Meteorski uspon Elona Muska u vrh američke politike, kao šefa za efikasnost vlade, izaziva bojazan širom Evrope, i to ne samo zbog njegovih vulgarnih tirada na društvenim mrežama protiv zakonodavaca u Briselu. Bivša nemačka kancelarka Angela Merkel ocenila je da je udruživanje Muska i novoizabranog američkog predsednika Donalda Trumpa vrlo zabrinjavajuće, ukazavši posebno na Muskovu dominaciju u svemirskoj industriji. Razloga za zabrinutost ima, ali nije dovoljno samo upozoravati na to.
Muskova kompanija SpaceX, vredna 210 milijardi dolara, neverovatno je moćna, moćnija od njegovih tvitova. Svojim raketama za višekratnu upotrebu praktično je uspostavio monopol u oblasti komercijalnih letova u kojoj je Evropa nekad prednjačila. Njegova mreža Starlink sa 6.000 satelita, koja omogućava pristup brzom internetu gotovo svuda, promenila je tok rata na ukrajinskom bojištu, u kome se masovno koriste dronovi.
Zvaničnici su u panici jer strahuju da će zbog sukoba interesa u kome se nalazi ovaj milijarder doći do još veće zavisnosti od njegovih tehnologija. Na panelu u Parizu, održanom prošle nedelje, šef nemačke agencije za zaštitu konkurencije Andreas Mundt ukazao je na Muskov uticaj na Starlink i apelovao na regulatorna tela u oblasti tehnologija da donose hrabre odluke, ocenivši da je neprihvatljivo da jedan čovek bude moćan poput države.
Opširnije
Kina pokušava da sustigne Elona Muska u svemiru
Predsednik Xi Jinping želi da od Kine stvori svemirsku silu. Međutim, velika prednost SpaceX-a i bojazan Kine u vezi sa bezbednošću mogli bi da se ispreče na putu privatnim startapovima za svemirske letove u toj zemlji.
04.12.2024
Xi Jinping razmišlja o prodaji TikToka Elonu Musku
Nije jasno da li su Musk, TikTok i ByteDance razgovarali o uslovima potencijalnog ugovora.
14.01.2025
Šta je cilj Muskovog mešanja u evropsku politiku
Američki milijarder komentariše evropske lidere, poziva na izbore, razgovara sa desničarima.
10.01.2025
Musk poziva na podršku nemačkoj desnici i nove izbore u UK
Od kada je osnovana 2013. godine, stranka AfD, koju podržava Musk, progresivno se kretala ka ekstremnoj desnici.
03.01.2025
Bluesky protiv mreže X - ko pobeđuje u toj borbi
Mreža Bluesky beleži snažan rast, dok je TikTok u SAD pred mogućom zabranom.
02.01.2025
Za Muskov uspeh u svemiru delimično je zaslužna i sama Evropa, koja nije uspela da se prilagodi i postane konkurentna. Konkurenti SpaceX-a nisu umeli da prepoznaju priliku. Evropa nema rakete i lansirne sisteme za višekratnu upotrebu pošto se opredelila pre jedne decenije da ne razvija tu tehnologiju. Etablirane kompanije poput kompanija za satelitsku televiziju trpe u eri usluga strimovanja na zahtev poput Netflix Inc, dok tržišta kao što je tržište usluga bežičnog interneta u pomorskom i avio-saobraćaju, privlače prednosti Starlinkove mreže sa jeftinijom opremom koju je jednostavnije instalirati.
Cene usluga nastavljaju da padaju, što izaziva poremećaje na tržištu, dok kompanije nastoje da postanu konkurentnije kroz spajanja. Intelsat, sa sedištem u Luksemburgu, koji je kupio SES SA, zabeležio je pad prihoda od 9,4 odsto u trećem kvartalu i pad prihoda od 13,7 odsto kada je reč o uslugama u vazdušnom saobraćaju. Akcije kompanije Eutelsat Communications SACA, sa sedištem u Parizu, koja se spojila sa britanskim OneWebom, pale su na najniži nivo u proteklih 19 godina.
Dok se Evropa muči da nađe rešenje kako bi sustigla konkurenciju, raste broj korisnika Starlinka, koji inače ima četiri miliona pretplatnika. Avio-kompanija Air France-KLM, delimično u vlasništvu francuske vlade, objavila je u septembru da je postigla sporazum sa Starlinkom na osnovu koga će Starlink obezbediti brzu internet konekciju na njenim letovima sledećeg leta. Istog meseca, Starlink je saopštio da je postigao dogovor sa važnim klijentom, kompanijom United Airlines Holdings, Inc. Izvršni direktor kompanije Novaspace Nathan de Ruiter kaže da Starlink može da poboljša i unapredi svoju uslugu lansiranjem još satelita.
To što je neko jak u proizvodnji raketa ne znači da prekomerna moć treba da se koncentriše u njegovim rukama, ali Starlink jeste impresivan proizvod. Evropljani treba da se usredsrede na to da što pre predstave svoje održivo tehnološko rešenje, posebno kada se ima u vidu da je najizglednija alternativa Musku šef Amazon.coma Jeff Bezos.
Dobra stvar je to što kritike, poput one koje je uputila Merkel, mogu da podstaknu promene, s tim što pažnja treba da bude na razvoju naprednih tehnologija, ne samo na zakonskoj regulativi. Nova vladina izdvajanja stižu kroz projekat IRIS, sa čijom se realizacijom kasnilo, a nove startap kompanije se takođe podstiču da razvijaju sopstvene rakete i lansirne sisteme.
Tokom organizovane posete namenskoj industriji, video sam da se evropske tehnologije za nadzor oslanjaju na Starlink u kombinaciji sa rezervnim sistemom podrške. To će verovatno doprineti tome da se stvori pritisak za finansiranje alternativa koje nisu povezane sa Muskom. Ako se ikada pojavi neki evropski Starlink, konkurencija će biti zdravija.
Pojava dvojca Trump - Musk će, nadamo se, podstaći obazrive Evropljane da prepoznaju značaj još jednog faktora ključnog za SpaceX-ov uspeh: to su velika tržišta kapitala koja mogu da finansiraju rizične ali potencijalno profitabilne poduhvate. Šefica Evropske centralne banke (ECB) Christine Lagarde izjavila je prošle nedelje da je zbog nesumnjivog zaostajanja u tehnologijama i najavljenog uvođenje trgovinskih carina nužno ujedinjenje tržišta kapitala. Možda Evropljani ne treba toliko da brinu zbog Muskove moći na geopolitičkom planu, koliko zbog sklonosti same Evrope da deluje samo u krizi, što je još jedna stvar o kojoj Merkel zna ponešto.