Siemens AG je predstavio investiciju od milijardu evra (1,1 milijardu dolara) u Nemačkoj, a kancelar Olaf Scholz je najavio da njegova koalicija radi na preokretanju egzodusa kapitala iz najveće evropske privrede.
Scholz se pojavio u glavnom Siemensovom pogonu u Erlangenu u Bavarskoj, sa izvršnim direktorom Rolandom Buschom, gde će kompanija izgraditi novi tehnološki centar od 200.000 kvadratnih metara i proširiti proizvodne kapacitete.
Plan - deo prethodno najavljenog globalnog investicionog programa kompanije od dve milijarde evra - označava pobedu lidera socijaldemokrata i njegove vladajuće koalicije u Berlinu dok pokušavaju da odgovore na pretnje dugoročnim izgledima za proizvodnju. Visoke cene energije, nedostatka kvalifikovane radne snage i rizik od subvencija u SAD i Aziji bili su znak za upozorenja lobističkih grupa da bi mogla da zavlada rastuća deindustrijalizacija.
Opširnije
Nemačka priprema 50 milijardi evra da pomogne ozelenjavanje teške industrije
Programom bi država pokrila razliku u troškovima između proizvodnje konvencionalnog i „zelenog” čelika
06.06.2023
Scholz džabe moli nemačku privredu da se udalji od Kine
Lideri kompanija od BASF-a i Mercedes-Benza do Siemensa i Volkswagena nastoje da odvoje poslovne interese od političkih bojazni.
25.05.2023
Nemačka subvencioniše Intel sa 10 milijardi evra za fabriku čipova
Prvobitno je trebalo da subvencije iznose 6,8 milijardi evra.
19.06.2023
Scholz za Bloomberg: Nemačka neće upasti u recesiju
Kancelar Olaf Scholz rekao je da je nemačka privreda u dobroj poziciji da prebrodi posledice energetske krize izazvane ruskim ratom u Ukrajini.
17.01.2023
Od svog globalnog investicionog plana od dve milijarde evra, Siemens je već namenio 340 miliona evra za fabrike u Singapuru i Kini i oko 200 miliona evra za proširenje proizvodnje železnica u SAD. To znači da će investicija u Erlangenu verovatno biti skromna u poređenju sa ostalima koje je Scholz promovisao.
Kancelar je u junu prisustvovao ceremoniji potpisivanja ugovora sa kompanijom Intel za izgradnju fabrike poluprovodnika vredne 30 milijardi evra u Magdeburgu – projekat koji je uključivao oko 10 milijardi evra nemačkih subvencija. Infineon Technologies AG je u maju ugostio Scholza kako bi otvorio fabriku čipova od pet milijardi evra u Drezdenu. I u februaru, Scholz se sastao sa poslovnim i političkim liderima u Sarlandu kako bi proslavio ugovor vredan tri milijarde dolara između dobavljača automobila ZFFriedrichshafen i američkog proizvođača poluprovodnika Wolfspeed Inc za proizvodnju čipova za električna vozila.
U međuvremenu, nemački ministar finansija Christian Lindner planira niz mera osmišljenih da podstakne ulaganja malih i srednjih preduzeća, navodi se u vladinom dokumentu koji je objavljen u sredu.
Plan, za koji vlada procenjuje da će olakšati poresko opterećenje kompanijama i domaćinstvima za oko šest milijardi evra godišnje, uključuje subvencije koje su deo plana vladajuće koalicije za pomoć kompanijama da ubrzaju proces smanjenja emisije ugljen-dioksida.
Istovremeno, Lindner se zalaže da konsoliduje finansije savezne vlade nakon što su pozajmili rekordne iznose za finansiranje potrošnje kako bi ublažili uticaj pandemije kovida 19 i energetske krize.
Industrijska proizvodnja u Nemačkoj je i ove godine nastavila da pada, a time i poverenje investitora. Među političkim liderima i rukovodiocima raste zabrinutost da je privredi potrebno više vremena nego što su očekivali da se oporavi od zimske recesije.
(Ažurirano kroz ceo tekst.)