Prema podacima PitchBooka prikupljenim za Bloomberg, vrednost finansiranja AI kompanija poraslo je za 27 odsto na globalnom nivou u trećem kvartalu u poređenju sa godinom ranije. I to u momentu kada su ukupni dilovi za startape pali za 31 odsto u odnosu na godinu ranije, na 73 milijarde dolara širom sveta.
Ovo ukazuje na to da postoji podela između AI startapa i ostatka industrije. Rastuće kamatne stope i pad nakon pandemije ugrozili su finansiranje kroz fondove rizičnog kapitala (VC), čineći AI jednom od usamljenih svetlih tačaka u VC svetu.
Aleks Raševski, managing partner u Safari Capital, kaže da nisu prihodi jedino ono što privlači investitore u ovu oblast.
Opširnije
Startap AI pionira Kai-Fu Leeja postao jednorog za osam meseci
Kineski startap koji je osnovao Kai-Fu Lee postao je jednorog za manje od osam meseci.
06.11.2023
Srpski VC-jevi traže dragulje, a osnivači startapova nisu vešti prodavci
Srpski startapovi još nisu dobro ovladali veštinama prodaje i marketinga, čak i kada imaju briljantne ideje za proizvod ili uslugu.
12.10.2023
'Daleko je Srbija od jednoroga, realno je više uspešnih startapova'
Vrednost startap ekosistema u Srbiji procenjuje se milijardu i sto miliona dolara.
11.10.2023
"Prema podacima PitchBook, minimalni prihodi nisu zaustavili VC investicije u 74 generated AI startapa sa valuacijama iznad 100 miliona od 2022. godine. A to nam govori da prihodi nisu prioritet većini AI investitora i da je trenutni trend da se podržavaju velike runde VC-jeva u AI da bi se podržali ljudski resursi koji su neophodni za AI revoluciju. VC-jevi trenutno međusobno konkurišu da bi mogli da otkriju i zadrže specifične ekipe profesionalaca za AI razvoj, pogotovu kada je u pitanju generated AI."
Raševski objašnjava da VC-jevi postaju konzervativniji, i to naročito kada je u pitanju pre-seed, seed i serija A.
"Što se tiče VC investicija u prva tri kvartala ove godine, došli smo do 220 milijardi dolara, što je puno ispod 500 milijardi, što je bio rezultat 2021. godine. Prvo i osnovno, promenilo se tržište, i investiranje više ne izgleda kao što je izgledalo 2021. godine gde je bilo mnogo lakše za osnivače da podignu VC runde. I ako gledamo tada 10-godišnji prinos na US obveznice je bio prosečno oko 1,3 odsto, a sad je između četiri i 4,5 odsto, dakle kapital je postao skup, a poverenje investitora i potrošača je dosta palo. VC-jevi sada postaju konzervativniji, ali pogotovu kada su u pitanju runde finansiranja tokom ranog razvoja kompanija (engl. early stage) pre-seed, seed i serija A. I taj deo je pao drastično, oko 38 odsto od perioda prošle godine. Tu VC-jevi imaju manje investicija i gledaju da rade investicije u svoje portfolio kompanije kako bi njima dali šansu da se što bolje pozicioniraju. Na taj način VC fondovi ne uzimaju nove rizike u kompanijama koje nisu validirane trenutno. Ono što je interesantno tu je da je investiranje u zrelije kompanije (engl. late stage) skočilo."
Raševski dodaje da VC-jevi u ovom makroekonomskom ambijentu vrše pritisak na svoje portfolio kompanije da smanje troškove i fokusiraju se više na novčani tok i EBITDA, umesto da investiraju u neizvesni rast prihoda.
O tome šta stvara pritisak na VC investicije i kako se menjaju njihove strategije, poslušajte u razgovoru.