Usred prekopotrebnih godišnjih odmora kojima su se građani Srbije radovali ove godine sa jenjavanjem pandemije virusa kovid 19, dočekala ih je situacija u kojoj sve više osećaju pritisak potrošačke korpe na kućni budžet jer su na mesečnom nivou plate u julu i realno i nominalno pale.
Prosečna neto zarada u Srbiji u julu iznosila je 73.114 dinara, što je pad od 1,6 odsto u odnosu na junske plate. Republički zavod za statistiku objavio je u izveštaju u ponedeljak da su u poređenju sa istim mesecom prethodne godine, plate u julu bile realno veće za 0,2 odsto, što je najmanji zabeleženi realni rast zarada od 2018. godine, tj. početka nove vremenske serije statističkog zavoda.
U julu su neto i bruto plate porasle nominalno za 13 odsto, ali to povećanje pojela je rastuća inflacija u zemlji koja prati jake potrošačke cene u celoj Evropi usred rata u Ukrajini.
Prosečna bruto zarada u julu iznosila je 100.937, što je pad u odnosu na jun, kada je prosečna bruto zarada bila 102.523. Medijalna neto zarada, koja predstavlja zaradu ispod i iznad koje se nalazi 50 odsto zaposlenih, takođe je bila niža u julu i iznosila je 56.000 dinara.
Od početka ove godine, u odnosu na isti periodu u 2021. godini, bruto i neto zarade porasle su 13,4 odsto nominalno, tj. tri odsto realno.
Inflacija u Srbiji porasla je za 13,2 odsto u avgustu na godišnjem nivou, a Narodna banka Srbije očekuje dalji rast u septembru. Tim analitičara Bloomberg Adrije očekuje da će NBS podići referentnu kamatnu stopu za barem jedan procentni poen u narednih šest meseci.