Deonice najveće muzičke striming platforme na svetu Spotify pale su nakon drugokvartalnog izveštaja, koji je pokazao da je prodaja kompanije bila ispod očekivanja analitičara. Uprkos statusu najvećeg i najpopularnijeg strimera, Spotify se već godinama bori da zabeleži godišnji profit - ali taj trenutak za kompaniju nikako ne dolazi.
Prihodi kaskaju, broj korisnika raste
Prihodi Spotifyja u drugom kvartalu porasli su 11 odsto na 3,18 milijardi evra, što je manje od očekivane 3,21 milijarde. I prodaja je bila manja u odnosu na očekivane 3,42 milijarde. Istovremeno, kompanija je najavila podizanje cena pretplate za premijum pakete, kao i konkurenti poput YouTube Music, Apple Music i Amazon Music.
Paradoksalno, Spotify i dalje beleži zavidan rast korisnika i pretplatnika, pa je tako drugo tromesečje završio sa preko 550 miliona aktivnih dnevnih korisnika - što predstavlja rast od 27 odsto od prvog kvartala. Od toga, broj pretplatnika je skočio za 17 odsto na 220 miliona. Uprkos svemu tome - Spotify se bori da ostvari profit. Zašto?
Opširnije
Spotify planira da podigne cenu skupljeg paketa na 11 dolara
Rivali iz sveta striminga već su podigli svoje cene.
22.07.2023
Huppe: Spotify će rasti, ali AI ima potencijal da mu našteti
Dok raspravljamo da li će iko da profitira kad i ako veštačka inteligencija počne da stvara muziku - vinil ploče doživljavaju renesansu.
26.04.2023
I Spotify će se pridružiti davanju otkaza radi smanjenja troškova
Spotify bi već ove nedelje mogao da počne sa davanjem otkaza, kažu izvori.
23.01.2023
Spotify mora da profitira od muzičke revolucije
"Čini se da je Spotify u stalnom režimu pokretanja profitabilnosti platforme", rekao je Bird.
22.01.2023
U razgovoru za Bloomberg Adria Connect, urednik Music Ally Joe Sparrow objašnjava da je samo održavanje platforme izuzetno zahtevno. Ono podrazumeva ljude na terenu širom sveta, koji mogu da se povežu sa lokalnom muzičkom industrijom.
"Dok kompanija raste i širi se baza korisnika, Spotify se probija na nove teritorije, ali samim tim prosečan prihod po pretplatniku pada. On je sada oko 4,27 evra po korisniku mesečno. U očima izdavačkih kuća, nešto mora da poskupi i to je razlog za skorašnje poskupljenje Spotify premijum pretplate. Ali mislim da će kad-tad Spotify postati profitabilan", kaže Sparrow.
Striming - aranžman u kom je malo zadovoljnih
Ipak, Spotify se nalazi u nezgodnoj poziciji u trenutnoj klimi muzičke industrije. Striming ostaje fokus kontroverzi - isplata reziduala od striminga filmova i serija jedan je od glavnih zahteva u okviru štrajka u filmskoj industriji. Muzičari već godinama lome koplja sa Spotifyjem, nezadovoljni lošom zaradom od striminga.
Sparrow objašnjava da ni Spotify ne vidi značajan deo zarade u toj priči, s obzirom na to da oko 70 odsto prihoda odlazi licima koja su vlasnici prava na određenu muziku. U većini slučajeva, to su i dalje izdavačke kuće - malo je muzičara koji imaju potpuno vlasništvo nad svojom muzikom. I iako su više cene pretplata dobra vest za izdavačke kuće i muzičare, Spotify ne mora nužno da profitira od toga.
Za Spotify, muzika, iako bez nje ne može, predstavlja značajan trošak - i to se reflektuje u vrsti sadržaja koji u poslednjih nekoliko godina uvode na platformu.
"Uvode podkaste, audio-knjige i sličan ne-muzički sadržaj. Oni razmišljaju po principu - ako 20 odsto svog vremena dnevno provodiš koristeći Spotify, slušajući nešto što nije samo muzika, to će istovremeno smanjiti iznos koji Spotify isplaćuje za muzička prava," kaže Sparrow.
AI je tu i ne odlazi nikuda
I dok će visina zarade od striminga svakako ostati tačka sporenja u muzičkoj industriji i u narednim godinama, još jedna disrupcija preti da podjednako ugrozi i umetnike i striming platforme.
"Za striming platforme, opasnost je i što bi ovakva tehnologija mogla da preplavi Spotify manje kvalitetnom muzikom koja bi ujedno mogla da 'zagadi' digitalni ekosistem", kazao je ranije za Bloomberg Adria Connect izvršni direktor SoundExchange Michael Huppe.
Sparrow vidi to kao realnu mogućnost, s obzirom na lakoću postavljanja sadržaja na Spotify - u ovom trenutku postoje milioni pesama na platformi koje nikada niko nije preslušao. Svakodnevno, muzičke striming platforme su bogatije za 100.000 traka. Od generative veštačke inteligencije nema bežanja, kaže Sparrow, jer ona je već tu.
"Jedna muzička platforma objavila je da je već generisala oko milion pesama. Ali koliko od tih pesama je neko preslušao? Verovatno nijednu. Ali AI će postati deo procesa stvaranja muzike, i već sada se koristi za beskonačne strimove poput lo-fi, hip hop ili haus kompilacija - koje prilično dobro zvuče. Međutim, AI ujedno može biti sredstvo koje će pomoći da više muzičara dosegne slušaoce", smatra Sparrow.
O tome kako Spotify može iskoristiti AI u svačiju korist, novinama u okviru platforme i tome da li je video budućnost Spotifyja ili dodatak koji niko nije tražio, detaljnije u intervjuu u videu.