Valuta blizu najnižeg nivoa u nekoliko decenija, neviđeni skok troškova državnog zaduživanja i rekordno loš učinak domaćih akcija - to je turobna realnost na tržištima koja čeka sledećeg britanskog premijera.
Funta, koja je ove godine već pala za više od 15 odsto u odnosu na dolar, upravo je zabeležila najgori mesečni rezultat od referenduma o Bregzitu 2016. U međuvremenu su troškovi zaduživanja za preduzeća nakon šest uzastopnih povećanja kamatnih stopa od Banke Engleske (BOE) skočili, dok su zbog upozorenja još nekontrolisanije inflacije očekivanja daljeg povećanja naglo porasla.
Jedna poslovno-lobistička grupa sugeriše kako zemlja već jeste usred recesije, ukazujući na sve veće troškove energije. Pad potrošnje domaćinstava i realnih plata u svim je sektorima izazvao niz štrajkova jer rast troškova počinje nagrizati standard građana.
Nakon što se u ponedeljak u vreme ručka objavi ime novog premijera, što će najverovatnije biti Liz Truss, ulagači će s pažnjom pratiti hoće li njena politika ublažiti ili pogoršati pad britanske imovine. Stratezi strahuju kako bi se Truss radi finansiranja smanjenja poreza mogla jako zadužiti, što bi dodatno oštetilo bilanse UK.
"Ona će preuzeti ekonomsku palicu u neverovatno teškom trenutku i već postoje spekulacije koje sugerišu kako bi jednostavno od svega mogla odustati", rekao je Steven Barrow iz Standard Banka.
Funta
Nakon ovogodišnjeg strmoglavog pada, funtom se trguje ispod 1,15 dolara, na rubu najslabijeg kursa od 1985. godine. Slabost funte povećava troškove uvoza, podstičući već žestoku inflaciju.
Državne obveznice
Stopa na dvogodišnje državne obveznice skočila je više od 3,1 odsto, najviše od globalne finansijske krize 2008. godine, razbijajući nade ulagača da je najgore od rasprodaje prošlo. Swapovi u vezi sa sastancima BOE o monetarnoj politici pokazuju da su očekivanja povećanja kamatnih stopa porasla, što znači da će se ključna stopa pre kraja godine više nego udvostručiti s 1,75 odsto.
Akcije UK
Indeks srednje tržišne kapitalizacije FTSE 250 - čije su kompanije članice uvelike zavisne od domaće privrede – na putu su prema najvećem godišnjem padu u poređenju s FTSE 100 indeksom, baziranom na izvoznicima. Blue chip indeks FTSE 100 nastavlja rasti na pogon rudarskih i energetskih kompanija koje generišu neočekivane prihode od rastućih cena na tržišta roba, kao i izvoznika koji imaju koristi od pada funte.
Tineke Frikkee, šefica britanskog istraživanja kapitala u Waverton Investment Managementu, kaže kako će trebati vremena da se pokaže korist od smanjenja poreza od novog premijera/premijerke. "Moramo nadmašiti očekivanja o vršnoj inflaciji pre nego što možemo očekivati zaokret trendova", rekla je putem e-pošte. "Sledeća godina mogla bi se pokazati boljom za FTSE 250."
Korporativni dug
Troškovi zaduživanja za britanske blue chip kompanije porasli su više od pet odsto prvi put u više od decenije, dok inflacija nesmanjeno udara po korporativnom sektoru. Razlika prinosa između korporativnih obveznica denominiranih u funti i dolara najveća je od 2014. godine, odražavajući posebno akutne pritiske u UK.