ASML Holding NV je prijavio manji broj narudžbina od očekivanog, kao razlog navodeći pad u sektoru čipova u prvom kvartalu, odnosno pre nego što su američke carine zapretile da poremete industriju.
Holandska kompanija, koja među svojim najvećim klijentima ima Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. i Intel Corp., prijavila je narudžbine u iznosu od 3,94 milijarde evra (4,47 milijardi dolara) u tri meseca zaključno sa martom, navodi se u saopštenju od srede. Analitičari su, u proseku, očekivali 4,82 milijarde evra, prema podacima koje je prikupio Bloomberg.
Ipak, ASML navodi kako i dalje očekuje da ukupna neto prodaja u 2025. godini bude između 30 i 35 milijardi evra. Reč je o jedinom proizvođaču najnaprednijih litografskih mašina, koje koriste kompanije iz oblasti proizvodnje poluprovodnika za izradu naprednih čipova. Ti poluprovodnici se, potom, koriste u raznim proizvodima, uključujući Appleove pametne telefone i AI akceleratore kompanije Nvidia Corp.
Opširnije

Južna Koreja ubrizgava milijarde u stratešku industriju
Seul uvodi paket državne pomoći vodećim kompanijama iz industrije čipova u iznosu od 23,25 milijardi dolara.
15.04.2025

Ni lekovi više nisu imuni na carine, a čipovima se nikako ne piše dobro
Trump smatra da inostrana proizvodnja lekova i čipova predstavlja pretnju po nacionalnu bezbednost.
15.04.2025

Kina neće razgovarati ako SAD ne pokažu poštovanje, kaže bivši zvaničnik
Tehnički timovi iz obe zemlje i dalje održavaju kontakt, ali razgovori o "recipročnim" carinama koje je uveo Trump moraju biti zasnovani na međusobnom poštovanju.
16.04.2025

Evropska tržišta procvetala, investitori beže iz Amerike u Evropu
Trumpov pokušaj da preoblikuje globalnu trgovinu podriva višedecenijsku dominaciju Amerike.
16.04.2025
Kompanija je, inače, imala koristi od procvata veštačke inteligencije, koji je naveo tehnološke gigante da investiraju milijarde dolara u čipove i data centre za podršku ovoj tehnologiji u razvoju. Zahvaljujući tome, ASML projektuje prihode u rasponu od 44 do 60 milijardi evra do 2030. godine.
Međutim, zabrinutost zbog mogućeg usporavanja potražnje za veštačkom inteligencijom raste nakon razočaravajućih prognoza nekih proizvođača čipova i upozorenja analitičara, dodatno pogoršanih mogućim američkim carinama.
Rezultati (ASML-a) za prvi kvartal dolaze dve nedelje nakon što je američki predsednik Donald Trump najavio carine na sve izvoznike u SAD, što je izazvalo pad na berzama zbog straha od ekonomske recesije, slabljenja potrošačke tražnje i neizvesnosti oko eskalacije trgovinskog rata. Analitičari su upozorili da bi ovaj potez mogao da utiče na potražnju za čipovima, a samim tim i na investicione planove ASML-ovih klijenata.
Međutim, prošle nedelje je Trumpova administracija izuzela određene proizvode kao što su pametni telefoni, računari i mašine za proizvodnju poluprovodnika iz paketa takozvanih recipročnih carina. Ti proizvodi su izuzeti iz carine od 125 odsto za Kinu i osnovne globalne carine od 10 odsto, koja se primenjuje na skoro sve druge zemlje.
Ali u ponedeljak je Ministarstvo trgovine SAD saopštilo da je započelo istragu o uticaju uvoza poluprovodnika i opreme za njihovu proizvodnju na nacionalnu bezbednost SAD, što je korak koji može prethoditi uvođenju carina.
Akcije ASML-a pale su za oko 34 odsto u poslednjih 12 meseci zaključno sa zatvaranjem berze u utorak.