Evropska centralna banka će u junu krenuti stabilnim, ali postepenim putem smanjenja kamatnih stopa koje će trajati najmanje do kraja sledeće godine, kažu ekonomisti koje je anketirao Bloomberg.
Ispitanici očekuju smanjenje kamatne stope za četvrtinu poena - koja je trenutno na rekordnih četiri odsto - na sastanku koji će se održati nakon sastanka 11. aprila. Trebalo bi da se stopa spušta jednom u kvartalu i da na kraju iznosi 2,25 odsto krajem 2025.
Čini se da su se zvaničnici gotovo složili da je jun mesec za početak smanjenja stope. Sledeće smanjenje je manje jasno, a predsednica Christine Lagarde insistira da će to biti striktno vođeno ekonomskim učinkom. Drugi zvaničnici već planiraju kurs stopa.
Opširnije
Duga senka Feda pada na ECB posle prvog rezanja kamata
ECB insistira na tome da ne prihvati nikakve naznake od Feda u pogledu smanjenja kamatnih stopa.
05.04.2024
Nagel (ECB): Rastu šanse za smanjenje stopa pre letnje pauze
Evropska centralna banka bi mogla da snizi troškove zaduživanja pre letnje pauze, kaže predsednik Bundesbanka Joachim Nagel.
08.03.2024
Inflacija u evrozoni pala na 2,4 odsto, fokus na smanjenju stopa u junu
Inflacija u evrozoni je usporila više nego što se očekivalo.
03.04.2024
Holzmann: ECB bi već u junu mogla početi da snižava kamate
Evropska centralna banka (ECB) već bi u junu mogla početi da smanjuje kamatne stope.
03.04.2024
"Pošto se čini da je već odlučeno da će se početak smanjenja kamatnih stopa desiti u bliskoj budućnosti, pažnja će se sada prebaciti na ono što određuje brzinu monetarnog popuštanja", rekao je Kristian Toedtmann, ekonomista Dekabanka. "Članovi ECB izgleda nemaju zajedničko razumevanje toga koliko zavisi od podataka."
Guverner grčke centralne banke Yannis Stournaras tvrdio je prošlog meseca da bi dva smanjenja stope pre leta i četiri ukupno ove godine bila "razumna" s obzirom na izglede. Njegov austrijski kolega Robert Holzmann, koji se dugo zalagao za to da se 2024. uopšte ne pomera stopa, rekao je ove nedelje da nema primedbu na početno smanjenje u junu - ali samo ako ekonomija to dozvoli.
Neki pozitivni znaci su se nedavno pojavili, što nagoveštava da ekonomija raste nakon što je evrozona od 20 zemalja samo za dlaku izbegla recesiju u drugoj polovini prošle godine. Poslovno poverenje se takođe poboljšava.
"Izazov za ECB biće da ne zvuči previše optimistično", rekao je Carsten Brzeski, šef makroekonomije u ING-ju. "Umesto toga, moraće da objasni da smanjenje kamatne stope u junu neće biti toliko rezultat toga što ECB želi da podrži ekonomiju, već znak da oni jednostavno mogu donekle normalizovati restriktivni stav monetarne politike."
To je moguće jer je inflacija usporila brže nego što se očekivalo u martu, a očekivanja potrošača o budućem rastu su takođe smanjena, što sugeriše da je ECB na pravom putu - ako ne i ispred toga - u svojim pokušajima da dostigne inflaciju ispod dva odsto sledeće godine.
Šta Bloomberg Economics kaže...
"Predviđamo smanjenje od 25 baznih poena u junu, septembru, oktobru i decembru, ostavljajući depozitnu stopu na tri odsto do kraja godine. Mislimo da će inflacija ispod ciljane i sve manji pritisci na domaće troškove dovesti do bržeg popuštanja nakon pauze u julu."
- David Powell, viši ekonomista za evrozonu
Većina ekonomista u anketi smatra da najnovije projekcije ECB - o rastu i inflaciji - uglavnom uravnotežene, iako otprilike jedna trećina misli da su oni 2025. i 2026. godine previše optimistični.
"ECB bi trebalo da bude otvorena za smanjenje kamatnih stopa već u junu ove godine, ali istovremeno signalizira finansijskim tržištima da su preterano agresivna očekivanja o smanjenju kamatnih stopa neopravdana i kontraproduktivna", rekao je Dennis Shen, viši direktor Scope Ratingsa, ističući rizik prevremenog popuštanja finansijskih uslova.
Tržišta trenutno procenjuju 90 baznih poena ublažavanja ove godine, u poređenju sa oko 70 baznih poena za Federalne rezerve. Taj jaz je ponovo pokrenuo debatu staru koliko i sama ECB – da li Evropa može da zacrta sopstveni politički kurs ili će na kraju biti prinuđena da sledi SAD.
Samo četvrtina ispitanika kaže da je uverena da odluke Feda uopšte neće uticati na kurs ECB, u poređenju sa 36 odsto koji kaže da ne bi trebalo.
Ono što je istina je da jedan od najvećih ekonomskih rizika za evrozonu potiče iz SAD u obliku predsedničkih izbora. Ekonomisti su na sličan način zabrinuti zbog globalnih geopolitičkih tenzija i inflatornih pritisaka.