Zemlje Evropske unije spremaju se da isključe najvećeg ruskog zajmodavca Sberbank iz međunarodnog platnog sistema SWIFT, dok blok priprema šesti paket sankcija protiv Rusije zbog invazije na Ukrajinu.
Predložena ograničenja su takođe usmerena na Kreditnu banku Moskve i Rusku poljoprivrednu banku, tvrde ljudi upoznati sa raspravama. EU, SAD i Velika Britanija već su zabranile nekoliko ruskih banaka da koriste SWIFT-a.
Najveća ruska banka Sberbank saopštila je u utorak da radi normalno, uprkos tome što je isključena SWIFT-a, prenosi Hina.
"Sberbanka radi uobičajeno, a isključenje iz međunarodnog međubankarskog sistema za prenos informacija i plaćanja SWIFT ne menja trenutnu situaciju sa međunarodnim transakcijama", saopštila je pres-služba Sberbanke, prenele su RIA Novosti.
"Sberbanka radi normalno. Glavna ograničenja su već na snazi. Isključivanje sa SWIFT-a ne menja trenutnu situaciju u međunarodnom plaćanju. Domaće transakcije ne zavise od SWIFT-a i banka će ih obavljati standardno", navodi se u saopštenju.
Pročitajte i: EU dogovorila delimičnu zabranu uvoza ruske nafte
Više od 11.000 banaka u skoro svim zemljama sveta povezano je na SWIFT. Rusija ima sopstveni sistem za razmenu finansijskih poruka, koji je kreirala njena centralna banka kao odgovor na rizike mogućeg isključenja ruskih banaka iz SWIFT-a.
EU još uvek štedi Gazprombank, koja se bavi evropskim plaćanjem za ruski gas. Ruski predsednik Vladimir Putin nametnuo je nove uslove plaćanja evropskim kompanijama, koji uključuju otvaranje računa u rubljama kod Gazprombanke. Evropska komisija, izvršni blok EU-a, dala je dvosmislene pisane smernice o tome znači li to kršenje sankcija Rusiji. Izvršni ogranak bloka predložio je kompanijama da otvore račune u evrima ili dolarima i daju izjavu da je zakonska obaveza ispunjena u tom trenutku.
Trgovci pomno prate sporove oko plaćanja, a Gazprom PJSC je zbog toga već zaustavio isporuke Poljskoj, Bugarskoj i Finskoj. Rusija smanjuje prirodni gas koji se isporučuje gasovodima u Holandiju, a Danska bi mogla biti sledeća.
Evropske nacije podeljene su oko toga kako se nositi sa zahtevom Moskve, a preduzeća su različito odgovorila na izazov. Glavni kupci, poput italijanskog Eni SpA i nemačkog Uniper SE, rekli su da su pronašli rešenje za plaćanje i da očekuju nastavak snabdevanja.
Zvaničnici EU na dvodnevnom samitu u Briselu složili su se kasno u ponedeljak da će nastaviti delimičnu zabranu ruske nafte, otvarajući put šestom paketu sankcija. Sankcije bi zabranile kupovinu sirove nafte i naftnih derivata iz Rusije koji se isporučuju u zemlje članice morem, ali uključuju privremeno izuzeće za naftu iz naftovoda, rekao je predsednik Evropskog saveta Charles Michel.