Inflacija u Republici Srpskoj na godišnjem nivou iznosi 2,7 odsto, a od marta prošle godine najveći rast cena zabeležen je u oblasti popravka aparata za domaćinstvo, gde su cene više za čak 37 odsto.
Cene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju, merene indeksom potrošačkih cena, u martu 2024. godine u odnosu na prethodni mesec u proseku su više za 0,4 odsto, dok su u odnosu na isti mesec prethodne godine u proseku više za 2,7 odsto.
Od 12 glavnih odeljaka proizvoda i usluga, više cene na godišnjem nivou zabeležene su u jedanaest, a niže cene u jednom odeljku.
Opširnije
Pala kratkoročna inflaciona očekivanja banaka, privrede i stanovništva
Banke koje posluju u Srbiji očekuju da će mart 2025. godine doneti rast cena od četiri odsto.
22.04.2024
Lagarde: ECB spremna da uskoro smanji stope ako inflacija još popusti
Evropska centralna banka približava se smanjenju kamatnih stopa ukoliko se ne desi šok, rekla je predsednica Christine Lagarde.
16.04.2024
NBS ne očekuje ubrzanja inflacije kao u SAD
U zavisnosti od poljoprivredne sezone i geopolitičkih kretanja, povremene oscilacije inflacije su moguće, ali NBS ne očekuje da one mogu biti snažnijeg ili dugoročnijeg karaktera.
22.04.2024
Inflacija u Srbiji usporila na pet odsto, od septembra moguće oscilacije
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, cene su u martu u odnosu na februar rasle 0,3 odsto.
12.04.2024
Najveći godišnji rast cena u martu 2024. godine zabeležen je kod restorana i hotela, i to 6,7 odsto, što je posledica povećanja cena usluge smeštaja od 13,3 odsto.
Ostali proizvodi i usluge rasli su za šest odsto, usled viših cena u grupi usluge lične higijene od 8,5 odsto.
Rast cena knjiga i udžbenika od 11 odsto učinio je da cene u odeljku rekreacije i kulture rastu za 4,8 odsto, dok je poskupljenje piva od 8,7 odsto uticalo da odeljak alkoholnih pića i duvana raste za 4,3 odsto.
Najveći rast, što se tiče grupa proizvoda i usluga, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, evidentiran je u grupi popravka aparata za domaćinstvo, i to za 37 odsto, što je učinilo da cene u odeljku nameštaja i pokućstva rastu za četiri odsto.
Stanovanje je skuplje za 3,5 odsto, zbog viših cena usluga održavanja i popravke stambene jedinice od 13,8 odsto.
Povećanje u odeljku hrane i bezalkoholnih pića je 1,9 odsto, zbog viših cena mineralne vode i sokova od 9,3 odsto i mesa od 7,2 odsto.
Skuplje je i zdravstvo, komunikacije, prevoz, obrazovanje, a niže cene na godišnjem nivou zabeležene su jedino u odeljku odeće i obuće, za 5,4 odsto usled sezonskih sniženja.
Prosečna neto plata u martu 1.394 KM uz rast od 7,9 odsto
Prosečna mesečna neto plata u Republici Srpskoj isplaćena u martu 2024. godine iznosila je 1.394 KM (oko 713 evra) i u odnosu na februar realno je manja za 0,3 odsto, dok je u odnosu na mart prošle godine realno veća za 7,9 odsto.
Najviša prosečna neto plata isplaćena je u području finansijske delatnosti i delatnosti osiguranja i iznosila je 1.855 KM (oko 950 evra), a najniža je bila u oblasti građevinarstva (1.097 KM ili oko 561 evro).
U poslednjih godinu dana sva područja su zabeležila nominalni rast neto plate, od čega najviše u područjima trgovine na veliko i na malo, popravka motornih vozila i motocikala 21,9 odsto, stručne, naučne i tehničke delatnosti 20,9 odsto i snabdevanja vodom; kanalizacije, upravljanja otpadom i delatnosti sanacije (remedijacije) životne sredine 18,7 odsto.
Podsećamo, kako smo izvestili u petak, rast inflacije u Federaciji Bosne i Hercegovine (FBiH) slabi i na mesečnom i na godišnjem nivou. Potrošačke cene u proseku su porasle za 0,2 odsto u odnosu na prethodni mesec, dok na godišnjem nivou inflacija iznosi 0,9 odsto.
Na godišnjem nivou cene su najviše rasle u restoranima i hotelima (+9,8 odsto), a najviše su pojeftinili odeća i obuća (-8,1 odsto).
Prema poslednjim podacima Agencije za statistiku BiH, u februaru je mesečna inflacija iznosila 0,5 odsto, a godišnja 2,1 odsto, što je rezultat rasta cena u hotelima i restoranima. Podatke za mart za celu BiH očekujemo ove sedmice.
Rezidentni predstavnik MMF-a za Bosnu i Hercegovinu Andreas Tudyka u emisiji Start na Bloomberg Adria TV rekao je da je inflacija brzo opadala s više od 14 odsto u 2022. godini na oko šest odsto u prošloj godini, dok je tržište rada i dalje bilo zategnuto, s porastom realnih plata i smanjenjem nezaposlenosti.
Što se tiče inflacije, predviđa se dalji pad na oko tri odsto ove godine, uglavnom zbog blažih pritisaka na cene hrane i energije. "Velike oscilacije u cenama robe mogu ponovo pokrenuti inflaciju, dok bi održano visoko povećanje minimalne plate moglo izazvati inflaciju", dodao je Tudyka.