Zeleno svetlo Evropske unije energetskim kompanijama da plate Rusiji pomoglo je da se smanje referentne cene prirodnog gasa dva dana zaredom.
Evropska komisija (EK) poslala je svoje revidirane smernice državama članicama, signalizirajući da sankcije Moskvi ne sprečavaju uvoznike gasa da otvore nove bankovne račune. To znači da bi se mogle izvršiti isplate koje bi zadovoljile zahteve predsednika Vladimira Putina. Referentna cena mesečnih fjučersa na holandski TTF niža je 4,2 odsto.
Trgovci željno iščekuju ažurirane smernice, a većina rokova za plaćanje ističe do kraja meseca. Rusija je zatražila od kompanija da prihvate novu metodu transakcije koja bi podrazumevala otvaranje dva računa u Gasprombanci: jednog u evrima ili dolarima, a drugog u rubljama.
Italijanska kompanija Eni SpA preći će na otvaranje računa u rubljama i evrima u ruskoj banci do srede, kako bi mogla da vrši plaćanja na vreme i izbegne bilo kakve rizike za snabdevanje gasom, rekli su ljudi upoznati sa situacijom.
EK je u svojim ažuriranim preporukama navela i da kompanije treba da daju jasnu izjavu da nakon plaćanja u evrima ili dolarima smatraju svoje obaveze ispunjenim. Unija bi takođe mogla da ograniči cene gasa ako Rusija smanji ili znatno ograniči isporuke, prema nacrtu mere intervencije na energetskom tržištu u koju je Bloomberg News dobio uvid.
Vreme koje je toplije nego inače doprinosi padu cena, dok veća proizvodnja koja se očekuje sledeće nedelje na nemačkim vetroparkovima smanjuje potrebu za gasom za proizvodnju električne energije. Pored toga, brodovi koji prevoze tečni prirodni gas i dalje pristižu, dajući kontinentu alternativu ruskim zalihama dok se nivoi skladištenja poboljšavaju.
Cena holandskog gasa za isporuku u junu pala je na 92,86 evra po megavat-satu.
U međuvremenu, ekvivalentni ugovor o gasu u Velikoj Britaniji, koja je donekle zaštićena od ruskih problema sa snabdevanjem, porastao je 16 odsto na 172,26 penija po BTU. Fjučersi su skočili zbog zabrinutosti da bi dolasci LNG-a mogli biti ograničeni tokom leta, nakon što je britanska mreža uvela ograničenja kako bi izbegla opterećivanje infrastrukture.
Zastoji u nekim postrojenjima u Severnom moru takođe utiču na cene, na primer, Equinor ASA je najavila odlaganje otvaranja svoje fabrike LNG u Norveškoj nakon požara 2020. godine.
Nemačka je u ponedeljak saopštila da je njeno snabdevanje gasom stabilno, iako se očekuje da će isporuke ruskog goriva preko Ukrajine biti niže na osnovu porudžbina. Prošle nedelje su tokovi preko rute bili ograničeni nakon što je ključna prekogranična ulazna tačka stavljena van upotrebe zbog vojne akcije.
"Tržište se smirilo jer gas zasad nastavlja da teče iz Rusije", navodi Energi Danmark. "I ovom nedeljom će, naravno, dominirati ova tema, jer su sve oči uprte u tenzije između Evrope i Rusije."