Čelnici Evropske unije potvrdili su u četvrtak da će blok uvesti dodatne tarife na uvoz električnih vozila proizvedenih u Kini, koje će u slučaju pojedinih proizvođača dostizati skoro 38 odsto. Uprkos upozorenjima koja su poslednjih sedmica stizala iz Pekinga, Kina je odabrala odmerenu reakciju u nadi da bi do novembra mogla da postigne dogovor sa Briselom.
Najbolje prošao BYD
Dodatne uvozne carine biće uvedene kineskim proizvođačima koji su bili predmet istrage EU. Za SAIC električna vozila taksa će iznositi 37,6 odsto, za Geely 19,9 odsto, a za BYD 17,4 odsto. Drugi kineski proizvođači koji nisu bili predmet istrage imaće prosečnu taksu od 20,8 odsto, dok će kompanije koje su odbile da sarađuju u istrazi biti suočene sa nametom od 37,6 odsto. Svi ovi nameti dodaju se na već postojeću carinu od 10 odsto, o čemu je Bloomberg Adria nedavno pisala.
Opširnije

Tesla nadmašila niske procene o prodaji vozila
Drugi uzastopni pad kvartalnih isporuka kompanije Tesla Inc. nije bio tako oštar kao što su analitičari predviđali, zbog čega su joj akcije porasle za čak 10 odsto.
03.07.2024

Kineskom Minthu zajam IFC-a za proizvodnju električnih baterija u Srbiji
Minthovi planovi u Srbiji obuhvataju proširenje postojećih pogona za proizvodnju kućišta za baterije za električne automobile.
02.07.2024

Volkswagen ulaže u Rivian do pet milijardi dolara
Rivian Automotive Inc. će dobiti prekopotrebnu novčanu infuziju kroz novo partnerstvo sa grupom Volkswagen AG.
26.06.2024

BYD predstavio treći model u Japanu ne bi li prodaja krenula
Na japanskom tržištu dominiraju benzinci, hibridi i gotovo uvek domaća vozila.
25.06.2024

Međutim, na udaru ovih taksi neće se naći samo kineski proizvođači - efekte će osetiti i kompanije poput Tesle, koja se u proizvodnji znatno oslanja na svoju fabriku u Šangaju. Iako je iz Evropske komisije bilo najava da će Tesla u ovom slučaju biti izuzetak - jasnih garancija neće biti još nekoliko meseci.
Reakcije u Kini su na dan odluke bile odmerene, a ključna poruka iz Pekinga bila je da Kina želi dogovor o mogućoj korekciji carina, koje zasad i dalje imaju privremen status, kaže za Bloomberg Adria Connect novinar Bloomberga Danny Lee.
"Naravno, Peking je i upozorio da ukoliko tarife zaista stupe na snagu, Kina bi mogla uzvratiti taksama na evropske proizvode poput svinjetine i automobila sa velikim motorima. To bi direktno ugrozilo neke velike nemačke auto-proizvođače poput Volkswagena, BMW-a i Mercedesa", kaže Lee.
BYD modeli cenovno konkurentni
Privremene carine na električna vozila iz Kine stupaju na snagu već od ove sedmice, ali njihova definitivna primena biće potvrđena u novembru - ukoliko dve strane ne dođu do rešenja ili ako dovoljno članica EU ne blokira tu odluku. Upravo je Nemačka, dom giganata auto-industrije i najveća privreda Evrope, bila jedna od obazrivih zemalja kada je reč o eskaliranju trgovinskih tenzija sa Kinom.
Podsetimo, izvoz EV iz Kine u Evropsku uniju počeo je drastično da raste u poslednje četiri godine, dostigavši rekord u oktobru 2023. sa preko 67.000 izvezenih električnih automobila u vrednosti od dve milijarde dolara. Za potrošače, prednosti su bile jasne. Primera radi, cena modela Seagull (nižeg ranga), kompanije BYD, iznosi oko 11.500 dolara - što je višestruko manje u odnosu na prosečnu cenu električnih vozila u Evropi, koja prema podacima Statiste prelazi 53.000 evra.
Bloomberg
Na krilima ovakve ponude i pojačanog izvoza u cilju stimulisanja usporene kineske ekonomije, BYD je krajem prošle godine nakratko preuzeo od Tesle poziciju najprodavanijeg EV proizvođača na svetu. Odluka EU da interveniše na ovom tržištu mogla bi da bude mač s dve oštrice u trenutku kada blok pojačava napore da ispuni ciljeve zelene tranzicije.
"Kina će se okrenuti drugim tržištima poput Bliskog istoka i Latinske Amerike, gde imaju veći pristup i interesovanje kupaca. I dok ne bude konačnog razrešenja između Brisela i Pekinga, kineski brendovi će se širiti na drugim tržištima u razvoju", zaključuje Lee.
Deonicama vodećih kineskih proizvođača EV u četvrtak se trgovalo mešovito: BYD je zabeležio blagi rast od oko pola procenta, a Geely je skočio 1,83 odsto. SAIC, koji je ujedno i najteže pogođen tarifama, pao je oko 0,5 odsto.
O tome kako će ova mera uticati na kinesku i evropsku ekonomiju, detaljnije u razgovoru u videu.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...