Zvaničnici Banke Engleske razmatraju mogućnost da odustanu od planova za uvođenje digitalne funte namenjene domaćinstvima, zbog rastućeg skepticizma u vezi sa koristima tog projekta. To predstavlja najnoviji pokazatelj opadajuće podrške za državne digitalne valute na globalnom nivou.
Prema navodima osoba upoznatih sa situacijom, Banka Engleske je u privatnim razgovorima podsticala bankarsku industriju da ubrza inovacije u platnim sistemima koje bi mogle da donesu slične koristi, ali bez potrebe za uvođenjem digitalne valute centralne banke (CBDC) za potrošače.
Izvori navode da centralna banka želi da bude spremna da uvede CBDC ako se u budućnosti pokaže kao neophodan. Međutim, spremna je da se povuče ako privatne kompanije nastave da razvijaju nove tehnologije za elektronsko plaćanje, a osoblje banke smatra da su koristi od nastavka sa projektom digitalne funte postale manje značajne. Banka Engleske je odbila da komentariše.
Opširnije

Banka Engleske zadržala kamate, funta skočila
Komitet za monetarnu politiku glasao je da referentnu kamatnu stopu ostavi na pet odsto.
19.09.2024

Rusija najavila nezavisni platni sistem BRIKS-a, zasnovan na blokčejnu
Zemlje BRIKS-a će raditi na stvaranju nezavisnog sistema plaćanja zasnovanog na digitalnim valutama i blokčejnu, poručio je pomoćnik Kremlja Jurij Ušakov.
06.03.2024

Nakon trgovinskog rata, usledio je i valutni
Dolar gubi, franak, jen i evro dobijaju, a Peking veštački slabi juan.
16.04.2025

Trumpove carine oživljavaju trgovanje valutama nakon godina
Banke i hedž-fondovi pojačavaju timove za trgovanje valutama dok volatilnost podstiče profit.
07.04.2025
Takav pristup razlikuje se u odnosu na pre samo nekoliko godina, kada su zvaničnici Banke Engleske i Ministarstva finansija tvrdili da je digitalna funta "verovatno" neophodna. Zajedničku odluku o nastavku projekta doneće nakon što trenutna faza "dizajna" bude završena.
Guverner Banke Engleske Andrew Bailey nedavno je javno izrazio sumnje u vezi sa projektom i usmerio pažnju na to da banke pojačaju rad na tokenizovanim depozitima, što je način da se uspostavi stabilna veza između tradicionalnih finansija i digitalnih sredstava.
Ova promena odražava opadajuće globalno interesovanje za uvođenje digitalnih valuta pod vođstvom država, dok istovremeno nastaju stejblkoini (stablecoins) i druge inovacije u plaćanju. Administracija Donalda Trumpa blokirala je dalji rad na CBDC projektu u SAD, pozivajući se na zabrinutost za finansijsku stabilnost, a prošlog meseca centralna banka Južne Koreje zaustavila je svoj pilot-program za digitalnu valutu. Nasuprot tome, Evropska centralna banka i dalje nastavlja sa pripremama za uvođenje digitalnog evra.
Nedavno istraživanje osoblja Banke Engleske pokazalo je da koristi od uvođenja CBDC-ja postaju sve manje, a visoki zvaničnici povukli su se iz predsedavanja odboru koji o projektu diskutuje sa privatnim sektorom, što se može tumačiti kao znak sve manjeg interesovanja.
Bloomberg
Projekat Banke Engleske trenutno je u fazi dizajna, što Ujedinjeno Kraljevstvo stavlja iza mnogih drugih jurisdikcija, a centralna banka i vlada još nisu donele konačnu odluku o tome da li će uopšte pokrenuti CBDC.
Međutim, potencijalno uvođenje digitalne funte izazvalo je zabrinutost u vezi sa privatnošću potrošača i destabilizujućim efektima, ako bi investitori u trenucima krize masovno preusmerili sredstva u državne digitalne valute kao sigurno utočište, odvlačeći novac iz drugih delova finansijskog sistema. U Velikoj Britaniji, ovaj još uvek rani projekat privukao je pažnju grupa koje šire teorije zavere, naišao na kritike zakonodavaca i izazvao više od 50.000 odgovora tokom javnog poziva za komentare.
Bailey je u junu izjavio da još nije "uveren da je potrebno da stvaramo nove oblike novca". I dok je nagovestio podršku razvoju veleprodajnog CBDC-ja, namenjenog transakcijama između finansijskih institucija, pokazao je mnogo manji entuzijazam za varijantu namenjenu domaćinstvima.
Ipak, Bailey je izrazio zabrinutost zbog pojave stejblkoina, posebno u vezi s rizikom da bi stejblkoin koji bi lansirala strana država ili velika tehnološka kompanija mogao steći popularnost u Ujedinjenom Kraljevstvu i potkopati poverenje javnosti u tradicionalnu valutu. To bi moglo da navede Banku Engleske da pokrene sopstvenu alternativu.
U odsustvu takvog scenarija, neki u centralnoj banci primećuju sve manju korist od uvođenja CBDC-ja. U dokumentu Banke Engleske objavljenom krajem prošle godine upozorava se da su se prednosti digitalne valute znatno smanjile poslednjih godina, s obzirom na to da potrošači sve više koriste postojeće tehnologije za elektronsko plaćanje.
Zamenica guvernera Banke Engleske Sarah Breeden, kao i direktorka sektora za finansijske usluge u Ministarstvu finansija Gwyneth Nurse, nedavno su se povukle sa mesta predsedavajućih Foruma za saradnju na CBDC projektu, koji okuplja zvaničnike, bankarski sektor i istraživače, odlučivši da umesto njih na sastanke idu niže rangirani članovi osoblja. U zapisniku sa poslednjeg sastanka, objavljenom u aprilu, navodi se da je razlog za to "ulazak u detaljniju fazu dizajnerskog rada".
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...