Nemačka, Fortum Oyj i Uniper razmatraju opcije, uključujući direktno povećanje kapitala koje bi rezultiralo da nemačka vlada preuzme značajnu većinu u Uniperu, saopštila je kompanija.
Ranije danas Bloomberg je objavio da bi nemačka vlada mogla da poveća svoj udeo u Uniperu više od 50 odsto i da je spremna da preduzme istorijski korak pune nacionalizacije najvećeg uvoznika gasa u zemlji kako bi sprečila kolaps energetskog sistema.
Uniperu sa sedištem u Dizeldorfu potrebna je dodatna pomoć države nakon što je već iskoristio paket podrške koji je vredan oko 20 milijardi evra. Nagli porast cena prirodnog gasa i ruska smanjenja snabdevanja izazvali su milionske dnevne gubitke, što je navelo nemačku vladu da uskoči sa paketom pomoći u julu, koji je uključivao 30 odsto akcija.
Administracija kancelara Olafa Scholza spremna je da uloži još kapitala i poveća svoj udeo iznad 50 odsto, rekao je Bloombergu jedan od izvora, koji je govorio pod uslovom anonimnosti zbog poverljivih informacija.
Razgovara se i o potpunoj nacionalizaciji, a u toj odluci će se, kako su rekli, reći i Uniperova matična firma Fortum Oyj. U toku su razgovori sa finskom vladom, većinskim vlasnikom Fortuma, a Nemačka je ranije rekla da nije voljna da kupi finski udeo.
Akcije Unipera pale su sedam odsto u Frankfurtu u 11.10 časova nakon što su ranije porasle za čak 10,6 odsto, dok su akcije Fortuma pale za 1,3 odsto nakon rasta od čak 7,1 odsto.
Beate Baron, portparolka nemačkog ministarstva ekonomije, odbila je da komentariše, a Uniper nije odmah odgovorio na zahtev za komentar, da bi tokom dana potvrdio pisanje Bloomberga.
Fortum je u saopštenju u sredu naveo da nisu donete nikakve odluke osim onoga što je dogovoreno u stabilizacijskom paketu u julu, ali je dodao da se razmatraju alternativna rešenja.
"Pogoršanje operativnog okruženja i finansijske situacije Unipera moraju se uzeti u obzir dok Fortum, nemačka vlada i Uniper nastavljaju razgovore o dugoročnom rešenju", rekao je Fortum, dodajući da će po potrebi ažurirati tržište.
Šta Bloomberg Intelligence kaže…
"Potencijalna nacionalizacija Unipera mogla bi da pruži manjinskim investitorima izlaz uoči neizvesnog oporavka, sa gubicima zbog potrebe da se zamene prekinute isporuke ruskog gasa po sadašnjim cenama ove godine verovatno premašiti 18 milijardi evra, pokazuje naša analiza."
- Patricio Alvarez i Joao Martins
Nemačka je odlučna da obezbedi opstanak Unipera u narednim mesecima, kada bi se energetska kriza mogla pogoršati kako temperature padaju. Ruska ograničenja u snabdevanju primorala su kompaniju da kupuje gas na skupom spot tržištu kako bi ispunila ugovore, gurajući je na ivicu nelikvidnosti.
Fjučersi na gas su oko tri puta veći nego pre godinu dana dok Rusija uzvraća za sankcije zbog rata u Ukrajini. Rastuće cene energije potresle su energetske kompanije, sa zahtevima za maržu i kolateralom potrebnim za podršku transakcijama koje su porasle na neodrživ nivo.
VNG AG, podružnica nemačkog preduzeća EnBW AG i još jednog velikog uvoznika gasa, podnela je zahtev za državnu pomoć prošle nedelje.
Izvršni direktor Unipera Klaus-Dieter Maubach upozorio je prošle nedelje u intervjuu za Bloomberg da bi gubici za kompenzaciju nestalih tokova ruskog gasa ovog meseca mogli dostići sedam milijardi evra, što bi primoralo nemačku vladu da ponovo interveniše.
Vladin paket uključuje pomoć od sedam milijardi evra za osiguranje kompanije do četvrtog kvartala, ali dostizanje te granice definitivno će biti ranije, rekao je Maubach na marginama konferencije u Milanu.
Paket pomoći koji je vlada ponudila u julu tek treba da bude potpisan, a zatim da ga odobri Evropska unija. Sporazum je obuhvatio obavezne konvertibilne hartije od vrednosti od 7,7 milijardi evra, kao i kreditnu liniju od devet milijardi evra državne razvojne banke KfW, koju Uniper želi da poveća na 13 milijardi evra.
- Uz pomoć Arnea Delfsa, Kati Pohjanpalo, Chrisa Reitera, Birgit Jennen, Petre Sorge, Jamesa Regana i Lea Laikole