Godina 2025. počela je burno, baš kao i ova nedelja, budući da je u centru zbivanja goruća tema oko američkih sankcija ruskoj trgovini naftom i NIS-u. Osim što su akcije naftne kompanije u ponedeljak pale, posledice sankcija osetilo je šire naftno tržište, a neizvesnost čeka i hrvatski Janaf, preko kog se NIS snabdeva naftom.
Donosimo pet stvari koje treba da znate danas.
Nafta raste na krilima sankcija
Nafta je porasla na najviši nivo u poslednja četiri meseca, jer je nova runda sankcija SAD ruskoj energetskoj industriji poremetila važno globalno tržište i zapretila smanjenjem snabdevanja, izazivajući zabunu među ključnim uvoznicima u Aziji. Sankcijama je, kao što znamo, pogođena je i Naftna industrija Srbije, čije su akcije u ponedeljak na Beogradskoj berzi pale 2,94 odsto do 15 časova.
Brent se u ponedeljak prodavao približno za 81 dolar po barelu, nakon što je u prethodnoj sesiji porastao skoro četiri odsto, dok je West Texas Intermediate bio oko 78 dolara. A dok SAD kažnjavaju Rusiju, posledice trpi Adria region Amerikanci zahtevaju da se Rusi potpuno povuku iz vlasništva NIS-a, a hrvatski Janaf s NIS-om ima sklopljen ugovor o transportu 10 miliona tona nafte do 31. decembra 2026. Više o tome čitajte na LINKU.
Trgovanje van zemlje? Može, ali uz ovaj papir
Ako kao građanin Srbije ili rezident želite da trgujete hartijama od vrednosti u inostranstvu - možete, ali ste dužni da banci dostavite dokument iz koga se može utvrditi da se radi o zakonitom trgovanju, upozoravaju u Narodnoj banci Srbije (NBS).
Kako objašnjavaju, traženi dokument može biti ugovor sa inostranim brokerom ili bilo koji drugi dokument iz koga se može utvrditi kojim će hartijama od vrednosti rezident trgovati u inostranstvu i u kom iznosu.
Inače, Centralna banka Srbije nije ovu temu pokrenula bez povoda. Naime, oglašavanje NBS-a je reakcija na navode pojedinih građana koji su se obratili medijima sa optužbama da NBS blokira njihovo ulaganje u hartije od vrednosti u inostranstvu.
Koja delatnost gura domaći BDP
Srbija je u 2024. bila jedna od najbrže rastućih privreda u Evropi, pri čemu je ključni izvor rasta u pogledu proizvodnje bio uslužni sektor, a jedine delatnosti koje su ovoga puta podbacile bile su poljoprivreda i energetika. Skok bruto domaćeg proizvoda (BDP) vodili su domaća tražnja, investicije, privatna i državna potrošnja, dok je neto izvoz negativno uticao na rast, napominju stručnjaci.
U okviru sektora usluge smeštaja i ishrane procenjen je realni rast ugostiteljstva od 8,3 odsto, dok je broj noćenja turista povećan za 1,4 odsto. IT usluge i telekomunikacije izdvojile su se po tome što su beležile stabilno visok rast tokom cele godine, dok su druge delatnosti unutar godine imale znatne fluktuacije, ističu predstavnici Ekonomskog fakulteta. Više o tome pročitajte na LINKU.
Nikada na planeti Zemlji nije bilo toplije
U 2024. su zabeležene rekordne temperature, koje su postavile novi prag globalnog zagrevanja. Najtopliju godinu u istoriji, koju smo ispratili pre tačno dve nedelje, obeležili su ekstremni vremenski uslovi - od poplava do požara.
Naime, Zemljina temperatura je prvi put u 2024. na godišnjem nivou premašila 1,5°C iznad predindustrijskog proseka, objavili su UK Met Office i Copernicus Climate Service EU. Ovaj istorijski podatak potvrđuje da svet propušta priliku da ispuni ciljeve Pariskog sporazuma, koji nastoji da zagrevanje ograniči na taj nivo kroz decenije.
Šta nas čeka dalje, odnosno kakve su procene naučnika, o tome više na LINKU.
Sledi...
U utorak je u Ženevi predstavljanje programa ovogodišnjeg Svetskog ekonomskog foruma u Davosu.
U Seulu počinje prvo ročište u proceduri opoziva predsednika Južne Koreje Yoona Suka Yeola, koji je početkom decembra prošle godine šokirao naciju i svet proglašavanjem vojnog stanja, prvi put otkad je ta zemlja postala demokratija.
U Predsedništvu Srbije biće održan sastanak predsednika Aleksandra Vučića sa ambasadorom Rusije Aleksandrom Bocan-Harčenkom.
Na portalu Bloomberg Adrije u utorak čitajte i o ovim temama - da li dolar gubi svoju dominaciju u svetu, kako uspeh sa kriptovalutama može da transformiše nauku o mozgu i dugovečnosti, hoće li američke sankcije NIS-u ubrzati razlaz Srbije i Rusije, ali i o tome koliko vrede strane investicije u Srbiji.