Uvođenje generativne veštačke inteligencije (engl. artificial intelligence - AI) postalo je imperativ u svim sektorima globalne industrije - uključujući i bankarstvo. Ali uprkos brzoj i konkretnoj primeni gen AI modela u toj industriji, oni bankama ne donose značajnu prednost - već samo uporište za buduće inovacije.
Kako je fintek zauvek promenio banke
Monolitni sektor bankarstva vekovima je bio teško pokretljiv kada je reč o inovacijama - ali internet revolucija je na globalnom nivou od sredine devedesetih učinila svoje. Prvi trenutak kada su se banke zabrinule za svoju poziciju bila je proliferacija fintek rešenja, koja su se pozabavila ključnom slabom tačkom bankarstva - korisničkim iskustvom. Fintek rešenja probila su se s pojavom prvih pametnih telefona - u godinama kada se globalni bankarski sektor oporavljao od finansijske krize 2008. godine.
"Tek kada je krenuo veliki 'buzz' fintek kompanija, kada se počelo govoriti da će fintek kompanije da istisnu i zamene banke, banke su krenule da se bave aplikacijama, ali iz ugla korisničkog iskustva, jer ako pogledamo fintek aplikacije, one su ličile na Facebook, Instagram, jer su oni od telefona napravili potpuno drugačije iskustvo", objašnjava direktorka za upravljanje operativnim poslovima Banke Intesa Zorana Branković.
Ima vremena da banke prigrle kriptovalute
Ako je kaskanje za tehnološkom revolucijom bilo lekcija za bankarski sektor, jasno je da se novi imperativi tržišta shvataju ozbiljno. Posle interneta, pametnog telefona i korisničkog iskustva u centru svakog poteza, red je došao na integraciju AI-ja. Iako je on već dugo kičma tehnološkog sektora, generativni AI modeli podigli su priču na viši nivo.
"Prva stvar koju banke treba da iskoriste je korišćenje generativnog AI-ja za svakodnevne aktivnosti, odnosno poboljšanje efikasnosti procesa. Ukoliko to ne uradimo sada - nećemo dostići konkurentsku prednost ako ga imamo, ali ćemo gubiti na efikasnosti ako ga nemamo, i u tom smislu postoji neki nivo hitnosti. Oni što će kasnije je AI koji potpuno menja igru, koji će nam doneti nove proizvode, nove poslovne modele i načine generisanja prihoda, ali to će doći malo kasnije", ističe Branković.
Još jedna od inovacija o kojoj se sve češće priča u kontekstu proboja na tradicionalna tržišta jesu i kriptovalute - sa bitcoin i ether ETF-ovima (engl. exchange-traded funds - fondovi kojima se trguje na berzi) digitalni novčići su prvi put zagazili u tradicionalne finansijske tokove. Ipak, Branković navodi da za banke i kriptovalute - još nije vreme.
"Definitivno postoji pravi tajming za svaku inovaciju, a mislim da kod kriptovaluta nije sve sazrelo. Mislim da do toga imamo još nekoliko godina, a kada budemo ulazili u to, bićemo vrlo pažljivi", kaže Branković.
Ceo intervju pogledajte u videu.