U nedelji za nama, tržišta su bila fokusirana na kinesku privredu u kojoj su i potrošačke i proizvođačke cene u julu pale.
Kako objašnjava Ognjen Vasiljević iz KPMG Advisory, koji je ujedno i predsednik CFA društva Srbija, ovi podaci zajedno sa padom uvoza i izvoza Kine pokazuju da tvrdnje da ovoj zemlji preti scenario deflatorne spirale postaju sve izvesnije i postojanije. "Mislim da se Kina bori aktivno sa problemima pada potrošnje i sa nestabilnim tržištem nekretnina. Ono što je u periodu kovida bio pokretač kineske ekonomije - a to je izvoz - u ovom trenutku jeste pod znakom pitanja s obzirom na restriktivne mere glavnih trgovinskih partnera Kine."
Kada se iz Kine preselimo u Evropu, u danu kada je objavila oporezivanje visokog profita banaka, Italija je, blago rečeno, zaprepastila tržišta.
Opširnije
Bazna inflacija u SAD beleži najmanja uzastopna povećanja u dve godine
Ključna mera potrošačkih cena u SAD je samo skromno porasla drugi mesec, pojačavajući nadu da Federalne rezerve mogu ukrotiti inflaciju bez izazivanja recesije.
10.08.2023
Španske banke se žale zbog poreza na ekstraprofit
Najveća španska banka Caixabank poslednja je banka u nizu koja je najavila žalbu zbog poreza na ekstraprofit.
08.03.2023
Kina u deflaciji, oči uprte u centralnu banku
Pale su i proizvođačke i potrošačke cene, i to prvi put od novembra 2020. godine.
09.08.2023
Međutim, za Vasiljevića ova odluka nije bila iznenađenje. "Ne bih istakao da je odluka Italije iznenađenje. Tema koja je u dužem vremenskom periodu u fokusu bankarskih krugova odnosi se na to da u ambijentu rastućih kamatnih stopa banke imaju veći rast aktivnih u odnosu na pasivne kamatne stope. Moje lično viđenje je da ne mislim da će Italija biti poslednja koja će se odlučiti na ovakve mere, ali s druge strane isto tako smatram da alternativa u pogledu podsticanja ponude ili sistemskog kreiranja alternativnog rešenja jeste možda nešto što bi rezultiralo adekvatnijim rešenjima od 'kažnjavanja' banaka porezom na ekstraprofit."
Nisu samo Italija i Kina pokretale tržišta ove nedelje. Bili su to i podaci o inflaciji u SAD koja je pokazala skroman rast na mesečnom nivou, a to daje nadu da bi Fed mogao da ukroti inflaciju bez recesije.
Kako kaže Vasiljević, u ovom trenutku je verovatno da Fed neće doneti odluku o povećanju kamatnih stopa. "U tom kontekstu, mislim da vremenska diskrepanca od mesec dana ostavlja prostor da podaci usmere Fed ka tome da promeni očekivanu odluku o zadržavanju kamatne stope na istom nivou, na način da rezultira u promeni kamatnih stopa naviše. Smatram da nije realno da se Fed u ovom trenutku odluči za varijantu da kamatne stope idu nadole."
Ceo intervju pogledajte u videu.