Deonice Nvidije pale su oko dva odsto početkom sedmice, kada je kompanija predstavila novi čip Blackwell, 30 puta brži u odnosu na svog prethodnika koji je pretvorio kompaniju u biznis vredan preko dva biliona dolara. Da li je čedo tehnološkog sektora i zlatna žica AI groznice postala žrtva previsokih očekivanja? Da li su investitori pomislili da je kompanija konačno stigla do najviše tačke? Ako je suditi po bilansima i brojevima - vrhunac, ipak, još nije na vidiku.
Nvidia održava jaku cenovnu moć
Već do petka, deonice kompanije porasle su dodatnih šest odsto, što je rast akcija Nvidije u 2024. godini dovelo do 91 odsto. Ali koliko dugo može da se održi tolika stopa rasta? Perspektive radi - 22. marta 2019. godine deonice Nvidije, tada još uvek poznate po izradi procesora za grafičke kartice, prodavale su se za 44 dolara. Danas, deonica košta 923 dolara. Na petogodišnjem nivou, to je rast od 1.980 odsto - od toga, 250 odsto je samo u poslednjih godinu dana.
Ako se pogledaju bilansi - investitori imaju razloga da očekuju da se ovakav rast u dogledno vreme nastavi, kaže u razgovoru za Bloomberg Adria Connect novinar Bloomberga Alex Webb. On ukazuje na prihod kompanije, koji je u 2023. skočio sa 27 milijardi na 61 milijardu dolara, a očekuje se da ove godine dostigne 110 milijardi.
Opširnije
Akcije Samsunga poletele posle najave saradnje sa Nvidijom
Nikkei Asia je izvestio da Nvidia Corp. želi da kupi Samsungove memorijske čipove visokog propusnog opsega.
20.03.2024
Nvidia najavila najmoćnije AI čipove do sada, ali akcije padaju
Nvidia je u ponedeljak predstavila svoju najnoviju arhitekturu čipa uz koju se nada da će još više odskočiti od konkurencije.
20.03.2024
Nvidiji stigla kolektivna tužba zbog krađe intelektualnog vlasništva
Američki tehnološki div Nvidia našao se na meti grupe pisaca zbog kršenja autorskih prava.
11.03.2024
Rukovodioci Nvidije se počastili, prodali akcije vredne 180 miliona dolara
Dva direktora Nvidije prodali su akcije kompanije vredne 180 miliona dolara u poslednja dva dana.
07.03.2024
Tržište veštačke inteligencije: priča tek počinje
U današnjem digitalnom dobu tržište veštačke inteligencije predstavlja jedno od najdinamičnijih i najinovativnijih područja.
10.03.2024
"To nije samo zbog veće prodaje čipova već i zbog povećanja cena, koje je delimično uzrokovano ograničenjima u snabdevanju, jer nisu uspevali da proizvedu onoliko čipova koliko su njihovi kupci želeli. I to im daje manevarski prostor da povećaju cene. Postojao je strah da će Nvidia izgubiti deo te cenovne moći ako se okrenu inovacijama, ali sa novom generacijom čipova, oni će održati tu cenovnu moć, što će im pomoći da održe rast prihoda", kaže Webb.
AMD jedina konkurencija Nvidiji
A ako su na polju ponude i tražnje stvari relativno izvesna opklada - nameće se pitanje može li rast Nvidije spotaći konkurencija. Podsetimo, Nvidija kontroliše oko 80 odsto tržišta čipova za AI data centre kojima operišu Amazon, Alphabet i Microsoft.
Advanced Micro Devices je jedan od direktnih konkurenata Nvidije, ali poređenja radi, tokom prošle godine, njihovi prihodi od AI čipova su skočili za 2,5 milijardi dolara. To je samo delić rasta koji je zabeležila Nvidia. Za njim ide i Intel, koji je donedavno bio najveći proizvođač čipova na svetu ukoliko se posmatra tržišna kapitalizacija - ona sada iznosi oko 180 milijardi dolara.
Dugoročno, konkurencija Nvidije mogla bi da dođe i od njenih glavnih klijenata poput Microsofta ili Alphabeta - koji imaju finansijska sredstva da započnu proizvodnju unutar kompanije. Kako kaže Webb, na tom putu, tehnološki giganti bi se suočili sa dva problema.
"Prvo je to da nemaju nešto što može da se takmiči sa poslednjom generacijom Nvidia čipova - a kompanija je sada napravila još jedan korak napred. Drugo pitanje se odnosi na proizvodne kapacitete. Na primer, TSMC, koji je lider u sektoru proizvodnje čipova, sklapa ugovore sa kompanijama za koje, prateći tuđe specifikacije dizajna, izliva čipove. Ako koriste sve kapacitete da proizvedu čipove za Nvidiju, AMD ili Apple smart telefone, onda je Microsoftu i Googleu mnogo teže da osiguraju proizvodne kapacitete za sebe. Možda postoji rešenje za to, ali to su neki od izazova s kojima bi morali da se suoče", zaključio je Webb.
O tome kako povezane tehnološke kompanije osiguravaju benefit od uspeha Nvidije i u koje sektore Nvidia želi da se proširi, detaljnije u razgovoru u videu.