Nvidia Corp., proizvođač čipova u epicentru potrošnje na veštačku inteligenciju (engl. artificial intelligence - AI), objavio je dobre, ali ne izvanredne kvartalne rezultate u sredu, što je izazvalo suzdržanu reakciju investitora naviknutih na rekordne zarade.
Kompanija je najavila da će prodaja u prvom fiskalnom kvartalu, koji traje do aprila, iznositi oko 43 milijarde dolara. Analitičari su prosečno očekivali 42,3 milijarde dolara, dok su neka predviđanja dostizala čak 48 milijardi.
Kompanija je takođe upozorila da će bruto profitne marže biti niže od očekivanih dok se ubrzano priprema za lansiranje novog čipa Blackwell. Postoji i rizik da američke carine negativno utiču na rezultate. Nakon oscilacija između dobitaka i gubitaka, akcije Nvidije pale su manje od jedan odsto u kasnijem trgovanju u sredu.
Opširnije

Da li će Nvidia, uoči objavljivanja rezultata, ispuniti očekivanja analitičara
Analitičari predviđaju 38,24 milijarde dolara prihoda za četvrti kvartal, što je povećanje od 73 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
23.02.2025

Vrtoglave sume u veštačkoj inteligenciji - u koje akcije vredi ulagati
Tehnološki divovi će kumulativno uložiti 325 milijardi dolara u razvoj AI-ja ove godine.
13.02.2025

DeepSeek preko Singapura zaobišao zabranu prodaje Nvidijinih čipova?
Američki zvaničnici istražuju da li je kineski DeepSeek preko posrednika u Singapuru kupio zabranjene Nvidia čipove i time zaobišao američke sankcije.
31.01.2025

DeepSeek oborio tržišnu vrednost Nvidije
Akcije Nvidije su u ponedeljak pale za 17 odsto, što je najveći pad od marta 2020. godine, i obrisale skoro 600 milijardi dolara iz tržišne kapitalizacije kompanije.
28.01.2025
Ove mešovite prognoze dolaze u neizvesno vreme za AI industriju. Akcije Nvidije ove godine su pale zbog zabrinutosti da operateri data centara usporavaju potrošnju, dok je kineski startap DeepSeek dodatno podstakao strahove da se četbotovi mogu razvijati uz niske troškove, što bi moglo umanjiti potrebu za moćnim Nvidijinim čipovima za AI.
Iako su izvršni direktori Nvidije obradili većinu tih pitanja, kompaniji je postalo teže da proizvodi izveštaje o izvanrednoj zaradi.
"Prognoza je bila donekle ispod očekivanog", rekao je Logan Purk, analitičar Edward Jonesa, u izveštaju. Međutim, rane prodaje čipa Blackwell trebalo bi da umanje zabrinutost investitora posle ranijih izveštaja o kašnjenju u proizvodnji.
Kompanija je u četvrtom kvartalu ostvarila prihod od 11 milijardi dolara od Blackwella, što je Nvidia opisala kao najbrži rast proizvoda u svojoj istoriji. "Potražnja za Blackwellom je izvanredna", izjavio je izvršni direktor Jensen Huang u saopštenju.
Bloomberg Mercury
U četvrtom fiskalnom kvartalu, iako je prodaja kompanije premašila procene analitičara, ostvarena je za najmanju maržu od februara 2023. godine. Dobit, s druge strane, imala je najmanje potencijalno povećanje od novembra 2022. godine, prema podacima koje je prikupio Bloomberg.
Akcije su ove godine pale za 2,2 odsto, nakon stratosferskih dobitaka iz 2023. i 2024. godine, što je Nvidiju učinilo najvrednijim proizvođačem čipova na svetu.
Nvidia ima najveću korist od masovne potrošnje na veštačku inteligenciju, što dokazuju udvostručeni prihodi kompanije u protekle dve godine. Mnoge od najvećih tehnoloških kompanija ulažu desetine milijardi dolara u hardver data centara, a Nvidia dominira prodajom procesora koji kreiraju i pokreću AI softver.
Tokom tog perioda, Nvidia i njen izvršni direktor postali su sinonimi za AI revoluciju i predstavljaju najveći barometar njenog napretka. Huang je proveo veći deo protekle dve godine putujući širom sveta kao evanđelista AI tehnologije i veruje da je ona još uvek u ranim fazama širenja u oblasti ekonomije.
Prodaja u četvrtom kvartalu, koji je završen 26. januara, porasla je na 39,3 milijarde dolara. To je odgovaralo procenama analitičara, iako su neka predviđanja iznosila čak 42 milijarde dolara. Taj podatak dodatno govori koliko je kompanija brzo rasla, s obzirom da je njena poslednja kvartalna prodaja premašila godišnji prihod Nvidije pre dve godine, koji je iznosio 27 milijardi dolara.
Profit je iznosio 89 centi po akciji, isključujući određene stavke, dok je Wall Street očekivao 84 centa.
"Rašćemo snažno u 2025. godini" izjavio je Huang tokom konferencijskog poziva s analitičarima.
Divizija za data centre, daleko najveći izvor prihoda za Nvidiju, ostvarila je prodaju od 35,6 milijardi dolara, nadmašivši prosečnu procenu od 34,1 milijardu dolara. Prodaja iz segmenta gejminga, koji je nekada bio osnovni biznis Nvidije, iznosila je 2,5 milijardi dolara, dok su analitičari očekivali u proseku 3,02 milijarde dolara. Automobilski sektor generisao je 570 miliona dolara.
Sama divizija za data centre sada ima više prihoda nego što to u celini ostvaruju konkurenti Intel Corp. i Advanced Micro Devices Inc.
Bloomberg Mercury
Nvidia je proslavila svoje ime prodajom grafičkih procesora, ali je otkrila da tehnologija ima primene i u oblasti veštačke inteligencije. Njeni čipovi pomažu softverskim modelima tokom procesa treniranja, kada uče da prepoznaju i reaguju na ulaze iz stvarnog sveta. Nvidijinim komponentama se pokreću i sistemi koji izvršavaju softver, faza poznata kao inferencija, čime se obezbeđuju usluge poput ChatGPT-ja.
Analitičari su pre objavljivanja izveštaja o zaradi izražavali zabrinutost zbog kratkoročnog rasta u najvažnijem segmentu kompanije, koji opslužuje korisnike data centara. Glavno pitanje bilo je da li će ograničenja u snabdevanju i prelazak na novu tehnologiju Blackwell usporiti rast, s obzirom na to da je nova tehnologija sofisticiranija i donosi izazove u proizvodnji.
Dodatne brige izazvao je DeepSeek, koji je lansirao moćan AI model za koji navodi da zahteva znatno manje resursa za kreiranje. To je krajem januara dovelo do široko rasprostranjenog talasa rasprodaje akcija povezanih sa veštačkom inteligencijom, pri čemu je Nvidia izgubila zapanjujućih 589 milijardi dolara tržišne kapitalizacije u jednom danu trgovanja, što je rekord na tržištima.
Međutim, ključni klijenti Nvidije, poput Microsoft Corp., zadržali su svoje planove kapitalnih izdvajanja, što sugeriše da će potrošnja na AI ostati snažna.
Huang je tokom konferencijskog poziva istakao da će DeepSeek podstaći interesovanje za novi pristup AI-ju, čime će se proširiti potražnja za proizvodima Nvidije. Prema njegovim rečima, DeepSeek model se oslanja na fino podešavanje, te će zato zahtevati više računarskih sesija nego „jednokratno“ treniranje drugih softvera. Zapravo, taj pristup bi mogao zahtevati milione puta veću računarsku snagu nego što je danas u upotrebi.
"Budući modeli za rezonovanje mogu zahtevati znatno veću računarsku snagu", rekao je Huang, nazivajući DeepSeekov model "izuzetnom inovacijom."
Iako će Blackwell pomoći u obavljanju tih računarskih zadataka, njegovo lansiranje imalo je i svoju cenu. Troškovi plasiranja proizvoda na tržište negativno su uticali na profitne marže, navodi Nvidia. Prema rečima glavne finansijske direktorke Colette Kress, uštede će uslediti kasnije, kada kompanija uspe da usavrši svoj lanac snabdevanja. Bruto marža, odnosno procenat prihoda koji ostaje nakon odbitka troškova proizvodnje, vratiće se na nivo "srednjih sedamdesetih" do kraja godine.
U tekućem kvartalu, to će iznositi oko 71 odsto, što je otprilike za jedan procenat ispod prosečnih analitičarskih procena.
Nvidia je u poslednjih pet godina samo jednom propustila da ispuni analitičare u pogledu kvartalnih prihoda, a u poslednjim periodima je prevazišla očekivanja za više od 10 odsto, postavljajući visoke standarde za svoje buduće rezultate.
"Smatramo da će menadžmentu biti izazovno da nastavi značajno da premašuje očekivanja za budući rast", izjavio je Purk.