Guverner ukrajinske centralne banke Kyrylo Shevchenko neočekivano je podneo ostavku, navodeći zdravstvene razloge dok se zemlja bori protiv ruske invazije i trudi da stabilizuje ekonomiju razorenu ratom.
Shevchenko je predao ostavku predsedniku Ukrajine, navodi se u saopštenju objavljenom na sajtu centralne banke u utorak. Njegov odlazak mora da odobri parlament. Kada ga skupština prihvati, njegova prva zamenica Kateryna Rozhkova će preuzeti ulogu vršioca dužnosti guvernera, saopštila je pres-služba banke.
"Zbog zdravstvenih razloga, koje ne mogu dalje da ignorišem, doneo sam tešku odluku za sebe", rekao je Shevchenko u izjavi.
Dok se njegova ostavka ne procesuira, Shevchenko je rekao da će odbor centralne banke "nastaviti da obavlja svoje funkcije i upravlja aktivnostima Narodne banke u sadašnjem sastavu".
Njegov odlazak dolazi u trenutku kada se zvaničnici Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) pripremaju da procene finansijske potrebe zemlje kasnije ovog meseca. Ukrajina nastoji da dobije veliki program zajma od fonda, osim 1,3 milijarde dolara u jednoj bezuslovnoj isplati koju MMF već razmatra.
"To nije tragedija za Narodnu banku Ukrajine, jer se Shevchenko nije dokazao na toj funkciji, iako mu vredi odati počast što nije narušio nezavisnost centralne banke", rekao je Oleksandr Parashchiy, direktor istraživanja u kijevskom Concorde Capital.
Novi guverner može biti imenovan brzo s obzirom na podršku predsednika u parlamentu, rekao je on. Parlament će u četvrtak raspravljati o Shevchenkovoj ostavci, rekao je telefonom poslanik predsednikove stranke Sluga naroda Andriy Gerus.
Centralna banka je povećala kamatne stope na 25 odsto u junu, navodeći kao razlog "pomeranje osnovnih parametara" privrede zemlje tokom rata. Takođe je morala da devalvira grivnu, korekcijom od 25 odsto u julu da bi zaštitila svoje devizne rezerve.
Banka je najavila pauzu u monetarnom pooštravanju najmanje do drugog kvartala 2024. sve dok uticaj rata na ekonomiju ne odstupa od njihovih očekivanja.
Ukrajina je bila prinuđena da zatraži od investitora da odlože sva plaćanja po njenim suverenim evroobveznicama na period od 24 meseca i da izmene uslove plaćanja svojih hartija od vrednosti vezanih za BDP.
Četrdesetdevetogodišnji Shevchenko vodi centralnu banku od jula 2020. godine, a kritikovali su ga predsednik Volodymyr Zelenskiy i MMF u prvim danima njegovog mandata nakon gubitka ključnih kadrova iz centralne banke. Kritike su popustili nakon što je Rusija izvršila invaziju 24. februara, jer je monetarna vlast igrala ključnu ulogu u podršci ratnoj ekonomiji.
Njegov prethodnik Yakiv Smoliy takođe je neočekivano dao ostavku sredinom 2020, navodeći kao razlog politički pritisak da se smanje kamatne stope.