Ekonomija Ujedinjenog Kraljevstva se oporavila u aprilu pošto je snažan rast u sektoru maloprodaje i kreativne industrije nadoknadio usporavanje građevinarstva i proizvodnje.
Bruto domaći proizvod porastao je za 0,2 odsto nakon pada od 0,3 odsto u martu, kada su jake kiše i štrajkovi zadržali potrošače kod kuće, saopštila je u sredu Kancelarija za nacionalnu statistiku. Prema ovim podacima, ekonomija je veća za 0,3 odsto nego u periodu pre nego što ju je virus korona pogodio 2020.
Pozitivan početak iz drugog kvartala zasad smanjuje rizik od recesije. Međutim, opklade da će Banka Engleske nastaviti da povećava kamatne stope tokom leta povećavaju izglede za pad kasnije tokom godine, jer donosioci odluka nastoje da ukrote inflaciju koja je preko četiri puta veća od cilja banke od dva odsto.
"Iako se BDP oporavio u aprilu, ovo više odražava preokret pritiska lošeg vremena u martu na sektor usluga nego značajno poboljšanje naše osnovne putanje rasta", rekao je Suren Thiru, direktor ekonomije na Institute of Chartered Accountants in England and Wales. On je dodao da više kamatne stope i rastuće poresko opterećenje znače da bi privreda "mogla da još neko vreme jedva drži glavu iznad vode".
Funta se malo promenila nakon objavljivanja podataka i trgovala se oko 1,26 dolara. To dolazi nakon rasta od 0,8 odsto u utorak, koji je usledio nakon porasta prinosa izazvanog neočekivano snažnim podacima iz mesečnog izveštaja o poslovima.
Trgovci procenjuju mogućnost povećanja ključne kamatne stope Banke Engleske na šest odsto do februara - najviše u više od dve decenije. To povećava stope na hipoteke, povećavajući pritisak na kućne budžete.
Šta Bloomberg Economics kaže...
"Ekonomija Velike Britanije se vratila u rast u aprilu, a aktivnost i dalje pokazuje otpornost, suočena sa rastućim troškovima života i visokim kamatnim stopama. Ipak, s obzirom na to da se pritisak na cene pokazao daleko istrajinijim nego što se očekivalo, postoji sve veći rizik da će borba Banke Engleske smanjiti inflaciju rezultirati padom kasnije tokom godine".
- Dan Hanson i Ana Andrad, Bloomberg Economics.
Bilo je znakova da domaćinstva smanjuju potrošnju u podacima o BDP-u. Više kamatne stope i troškovi života počeli su da utiču na privatni stambeni sektor, koji je bio glavni uzrok naglog pada građevinarstva od 0,6 odsto. Vlasnici kuća su oklevali da izvode radove na renoviranju i popravci svojih domova, saopštila je Kancelarija za statistiku. Aktivnost među agentima za nekretnine takođe je opala.
Industrije koje rade sa potrošačima su porasle tokom ovog meseca, ali su i dalje bile 8,7 odsto ispod pretpandemijskog nivoa. Najveći pad od pandemije kovida 19 odnosi se na osoblje u domaćinstvu, uključujući sobarice i dadilje.
"Preduzeća u sektorima okrenutim potrošačima biće ohrabrena današnjim podacima", rekla je Kitty Ussher, glavni ekonomista Institute of Directors. Ona je dodala da Banka Engleske može protumačiti jake podatke "kao dokaz da njihovo povećanje kamatnih stopa još nije dovoljno umanjilo potražnju da bi smanjilo inflatorni pritisak, posebno kada se kombinuje sa jučerašnjim snažnim podacima sa tržišta rada".
Proizvodnja je pala za 0,3 odsto u aprilu, dok su farmaceutski proizvodi i računari povukli ove brojke. U okviru usluga, četiri dana štrajkova mlađih lekara izazvali su pad aktivnosti u zdravstvu i socijalnom radu od 0,9 odsto.
Ekonomisti predviđaju samo skroman rast ove godine. Ekspanzija od 0,2 odsto za 2023. u najnovijem istraživanju Bloomberga stavlja Britaniju na kurs za najslabiji učinak pored Nemačke među zemljama Grupe sedam.
Vlada premijera Rishija Sunaka, koja dvocifreno zaostaje za laburističkom opozicijom u anketama uoči opštih izbora koji treba da se održe najkasnije do januara 2025. godine, smatra da brojke pokazuju da je ekonomija na pravom putu.
"Ekonomija raste, a MMF kaže da ćemo od 2025. rasti brže od Nemačke, Francuske i Italije“, rekao je ministar finansija Jeremy Hunt. "Ali za visok rast je potrebna niska inflacija, tako da se moramo nemilosrdno držati našeg plana da prepolovimo stopu ove godine kako bismo zaštitili budžete domaćinstava."
Mesečni podaci o trgovini pokazuju da je ukupan uvoz robe u Veliku Britaniju na najnižem nivou od decembra 2021, i to 47,6 milijardi funti (60 milijardi dolara).
Povećanje izvoza od marta, izazvano prodajom u zemlje koje nisu članice EU, značilo je da se robni deficit u Velikoj Britaniji smanjio na 16,2 milijarde funti sa 17,9 milijardi funti mesec dana ranije.