Predsednik Federalnih rezervi Jerome Powel ukazao je na potrebu za daljim povećanjima kamatnih stopa prilikom svog obraćanja Kongresu. Vladimir Đukanović, poznat kao Vuk sa Wall Streeta, kaže da je to očekivano.
"Evo, prošlo je godinu i tri meseca otkad je inflacija krenula da nas pritiska globalno i problem još uvek nije rešen. Neke naznake od prošle nedelje, kada su rekli da će umiriti podizanja kamatnih stopa, isparile su posle nedelju dana i jasno je da će Amerika podići kamatne stope još dva puta do kraja ove godine za po 0,25 odsto", kaže on.
Đukanović ukazuje i na manjak inicijative u svetu da se problem inflacije zaista reši. Kako kaže, kamatne stope su morale da se podižu ranije i agresivnije. "Inflacija je rak-rana svake ekonomije i čitava planeta tom problemu mora da se posveti daleko ozbiljnije. Ono što mi se ne sviđa jeste da je Demokratska strana Kongresa opet pritiskala Fed da se bavi nivoom zapošljavanja. Cela poenta podizanja kamatnih stopa je da se ohladi ekonomija."
Opširnije
Banka Engleske neočekivano digla stope za 50 bp
Banka Engleske je u četvrtak povećala kamatne stope više nego što je očekivano, i to za 50 baznih poena na nivo od pet odsto.
22.06.2023
Inflacija u SAD bi bila na istom nivou i da je Fed ranije podigao stope
Čak i da je Fed počeo da povećava kamatne stope devet meseci ranije, inflacija u SAD danas ne bi bila niža.
22.06.2023
Powell: Za obuzdavanje inflacije neophodna dalja povećanja kamata
Zvaničnici Feda predviđaju da će povećanje kamatne stope biti neophodno.
21.06.2023
Analiza BBA: Ima naznaka optimizma za regionalne ekonomije u 2023.
Osnovna pretpostavka za celi region jeste niska jednocifrena stopa rasta realnog BDP-a.
19.06.2023
Možda izjava Powela nije previše iznenadila tržišta, ali odluka Banke Engleske (BoE) svakako jeste. Đukanović kaže da su oni igrali igru sustizanja (engl. catch-up game) i da sada moraju da popravljaju situaciju. Đukanović dodaje da je neminovno da će Ujedinjeno Kraljevstvo ući u recesiju, baš kao što će i čitava Evropa morati da uđe u recesiju kako bi rešila problem inflacije.
Ne smeši se, dakle, rast ni Evropi, a izgleda da je sreća okrenula leđa i fondovima privatnog kapitala. Mnogi PE fondovi su smatrali da je zaštita od rastućih kamatnih stopa gubljenje vremena i novca. Međutim, kompanije u portfolijima PE su opterećene dugovima, a procenjuje da bi zaštita duga od 500 miliona evra 2020. godine - sa ograničenom kamatnom stopom na tri odsto na tri godine koštala 50.000 evra. Sada bi ista zaštita iznosila više od 10 miliona evra, prema Haakonu Blakstadu, rukovodiocu komercijalnog sektora u kompaniji Validus Risk Management.
Đukanović kaže da model kupovine neefikasnih firmi, koje se onda opterete dugom jeste savršeno funkcionisao u okruženju niskih kamatnih stopa - sada je taj model katastrofalan. "Ti biznisi koji su natovareni dugom sa intencijom da imaju brži rast, i da naprave veći novac na equity strani su trenutno preopterećeni i mnoge te firme će videti verovatno bankrot ili neku vrstu restrukturiranje duga."
Prema Đukanoviću, Kini se smeši rast, ali ne onakav na kakav smo navikli. "Ja ove godine očekujem rast ispod pet odsto. Ima nekoliko razloga za to. Jedan se odnosi na veliki mehur u nekretninama u Kini koji oni konstantno ne mogu reše zato što su i oni štampali pare i imaju jako puno duga - kineski dug se u poslednjih 20 godina povećao za preko 30 puta, a ekonomije nije poraslo preko 30 puta. Draga stvar je politička situacija - politički konsenzus koji postojao godinama više ne postoji. Xi je preuzeo sve konce moći u svoje ruke, ratosiljao se gomile kvalitetnih ljudi koji su upravljali tom ekonomijom i sada će trpeti konsekvence toga. Ja i ove godine i sledeće predviđam niži rast u Kini, ali generalno rast od pet odsto je neverovatan za ostatak sveta, tako je Kina i dalje, da kažem, lokomotiva svetskog rasta."
Opširnije o ovoj temi pogledajte u videu.