Bruto devizne rezerve Narodne banke Srbije (NBS) u oktobru su porasle peti put zaredom, i uvećane su za 369 miliona evra u odnosu na septembar, navela je NBS u izveštaju.
Rezerve NBS su u oktobru tako iznosile 16,871 milijardu evra, navodi se u saopštenju objavljenom u ponedeljak.
Za povećanje je najzaslužnija aktivnost NBS na domaćem deviznom tržištu (priliv od kupovine u iznosu od 480 miliona evra), ali i neto prilivi po osnovu devizne obavezne rezerve banaka i upravljanja deviznim rezervama, ali i po osnovu donacija (ukupno 148,3 miliona evra), dodaje se u saopštenju.
Opširnije
Očekujemo pritisak na platni bilans i devizne rezerve Srbije
NBS će povećati kamatnu stopu za bar još jedan pp do sredine prvog kvartala 2023, ocenio je šef analitičkog tima Bloomberg Adria Andrej Knez.
10.11.2022
NBS kao razlog za rast inflacije vidi rast uvoznih cena
NBS očekuje usporavanje ekonomije i u ostatku ove i početkom naredne godine
10.11.2022
NBS povećala kamatnu stopu na 4,5 odsto zbog uporne inflacije
Centralne banke svesno idu na kontrakciju ekonomije da bi se izborile sa inflacijom.
10.11.2022
Inflatorni pritisci ne ostavljaju izbor NBS - kamate idu gore
Ekonomisti u anketi Bloomberga očekuju povećanje od 50 baznih poena, a analitičari BBA od 25 procentnih poena.
10.11.2022
Neto devizne rezerve su na kraju desetog meseca iznosile 13,92 milijardi evra, što je za 367,3 miliona evra više u odnosu na prethodni mesec.
Kurs i dalje gotovo nepromenjen
Odnos dinara i evra je, kao što je to bio slučaj i prethodnih meseci, gotovo nepromenjen, a srpska valuta je u odnosu na valutu evrozone ojačala za 0,2 odsto od početka godine, dodaje NBS u saopštenju.
Dok neki ekonomisti kritikuju ovakav pristup, predstavnici Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) pohvalili su stabilnost kursa dinara nakon sastanka sa predstavnicima NBS.
"Prema oceni Međunarodnog monetarnog fonda, dalja kombinacija makroekonomskih mera trebalo bi da bude takva da obezbedi smanjenje inflacije i podrži stabilnost deviznog kursa. Važno je da fiskalna konsolidacija podržava monetarnu politiku, ali i da se u budžetu zadrži visok nivo kapitalnih rashoda kako bi se rešile znatne infrastrukturne potrebe Srbije", naveli su iz NBS ranije ovog meseca.
EURRSD:CUR
EUR-RSD X-RATE
117,2826 RSD
+0,0095 +0,01%
cena na otvaranju
115,5786
prethodna cena na zatvaranju
117,2731
ovogodišnja zarada
-0,20640%
dnevni raspon
115,46 - 117,33
raspon u 52 nedelje
114,93 - 118,23
U oktobru se nadoknadila i prodaja deviza, na koju je centralna banka Srbije bila primorana od januara do aprila ove godine.
"Narodna banka Srbije je u potpunosti nadoknadila neto prodaju deviza iz prva četiri meseca ove godine (2.270,0 miliona evra), tako da je od početka godine do kraja oktobra neto kupila 100,0 miliona evra, radi održavanja relativne stabilnosti kursa dinara prema evru", dodaje se u današnjem saopštenju.
Devizne rezerve zadovoljavajuće, biće pritisaka
Da NBS ima manevarskog prostora, smatra profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Velimir Lukić, koji je devizne rezerve nazvao zadovoljavajućim.
"Zadovoljavajuće devizne rezerve pružaju uveravanje da NBS raspolaže kapacitetom da amortizuje buduće devizne šokove do kojih može doći. Ne zaboravimo da je naša valuta dinar i da su nam za svakodnevna plaćanja potrebni upravo dinari, isti oni koje često konvertujemo u stranu valutu da bi ih posle za potrebe plaćanja konvertovali opet u dinare. Vremena kada smo imali stalno rastuću količinu dinara u našem posedu i težili da je se rešimo kroz kupovinu deviza su davno iza nas, a sa tim i šanse da dođe do drastične i hronične deprecijacije dinara", rekao je Lukić za Bloomberg Adriju.
Ipak, raste verovatnoća da se to promeni u mesecima koji su pred nama, smatraju iz Bloomberg Adrija analitičkog tima. Tako je glavni analitičar Andrej Knez rekao da je odnos dinara prema evru zasada stabilan, a da na njega utiče NBS, ali i mere Evropske centralne banke (ECB).
"U narednim mesecima videćemo prilično veliku nestabilnost tržišta kapitala, zbog koje se očekuje dodatni pritisak na platni bilans i devizne rezerve", rekao je Knez nakon odluke NBS da referentnu kamatnu stopu podigne na 4,5 odsto.
- U saradnji sa Aleksandrom Nenadović