Ekonomsko poverenje u evrozoni palo je ovog meseca na najniži nivo od 2020. pošto su rekordna inflacija i izgledi za prvu zimu bez ruskog gasa bacili senku na region.
Raspoloženje potrošača palo je na 93,7 u septembru. To je manje od prognoze u Bloombergovom istraživanju i najniže od novembra 2020. Naime, ovo je sedmi uzastopni mesečni pad.
Svi pokazatelji koji ulaze u indeks od usluga do industrije pokazali su pogoršanje. Neizvesnost među domaćinstvima je na vrhuncu.
Ishod istraživanja ilustruje udar na raspoloženje nakon gašenja ruskih tokova gasa preko gasovoda Severni tok jedan, kao i sve veću ekonomsku štetu nanetu posledicama polugodišnjeg rata koji besni neposredno iznad granice regiona.
Istraživanje je takođe pokazalo porast inflacionih očekivanja potrošača, iako je taj pokazatelj i dalje primetno niži od vrhunca ranije ove godine.
Donosioci odluka su zabrinuti da bi očekivana povećanja cena mogla izmaći kontroli. Upravo u sredu, predsednica Evropske centralne banke Christine Lagarde rekla je na događaju u Berlinu koliko zvaničnici pažljivo prate mere poput ove.
"Gledamo šta nam govore naši scenariji, radimo analizu osetljivosti, gledamo ankete, pokušavamo da razumemo šta je tačno u glavama investitora, u glavama potrošača", rekla je ona. "Moramo se pobrinuti da ta inflaciona očekivanja ostanu usidrena na dva odsto."
Sa povećanjem potrošačkih cena na ivici dvocifrenih, najnoviji podaci o inflaciji će stići u petak, ECB je imala dva agresivna povećanja kamatnih stopa i najavila da će nastaviti sa povećanjem.
Investitori trenutno procenuju da su 75 odsto šanse za drugo povećanje od 75 baznih poena na sledećem sastanku 27. oktobra.
Neki kreatori politike otvoreno pozivaju na tako veliko povećanje, korak koji bi ukupan broj od jula doveo na kombinovani zbir od dva procentna poena.
Iako se ekonomsko poverenje u evrozoni pogoršava, ono je i dalje više od najnižeg nivoa iz aprila 2020. godine, neposredno nakon pandemije.
Depresivno raspoloženje u regionu će se verovatno nastaviti kako se bliži hladno vreme. Upravo ove nedelje, OECD je rekao da Evropa posebno snosi cenu rata u Ukrajini i da se mnoge ekonomije suočavaju sa teškom zimom.
"Dolaze gora vremena", saopštila je slovačka centralna banka u sredu.