Mattel je povukao raniju prognozu rasta prodaje za 2025. godinu, a kao razlog navodi raniju izjavu američkog predsednika Donalda Trumpa o uvođenju carina na uvezene igračke.
Kompanija, koja je u prvom tromesečju ostvarila bolje rezultate nego što se očekivalo, u februaru je iznela prognozu da će prodaja lutaka Barbie, autića Hot Wheels i drugih igračaka rasti do tri odsto u 2025. godini, čime bi se prekinuo trogodišnji period stagnacije ili pada prihoda. Očekivao se, takođe, i rast dobiti.
Umesto toga, u ponedeljak je Mattel u izveštaju objavio da "pauzira" godišnju prognozu "zbog nestabilnih makroekonomskih uslova i promenljive situacije što se tiče američkih carina".
Opširnije

Evropske akcije se bolje drže od američkih u 2025.
Čini se da berze u Evropi bolje podnose haos koji na svetskim tržištima izaziva Trumpova politika.
pre 9 sati

Trump najavio moguće trgovinske sporazume već ove nedelje
Trump kaže da pregovori ulaze u završnu fazu i da će on lično odlučiti kada će se dogovor postići.
05.05.2025

Fabrike širom sveta u problemu zbog Trumpovih carina
Novi podaci pokazuju da svetska proizvodnja slabi — od Azije do Evrope i Latinske Amerike. Fabrike se bore sa carinama, poremećenim lancima snabdevanja i neizvesnošću izazvanom politikom SAD.
04.05.2025

Šta se dešava na privatnim tržištima dok se javna kolebaju
Očekivalo se da će predsednik SAD Donald Trump poboljšati uslove za razvoj privatnih tržišta, što se nije desilo.
02.05.2025
Mattel proizvodi manje od 40 odsto svojih igračaka u Kini, na čiji je izvoz Trump najavio carinu od čak 145 odsto. Glavni izvršni direktor Ynon Kreiz rekao je u intervjuu da Mattel podržava zalaganja Udruženja proizvođača igračaka za ukidanje carina.
"Preduzimamo mere za ublažavanje mogućih posledica", poručio je Kreiz. Kompanija je povećala ciljanu uštedu za 2025. sa 60 na 80 miliona dolara, diverzifikuje lanac snabdevanja i planira da podigne cene za neke igračke.
Na konferencijskom pozivu s investitorima, finansijski direktor Anthony DiSilvestro rekao je da bi dodatni trošak zbog aktuelnih carinskih stopa ove godine iznosio 270 miliona dolara, ali Mattel očekuje da će taj iznos potpuno nadoknaditi.
Kreiz je investitorima poručio da Mattel do 2026. planira da smanji udeo igračaka proizvedenih u Kini na manje od 15 odsto za američko tržište, a do 2027. na manje od 10 odsto.
Ynon Kreiz izjavio je da će manje od 15 odsto igračaka koje Mattel prodaje u SAD biti proizvedeno u Kini | Bloomberg
Ukupna prodaja porasla je za 2,1 odsto na 826,6 miliona dolara, nadmašivši očekivanja analitičara od 788,6 miliona. Prilagođeni gubitak po akciji smanjen je na tri centa, što je manje od očekivanih 10 centi.
Prvo tromesečje je za proizvođače igračaka inače najlošiji period u godini. Mattel je potvrdio da ove godine planira da otkupi vlastite akcije u vrednosti od 600 miliona dolara, od čega je 160 miliona dolara već otkupljeno.
Potražnja potrošača za Mattelovim igračkama nastavila je da snažno raste i u drugom tromesečju, rekao je Kreiz, dodavši kako je početak kvartala obećavajući. Uspehu bi trebalo da doprinese i prodaja igračaka povezanih s novim filmom iz serijala "Svet iz doba jure" (Jurassic World) u produkciji Universal Picturesa.
Trump je odbacio zabrinutosti zbog carina, rekavši da je Kina "zaradila milijardu dolara" prodajući robu SAD, "od čega nam većina i nije bila potrebna".
"Možda će deca imati dve lutke umesto 30, i možda će te dve lutke koštati nekoliko dolara više", rekao je nedavno na sastanku kabineta.
Mattel ulazi i u filmsku industriju
Kreiz nastoji da diverzifikuje poslovanje Mattela kroz produkciju filmova i TV emisija temeljenih na poznatim brendovima, poput blokbaster hita Barbie koji je 2023. distribuirao Warner Bros. Discovery. Međutim, i taj deo poslovanja mogao bi da bude pogođen Trumpovom najavom da će uvesti carinu od 100 odsto na filmove proizvedene u inostranstvu.
Mattelov drugi veliki film Masters of the Universe trebalo bi da izađe u bioskope 2026. u distribuciji Amazona, a većina produkcije takođe je urađena u inostranstvu, u Velikoj Britaniji.
"Hollywood je globalno središte produkcije sadržaja i svima nam je u interesu da to tako i ostane", rekao je Kreiz. Pitanje je, dodao je, kako zadržati troškove prihvatljivima, ali i istovremeno ojačati američku filmsku industriju.