Kompanija Frog, proizvođač dečijih bicikala iz Ujedinjenog Kraljevstva, od svog osnivanja 2013. godine do pandemije je beležila rast prihoda od prodaje i proširila se na 50 tržišta. Međutim, ove godine njeni troškovi za energente povećali su se za 333 odsto.
Jedan od osnivača, Jerry Lawson, rekao je da je kompanija cenu svojih proizvoda morala da podigne za 14 odsto i da traži dodatne načine da uštedi. "Takođe razmatramo otpuštanja", dodao je Lawson, koji rukovodi kompanijom iz Askota, koja upošljava oko 90 ljudi.
Sektor proizvodnje u UK nalazi se u problemima. Poslednji podaci pokazuju da se obim proizvodnje smanjio tempom kakav nije viđen od najrigidnijih zatvaranja za vreme pandemije.
"Kompanije dobijanju drastično manje porudžbina, kako sa domaćeg, tako i sa inostranih tržišta", navodi se u izveštaju kompanije S&P Global i Chartered instituta za nabavku i ponudu.
Funta, koja je od januarskih 1,37 dolara oslabila na 1,16 dolara, naizgled ne pomaže pri povećanju izvoza. Odvojeni izveštaj koji je prošle nedelje objavio institut ICAEW navodi da je izvoz sporije rastao od prodaje na domaćem tržištu usled "problema u vezi sa birokratskim procedurama i zastojima u transportu koje je izazvao Bregzit".
Prepreke za slobodnu trgovinu, rastuće cene energenata, dolazeća recesija i štrajkovi podsećaju na sedamdesete godine prošlog veka, kada je proizvodnja u Britaniji bitno opala.
Restrikcije
Isto tako, ponovo bi moglo da dođe do restrikcija, a iz vlade se spremaju za njih uprkos ponovnom puštanju u rad dodatnih elektrana na ugalj.
Bilo kakve restrikcije bi predstavljale rizik za industriju koja zahteva stalnu dostupnost energenata. Za gašenje peći za proizvodnju cigle, pločica i proizvoda od keramike potrebno je i do dve nedelje, navodi Rob Flello, generalni direktor kompanije British Ceramic Confederation. Sve restrikcije morale bi biti najavljene i koordinisane između vlade i kompanija, dodaje Flello.
Daleko od toga da je ovaj sektor jedini na udaru. Peći za proizvodnju stakla ne mogu biti isključene, rekao je Dave Dalton, vodeći čovek kompanije British Glass. "Oštećenja koja mogu da nastanu samo par sati nakon prekida dotoka gasa mogla bi da rezultiraju trajnim kvarovima", upozorava Dalton.
Kap koja je prelila čašu
Ograničenja cena energenata odnose se na domaćinstva, a ne na preduzeća, tako da kompanije nisu zaštićene od rastućih cena na globalnom tržištu. Neke fabrike su već podlegle pritisku. Ranije ovog leta, kompanija za štampanje novčanica koja se 2018. odvojila od kompanije De La Rue Plc rekla je da će zatvoriti svoju fabriku u gradu Overton, u kojoj je bilo zaposleno 300 radnika.
"Poslednja kap je bila isticanje ugovora o snabdevanju energijom", objasnio je Steve Freeman iz organizacije Confederation of Paper Industries. "Nisu mogli samo da prenesu troškove na klijente. Tako da je to bila kap koja je prelila čašu."
Zasad, iz vlade kažu da je prioritet da se obezbedi dovoljna količina energenata, a portparol je dodao da su zvaničnici u stalnom kontaktu sa predstavnicima kompanija.
Novi premijer države, čije će ime biti poznato početkom sledeće nedelje, verovatno će morati da potpiše obuhvatniji paket mera podrške za domaćinstva i kompanije koje se bore sa istorijski visokim cenama energenata. Fabrike se nadaju da će se naći na čelu tog reda.