Adria region je prošle godine bio uspešan u privlačenju stranih investicija od 10 milijardi evra što je, u poređenju sa desetogodišnjim prosekom pre pandemije, čak dva puta više.
Prednost geografske pozicije u Evropi, razvojni potencijal zasnovan na dostupnosti radne snage i rastuća globalizacija kao i niršoring, bili su glavni pokretači iza snažnih stranih investicija.
Bloomberg Adria
Ove godine, zaključno sa početkom aprila, u Srbiju je investirano milijardu i sto miliona evra. Najviše ovakvih investicija tokom 2023. godine stiglo je iz Evropske unije, i to nešto manje od pola ukupnih, odnosno oko 2,2 milijarde evra, što je više nego godinu ranije. Međutim, pojedinačno gledano po zemljama, ubedljivo najveći priliv stranih direktnih investicija u Srbiju dolazi iz Kine, odakle se tokom prošle godine slilo oko 1,4 milijarde evra. Istu vrednost ovih investicija Kina je ostvarila i tokom 2022. godine.
Opširnije

MMF prognozira da će kineska ekonomija ove godine porasti pet odsto
Međunarodni monetarni fond sada očekuje da će kineska ekonomija ove godine porasti za pet odsto, podižući svoju prognozu sa 4,6 odsto od pre nekoliko nedelja.
29.05.2024

MMF povećao prognozu za rast srpskog BDP-a na 3,5 odsto
Međunarodni monetarni fond uskladio je svoje prognoze sa ranije iznetim procenama Svetske banke i Ministarstva finansija.
17.04.2024

Ipak se okreće - predviđanja za globalnu ekonomiju 2024.
Vreme je novogodišnjih želja, kao i prognoza po pitanju toga šta nas čeka u 2024. godini.
25.12.2023

Industrijska proizvodnja pala u martu predvođena energijom
Industrijska proizvodnja u Srbiji u martu bila je manja za 5,8 odsto u odnosu na mart 2023. godine.
30.04.2024

Privredni rast u prvom kvartalu 4,6 odsto, što je više od očekivanog
Razlog za to je pozitivan razvoj događaja u svim sektorima, kao i povećanje investicija
30.04.2024

"Srbija je sjajno mesto za investiranje i pokazuje se kao lider u regionu u poslednje četiri godine sa 4,5 milijarde dolara priliva stranih direktnih investicija prošle godine. Mislim da ni ove godine Srbija neće zaostati i da će imati i preko 4,5 milijardi dolara priliva. Ono što je potrebno jeste da pored stranih investicija podstaknemo i privatne i domaće investicije jer je cela privreda jedan ekosistem i ne može biti zasnovana samo na stranim direktnih investicijama", kaže Aleksandar Ljubić, izvršni direktor Saveta stranih investitora u emisiji Zoom IN.
Kada je u pitanju konkurentska prednost Srbije u odnosu na ostale zemlje u regionu, Dušan Vasiljević, direktor za investicije u NALED-u, ističe da je Srbija najveće tržište u regionu. "To deluje u našu korist i mislim da to koristimo na dobar način. U poslednje vreme smo se otvorili na promišljen način i na tržištu radne snage iz inostranstva, što je svakako pomoglo našoj konkurentnosti. Dodao bih još da je početak i kraj priče šta su nedostaci poslovanja u Srbiji to što nije deo Evropske unije i da to mora da nam bude strateški prioritet. Takođe, ne možemo stići razvijene zemlje po pitanju ulaganja u investicije i moramo da imamo viziju gde će one biti za 10 godina da bismo sada uradili ono što možemo da ih stignemo", kaže Vasiljević.
Dušan Vasiljević (Bloomberg Adria)
Ljubić kao najveći izazov za investiranje u Srbiji vidi geopolitiku. "Ratovi koji se vode u okruženju, pre svega u Evropi, dovode do poremećaja lanaca snabdevanja i svega ostalog što može i te kako uticati na vrlo osetljiv ekosistem kakav je investiranje. Investitori i dalje ulažu, ali su dosta uzdržaniji nego inače. Da bi Srbija imala stabilan rast od pet odsto, ona mora imati 25 odsto investicija. Da bismo imali rast od pet odsto, nedostaje nam 50 odsto domaćih investicija i tome država mora da se posveti", kaže Ljubić.
Aleksandar Ljubić (Bloomberg Adria)
Na pitanje šta bi bilo dobro uraditi u narednih godinu dana kako bi se poboljšao poslovni ambijent, Vasiljević ističe da bi veoma značajno bilo da dođe do sveobuhvatne reforme imovinsko-pravnih odnosa u vezi sa nepokretnostima. "Pored reforme vezane za nepokretnosti, bilo bi značajno i da uvedemo jedan fleksibilniji model za angažovanje radne snage, što će u narednom periodu biti naročito relevantno u sektoru građevine i u ugostiteljstvu. Lokalne samouprave su spremne i zainteresovane za primenu veštačke inteligencije. To zahteva da se čitavo društvo i država organizuju oko toga, između ostalog uvođenjem programa i procedura koji treba da kažu da za svako rešenje koje država uvodi prvo pitanje treba da bude da li je moguće primeniti AI u tom rešenju", kaže Vasiljević.
O tome iz kojih oblasti dolaze investitori, šta su najveći problemi kada je reč o poslovanju i zašto su investitori zainteresovani za Srbiju, pogledajte u videu.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...