Industrija održavanja aviona suočava se za velikim izazovima. Manjak novih letelica, duži rokovi isporuke i rastuća potražnja za uslugama održavanja stvaraju dinamično poslovno okruženje.
Pojedine kompanije su u tim izazovima videle priliku za rast. Jedan od lidera je Global Aerotech, hrvatska firma osnovana 2019. godine, koja je dokazala da je međunarodni uspeh moguć u rekordom roku, uz strateško prilagođavanje i kvalitetnu ponudu.
O njihovom putu razgovarali smo s Alenom Vlajsovićem, suosnivačem i direktorom Global Aerotecha.
Opširnije

Avio-prevoz beleži rast: putovanja u slobodno vreme sve traženija
Globalni promet putnika u vazdušnom saobraćaju dostigao je 8,7 milijardi u 2023, što predstavlja povećanje od 30,6 odsto u odnosu na 2022. ili oporavak od 95 odsto u odnosu na rezultate pre pandemije (2019).
23.11.2024

Veća potrošnja goriva sprečiće da avio-saobraćaj skuva planetu
Razlog za to je što zagrevanju planete ne doprinose najviše emisije ugljen-dioksida iz motora aviona, već kondenzacioni tragovi koji se formiraju prilikom leta.
12.10.2024

Zbog smrtonosne turbulencije avio-kompanije sve više koriste programe velikih podataka
Avio-kompanije su sve više zainteresovane za sistem za prikupljanje podataka koji pomaže pilotima da u realnom vremenu manevrišu kroz teške vremenske uslove.
09.06.2024

Istorijska narudžbina za Airbus iz Saudijske Arabije
Airbus SE je obezbedio porudžbinu za 105 svojih uskotrupnih aviona od nacionalnog avio-prevoznika Saudijske Arabije, budući da kraljevina ulaže milijarde dolara kako bi postala jezgro turizma i avijacije.
25.05.2024

- Vaša kompanija osnovana je 2019. godine u Zagrebu, a danas imate baze održavanja na šest međunarodnih lokacija. Koji su bili ključni faktori tako brzog rasta?
Ključna snaga Global Aerotecha oduvek je bila prilagodljivost. Osnovani smo neposredno pre pandemije, koja je izazvala nezapamćenu krizu u vazduhoplovstvu. Umesto da usporimo, iskoristili smo priliku. Fleksibilnošću, brzim prilagođavanjem i fokusom na kvalitetu stekli smo poverenje klijenata, što nam je omogućilo ekspanziju na više međunarodnih lokacija.
- Planirate otvaranje novih baza u Nemačkoj. Zašto ste se odlučili za izlazak na to tržište?
Nemačka je jedno od najvećih i najzahtevnijih vazduhoplovnih tržišta u Evropi. Ulazak na njega nije jednostavan, naročito zbog stroge regulative i zahtevnih operativnih standarda. Zahvaljujući preporukama klijenata, dobili smo priliku da radimo sa jednom od najvećih nemačkih avio-kompanija. Uspeli smo da pokažemo koliko vredimo, što je rezultiralo dogovorom o otvaranju tri nove baze u Frankfurtu, Minhenu i Hamburgu tokom 2025. godine.
- Kako uspevate da održavate visok kvalitet usluge s relativno malim brojem zaposlenih?
Ključ je u stručnosti našeg tima i našem operativnom modelu. Zapošljavamo oko 40 visokokvalifikovanih inženjera s ovlašćenjima za rad na najzastupljenijim tipovima letelica. Uz stalne edukacije, ulaganje u sisteme kontrole kvaliteta i efikasnu internu komunikaciju, osiguravamo visok nivo usluge.
Bavimo se linijskim i baznim održavanjem. Razlika je jednostavna. Linijsko održavanje traje od maja do novembra i radi se na letelicama koje su u redovnom prometu. Bazno održavanje je u hladnijem periodu i odvija se od oktobra do maja. Sveobuhvatnije je i radi se na letelicama u hangarima.

- Očekujete prihod od 5,3 miliona evra u 2025. Koje poslovne inicijative stoje iza tog rasta?
Naš rast je zasnovan na širenju usluga i geografskoj ekspanziji. Osim novih baza u Nemačkoj, planiramo ulazak u segment baznog održavanja letelica, što će nam omogućiti veću dodanu vrednost i stabilnije prihode. Takođe, već pregovaramo o otvaranju novih baza na afričkom kontinentu.
- Planirate da obezbedite finansijsku podršku od tri miliona evra. Gde ćete uložiti ta sredstva?
Fokus ćemo staviti na razvoj baznog održavanja. Već beležimo veliku potražnju za tim uslugama, a za ozbiljan iskorak potrebna su ulaganja u infrastrukturu, opremu i kadrove. Dugoročno, ta investicija će nam doneti još veću konkurentsku prednost. Najveći broj naših zaposlenih su avio-mehaničari i inženjeri održavanja.
- Među vašim klijentima su renomirane avio-kompanije poput Turkish Airlinesa i EasyJeta. Po čemu ste konkurentni?
Naša snaga leži u fleksibilnosti, brzom prilagođavanju klijentima i visokoj tehničkoj stručnosti. Ne nudimo samo uslugu, već partnerstvo. Uz to, specijalizovali smo se za A320 i B737 serije, koje su najzastupljenije u komercijalnom saobraćaju, što nam daje stratešku prednost.
"Naša snaga leži u fleksibilnosti, brzoj prilagođavanju klijentima i visokoj tehničkoj stručnosti", ističe Vlajsović.
- Kakvi trendovi trenutno oblikuju industriju održavanja letelica?
Trenutno beležimo povećanu potražnju zbog globalnog nedostatka novih vazduhoplova. To znači da avio-kompanije zadržavaju postojeće letelice duže u floti, što povećava potrebu za redovnim održavanjem. Takođe, održavanje ostaje neophodno čak i u uslovima smanjene potražnje za letovima, što čini MRO segment otpornim na krize.
- Šta ako bude rešen problem dostupnosti novih letelica?
Ne. Svaki vazduhoplov ima propisane faze održavanja kroz ciklus rada. Mogu da se posmatraju kalendarski, kroz sate leta ili kroz cikluse letenja. Održavanje je potrebno i starim i novim letelicama, ali kod starih je održavanje češće. Redovni pregled za bazno održavanje za novi avion je isti kao i za stari.
- Gde vidite Global Aerotech za pet godina?
Naš cilj je da postanemo vodeći regionalni i međunarodni igrač u segmentu održavanja letelica. Fokus ćemo zadržati na linijskom održavanju, ali ćemo snažno razvijati bazno održavanje i segment popravki vazduhoplovnih komponenti. Planiramo da uspostavimo specijalizovani centar za bazno održavanje, gde ćemo moći da servisiramo više aviona istovremeno. S obzirom na dosadašnji rast, verujem da smo na pravom putu da to ostvarimo.