Sredinom nedelje imali smo pad cene gvožđa, i to zbog pada prodaje nekretnina u Kini i usporavanja građevinarstva. U istom danu kasnije cena je i porasla za trećinu u odnosu na ovogodišnji minimum iz maja i dostigla 130 dolara zbog plana Pekinga da obezbedi 138 milijardi dolara finansiranja za "housing" program.
Lav Minić, člana borda direktora u BST HK, smatra da to nije dovoljno da bismo očekivali bolje izglede za oporavak kineske tražnje. "Kina ima strukturni problem. Njihova politika jednog deteta (engl. one child policy) sada tek kreće da bude u punom mahu i efektu, jer milenijlaci sada treba da kupuju nekretnine. Te generacije u Kini ima upola manje nego njihovi roditelji, tako da je teško očekivati da će tražnja da se nastavi za stambenim nekretninama kao pre, jer nema ljudi. I zbog toga, ako gledate 'forward' krivu rude gvožđa za kalendarsku 2025, cena je 90 dolara, za 2026. je doskoro bila na 70 dolara, što znači da je predikcija tržišta da će cena rude gvožđa u 2026. godini biti između 70 i 90 dolara."
Opširnije
Pada cena rude gvožđa zbog manje tražnje u Kini
Cena gvožđa rude je pala jer uporni problemi na tržištu nekretnina u Kini navode građevinske kompanije da odlože obnovu svojih zaliha čelika pre Nacionalnog praznika.
25.09.2023
Gvožđu preti pad cene jer blede nade za veliki preokret
Zaustavljeni oporavak Kine opterećuje potražnju
27.07.2023
Ruda gvožđa izgubila pet odsto nakon upozorenja Goldman Sachsa
Cena rude gvožđa je pala prvi put u poslednjih deset dana trgovanja.
12.06.2023
Cena gvožđa je rasla tokom 2023, a Minić kretanje cene deli u tri kategorije. "Cene gvožđa su bukvalno ludovale tokom kovida. U toku 2021. i 2020. te fluktuacije su bile apsolutno nerealne zbog štampanja novca. U 2022. Kina je i dalje bila zaglavljena u kovid narativu, što je dosta usporilo oporavak kineske privrede, pa su cene bile prirodno malo slabije. I sada, u 2023, prvenstveno zbog sentimenta, cene gvožđa kreću da se oporavljaju i idu nagore jer svi očekujemo da će Kina nastaviti da ulaže u vraćanje svoje ekonomije na trajektoriju koja je bila prisutna prethodnih decenija. Žele da razbiju predikciju da Kina strukturno ide ka dole. To je glavni cilj, a nije lak zadatak."
Minić dodaje i da je struktura tržišta takva da imamo fizičko i finansijsko tržište koje prati glavne trendove. "Kada fondovi vide da postoji neka disrupcija u proizvodnji, oni se oduševe i kreću polako da se klade i da grade svoje duge pozicije (pozicija kupca) na cenu rude gvožđa. Na relanom, fizičkom tržištu, mi to ne osetimo preterano puno, jer u lukama, uvek u svakom trenutku, imate preko 110, 120,130, 150 miliona tona rude gvožđa."
Minić očekuje da će do kraja godine cena gvožđa biti između 120 i 135 dolara. Međutim, ističe da trgovci nemaju jasnu ideju šta će se desiti sa cenom. "Sve je stvar sentimenta. U trenutku kada je Kina najavila da će upumpati novac u ekonomiju, tržište je odmah eksplodiralo, to je bio skok od skoro 10 dolara. To su reakcije na vesti koje nisu zapravo refleksija fizičkog tržišta - nije tražnja u ovom trenutku skočila za 20 odsto i onda je cena ispratila, već je to zbog budućih očekivanja koja se održavaju na cenu u datom trenutku."
Gde postoji rast tražnje, i šta pratiti kratkoročno kako bismo osetili puls tržišta, poslušajte u intervjuu na linku.