Čini se da sve veći ratni napori predsednika Vladimira Putina podižu rusku industrijsku proizvodnju, pomažući njegovoj ekonomiji da nadmaši mnoge od najgorih prognoza usled sankcija.
Tajnost oko proizvodnje vojnog hardvera nije potpuno prikrila uticaj koji počinje da ima na proizvodnju. Proizvodnja "gotovih metalnih proizvoda" - statistička linija koja pored predmeta kao što je pribor za jelo uključuje oružje, bombe i razne vrste municije - porasla je za skoro 30 odsto u julu u odnosu na godinu ranije nakon strmoglavog pada u prethodnim mesecima.
Posebna kategorija pod nazivom "ostala vozila i oprema", koja pored bicikala i sličnih proizvoda broji brodove, avione i oklop, takođe beleži bolje rezultate.
"Proizvodnja bi imala mnogo lošije rezultate da nije bilo rata", rekla je Tatiana Orlova iz Oxford Economicsa.
Dramastični neuspesi ovog meseca, zbog severne kontraofanzive Ukrajine, trebalo bi da dodaju hitnost naporima Rusije da mobiliše resurse za ono što sve više liči na kampanju koja će se protezati i dalje od ove godine.
Ekonomski uzlet odbrambene industrije će se verovatno pokazati kao kratkotrajan, posebno ako se preusmeri radna snaga, dok sankcije degradiraju rusku ratnu mašinu, lišavajući je komponenti i tehnologije. Zastoj oko isporuke energije u Evropu takođe preti da smanji prihode, jer Rusija već obustavlja većinu svojih isporuka gasa svom glavnom tržištu i prodaje naftu sa popustom.
Rusija je brzo podigla finansijsku odbranu kako bi odbila šok za svoju ekonomiju nakon invazije na Ukrajinu u februaru, ali je prebacivanje industrijske baze na ratnu osnovu verovatno trajalo duže. Do jula, Putin je potpisao zakon koji daje vladi vanrednu kontrolu nad preduzećima kako bi podržala vojsku tako što ih je primorao da, ako je potrebno, usmere proizvodnju prema vojnim potrebama ili da rade prekovremeno.
"Podaci iz jula potvrđuju da povećanje državnih narudžbi u vojnoindustrijskom kompleksu podržava rusku proizvodnju", rekla je Orlova. "Brojevi industrijske proizvodnje su izgledali skoro previše dobre da bi bile istinite u poslednjih nekoliko meseci."
Dokazi koji se pojavljuju mogu sugerisati da Rusija počinje bolje da se nosi sa nagomilanim poremećajima izazvanim sankcijama. U maju su SAD saopštile da su njihove izvozne kontrole zaustavile rad u dve velike ruske fabrike tenkova.
Ali nedavni lokalni izveštaji ukazuju da jedan od njih - Uralvagonzavod - ubrzava. Ljudi koji se tamo bave odbrambenom proizvodnjom prešli su na 12-časovni radni dan i mogu volontirati za osmočasovnu smenu subotom.
Ruska služba za statistiku nije odgovorila na upit o podacima o odbrambenoj industriji, ali je saopštila da sastavlja statistiku o "gotovim metalnim proizvodima" u skladu sa zvaničnim sistemom klasifikacije privrednih aktivnosti. U kategoriju ne spadaju krajnji proizvodi vojne industrije, navodi se, ne objašnjavajući šta to znači.
Nomenklatura za grupaciju, poslednji put izmenjena u julu 2022. godine, sadrži veliki broj metalnih proizvoda, uključujući oružje, municiju, bombe, rakete, kertridže i drugo.
Tačno očitavanje o ekonomiji postalo je teže nakon što je vlada prestala da objavljuje neke ključne statističke podatke i više ne otkriva mesečne iznose koji razlažu koliko se troši na različite budžetske stavke, uključujući odbranu.
Industrijski oporavak je najnoviji slučaj, a uloga vojske samo dodaje složenost. Fabrička proizvodnja, koja je ranije predstavljala performanse privrede u celini, jedva se smanjila u julu, istog meseca kada je bruto domaći proizvod smanjen za 4,3 odsto godišnje.
Nasuprot tome, Centar za makroekonomske analize i kratkoročna predviđanja pregledao je zvanične podatke i otkrio da je industrijska proizvodnja u julu opala za 3,1 odsto u odnosu na godinu dana ranije. Istraživači su razliku sa optimističnijim iznosom statističke agencije pripisali delimično njihovom isključivanju klasifikovanih stavki u izračunavanju rezultata.
Drugi pokazatelji ruske industrije takođe ukazuju na pad, od mere poslovnog poverenja u proizvodnju do indeksa koji je sastavila Banka Rusije. Istraživanje menadžera nabavke koje je sproveo S&P Global pokazalo je da su proizvođači doživeli šestomesečni pad proizvodnje koji se završio tek u avgustu.
Ipak, zvanični podaci pokazuju da sezonski i radnim danima prilagođena proizvodnja nije opala od aprila i da je zapravo počela da raste u julu.
Vojne porudžbine su verovatno doprinele julskom oporavku proizvodnje, smatra Evgeny Suvorov, vodeći ruski ekonomista u banci CentroCredit. Podsticaj je takođe verovatno bio iza neočekivanog porasta u građevinarstvu istog meseca, kada je iznenadio ekonomiste rastom od više od šest odsto, rekao je on.
Ipak, nije realno da Rusija može da održi sopstvene potrebe, posebno ako bitke u Ukrajini prerastu u rat iscrpljivanja. SAD su saopštile da su već uvezle iranske dronove i da žele da kupe milione raketa i artiljerijskih granata od Severne Koreje za upotrebu protiv Ukrajine.
Budžet takođe može biti pod pritiskom. Janis Kluge, analitičar ruske ekonomije iz Nemačkog instituta za međunarodne i bezbednosne poslove u Berlinu, procenjuje da je potrošnja na odbranu u prvih sedam meseci ove godine bila za oko 20 milijardi dolara veća nego u istom periodu 2021.
Visoki zvaničnik je rekao da je trebalo da budžet za nabavke za odbranu ove godine poraste za čak 700 milijardi rubalja (11 milijardi dolara). U 2021, celokupna vojna potrošnja Rusije dostigla je procenjenih 65,9 milijardi dolara. Sa 8,4 odsto mesečnog BDP-a, vlada je već ostvarila najveći budžetski deficit u julu od leta 2020, a njen suficit se naglo smanjio u avgustu.
"Teško je izračunati koliko dugo vojna potrošnja može da podrži industrijski rast, jer su podaci zatvoreni", rekla je Alexandra Osmolovskaya-Suslina, nezavisni ruski ekonomista. "Možda godinu dana, a možda i duže."