina očekuje recesiju u Srbiji
MMF predviđa snižavanje BDP-a Srbije sa 4,3 odsto u 2022. na manje od dva odsto u ovoj godini.
27.01.2023
BDP je u prva tri kvartala prethodne godine rastao redom 4,2 odsto, 3,8 odsto i jedan odsto, a prema prvoj proceni RZS, privredni rast Srbije je u celoj 2022. godini iznosio 2,3 odsto.
Recesija moguća, ne i izvesna
Kako predviđaju ekonomisti sa kojima smo razgovarali, u Srbiji bi moglo da dođe do recesije, u njenom tehničkom smislu, ali taj scenario nije siguran.
Da je teško da se Srbija nađe u recesiji, smatra direktor za investiranje u AnaCap Financial Partnersu Damjan Stojanović. On navodi da će rast održati priliv stranih investicija (koji je i dalje visok), visok nivo zaposlenosti i ulaganja u infrastrukturu.
"Mislim da visoka inflacija, rast kamatnih stopa i realni pad prihoda stanovništa neće moći da negira ove pozitivne efekte", rekao je Stojanović za Bloomberg Adriju i upozorio da neka velika promena na geopolitičkom planu može bitno da promeni situaciju.
Kako je BDP u trećem tromesečju pao na međukvartalnom nivou, pad u periodu od oktobra do decembra bi značio tehničku recesiju.
"Vrlo je moguće da ima sličan mali pad i u četvrtom kvartalu, i tada bi Srbija tehnički zabeležila recesiju. Ali i pored toga, rekao bih da je generalno stanje u svetskoj privredi, pa time i u srpskoj, trenutno bolje nego što je bilo pre par meseci", rekao je Branimir Jovanović, istraživač na Bečkom institutu za međunarodne ekonomske studije.
"Zima je bila blaga, zalihe gasa su dovoljne, ne očekuju se restrikcije struje i zatvaranje fabrika, cene energenata su pale, a i Kina se otvorila, odnosno napustila prethodnu politiku nulte tolerancije na kovid 19. Tako da, čak i ako Srbija tehnički uđe u recesiju, opšte stanje je bolje nego što je bilo", pojasnio je Jovanović.
Ekonomisti koje je anketirao Bloomberg su u poslednjem kvartalnom istraživanju snizili projekcije privrednog rasta Srbije za 2022. sa tri na 2,3 odsto, a za 2023. godinu sa tri na 1,8 odsto.
(Ažurirano videom Bojana Stanića)