Bivši italijanski premijer Mario Monti rekao je da prethodni propusti Evropske centralne banke (ECB) znače da ona sada ne može sebi dozvoliti da izgleda slabo u borbi protiv inflacije.
"ECB, kao i glavne centralne banke u svetu, izlaze iz perioda u kome su izgubile značajan deo svog kredibiliteta jer njihovi predstavnici nisu dovoljno rano videli da inflacija raste", rekao je Monti u intervjuu u petak.
On je to govorio neposredno nakon što su podaci iz evrozone pokazali da je rast potrošačkih cena drastično usporen u martu - usporavajući na 6,9 odsto nakon očitavanja od 8,5 odsto u februaru.
Da centralne banake nisu pogrešno izračunale kretanje inflacije u prošlosti, pad stope inflacije bi mogao da izazove pauzu zvaničnika ECB nakon povećanja kamatnih stopa za 350 baznih poena, rekao je on.
"Ne mogu da čitam u njihovu dušu, koju imaju, ali bilo bi razumljivo da su bili posebno oprezni", rekao je Monti u Černobiju u Italiji.
Bivši premijer nije bio jedini na obalama jezera Komo koji je istakao trenutne dileme centralnih banaka. Nouriel Roubini, predsednik kompanije Roubini Macro Associates, smatra da turbulencija na finansijskom tržištu povezana sa krizama u Silicon Valley Bank i Credit Suisse može dovesti do usporavanja tempa povećanja kamatnih stopa.
"Mislim da će centralne banke trepnuti, da će nestati, suočene sa finansijskom krizom", rekao je Roubini, napominjući da šta god da urade, može doći do negativnih posledica.
"Proklet da si ako to uradiš, i proklet ako ne", rekao je. "To je mač sa dve oštrice."
Neki od tih negativnih efekata su usporavanje privrede i veća plaćanja državnih obveznica. Italija, čiji dug trenutno premašuje 145 odsto bruto domaćeg proizvoda, jeste među zemljama koje trpe kada stope rastu.
Monti je dobro svestan opasnosti. Bio je premijer od 2011. do 2013. godine, predvodio je kabinet tehnokrata nakon što je dužnička kriza u evrozoni zapretila da gurne italijanske troškove zaduživanja van kontrole, primoravši tadašnjeg premijera Silvioa Berlusconia da ode.
On je rekao da iako su razlike između italijanskih i nemačkih državnih obveznica "nerazumno visoke" u poređenju sa drugim južnoevropskim zemljama, u ovom trenutku nema razloga "za uzbunu" i da je uveren da će se ECB instrument za hitne slučajeve aktivirati ako bude potrebno.