Kina je pitala predstavnike stranih kompanija u Hongkongu kako bi mogli da ožive lokalnu privredu tokom nesvakidašnjeg sastanka održanog par nedelja pre inauguracije John Leea, navodi nekoliko upućenih izvora.
Kancelarija za vezu, glavno telo zvanične Kine za Hongkong, poslala je pozivnice predstavnicima kompanija početkom juna kako bi zatražila njihovo mišljenje o izazovima u poslovanju u Hongkongu i Kini, navode izvori. Predstavnici kompanija su bili jednoglasni i njihova poruka je glasila: ukinite karantin u potpunosti što pre.
Sagovornici Bloomberga, koji su ujedno i predstavnici kompanija, rekli su da je sastanak bio drugačiji od ranijih sastanaka tokom kojih su zvaničnici komunicirali preko prevodilaca, a predstavnici Kine su pokazali iskreno interesovanje za najbolnije tačke stranih kompanija.
Prisutni zvaničnici su uglavnom slušali, dok je ostatak osoblja pravio beleške, naveli su izvori, i dodali da je ostalo nejasno da li će Kina usvojiti predloge. Jedan izvor je rekao da su sastanci održani na engleskom, da su trajali oko 90 minuta, i da je na njima bio Wang Danfeng, jedan od glavnih predstavnika ministarstva ekonomije.
U pozivnicama je navedeno pet pitanja, od kojih se jedno odnosilo na "predloge" i "savete" za bolje funkcionisanje lokalnih kompanija na koje bi vlada Hongkonga trebalo da obrati pažnju. Druga pitanja su se odnosila na poslovanje u Kini, navodi se u poruci koju je na uvid dobio Bloomberg News.
Kancelarija za vezu nije odgovorila na pitanja o sastancima.
Takozvana kampanja slušanja dolazi par nedelja pre nego što će novi lider Lee otpočeti mandat prvog jula, i predstavlja želju Kine da se pozabavi problemima sa kojima se suočavaju Kina i Hongkong.
Hongkong je bio izolovan od ostatka sveta delom zbog pritiska Kine da se njegova politika u pogledu virusa korona ne razlikuje preterano od politike predsednika Xi Jinpinga. Privreda Hongkonga je zabeležila pad od četiri odsto u prvom tromesečju, što je najgori rezultat u prethodnih 30 godina. To je dovelo do odliva zaposlenih u države kao što je Singapur.
Politika Kine u pogledu sprečavanja širenja virusa korona, koja uključuje masovna testiranja i zatvaranja, takođe je negativno uticala na privredu države. Kineski premijer Li Keqiang je prošlog meseca upozorio da se privredni rast zbog pandemije udaljava od cilja od 5,5 odsto.
Nasuprot Kini, Hongkong je ublažio mere za sprečavanje širenja virusa u prethodnih par meseci. Zvaničnici su skratili vreme obavezne izolacije sa 21 dana na sedam dana za vakcinisane posetioce, i odbili da uvedu strože mere uprkos porastu broja slučajeva. U pojedinim slučajevima, bilo je i više od 1.000 zaraženih dnevno.
U svom prvom javnom nastupu, Lee je ove nedelje rekao da će pokušati da smanji neprijatnosti za putnike i dodao da će te mere biti sprovedene tako da ne "ugrožavaju interese Kine". Njegova vlada će preispitati karantinska pravila za pridošlice, rekao je Lee, i dodao da će se razmatrati opcija skraćivanja ili uvođenja izolacije kod kuće, a ne u posebnom smeštaju.