Evropska energetska kriza je promenila trgovinu električnom energijom prošle godine, nakon čega je Švedska isplivala kao najveći izvoznik u regionu.
Švedska je poslala 33 teravat-sati drugim zemljama 2022. godine, i tako prvi put izvoznik broj jedan, prema podacima Entso-E koje je analizirao Rystad Energy AS. Velika Britanija je prvi put postala neto izvoznik električne energije, a pridružile su joj se Španija i Holandija.
Trgovanje električnom energijom u Evropi je uzburkano jer je Moskva smanjila isporuke gasa u regionu, a borba za popravku zastarelih francuskih nuklearnih elektrana pretvorila je zemlju u drugog po veličini uvoznika. Ovaj problem je ublažen interkonektorima koji povezuju nacionalne električne mreže, obezbeđujući zaštitu od nestanka struje.
"Prošla godina je bila provera realnosti za mnoge zemlje", rekao je Fabian Ronningen, analitičar tržišta električne energije u Rystadu. "Imate sve ove 'šta ako' scenarije u kojima su ljudi razmišljali o situaciji nestanka struje u Francuskoj."
Previranja na tržištima električne energije skrenula su pažnju na bezbednost infrastrukture i važnost povezivanja mreža širom Evropske unije.
"Kao i sva infrastruktura velikih razmera, oni postaju tačke rizika za fizičku štetu ili sajber-napade", rekla je Lisa Fischer, menadžerka programa za klimatski neutralne energetske sisteme u tink-tenku E3G.
"Međutim, što je energetska mreža EU međusobno povezana, imamo više opcija za ublažavanje rizika."
Do 2030. EU želi da 27 zemalja u bloku bude u stanju da transportuje 15 odsto svoje električne energije u susedne zemlje.
"Oko polovine zemalja članica EU je na putu da to postigne", rekla je Fischer. "Dakle, ovo je na uzlaznoj putanji, ali treba nam više napora."