UniCredit SpA je dala ponudu u iznosu od 10 milijardi evra (10,6 milijardi dolara) za sve akcije domaćeg rivala Banco BPM, otvarajući drugi veliki front za preuzimanje, dok izvršni direktor Andrea Orcel takođe pregovara o preuzimanju Commerzbank AG.
Prema ponudi, investitori Banco BPM dobiće 0,175 novih akcija UniCredita za svaku akciju Banco BPM koju poseduju, navodi se u saopštenju za javnost. Ovo povećava vrednost banke na 6,657 evra po akciji, što predstavlja premiju od 0,5 odsto u odnosu na cenu akcija postignutu na zatvaranju trgovanja u petak.
Akcije Banco BPM porasle su za 6,2 odsto u 9.11 u Milanu, dok je UniCredit opao za 2,9 procenata. Commerzbank je potonuo za čak 7,2 odsto u Frankfurtu.
Opširnije
UniCredit SpA povećao svoj udeo u Commerzbanku na 21 odsto
UniCredit SpA povećao svoj udeo u Commerzbank AG na 21 odsto.
23.09.2024
UniCredit želi da preuzme Commerzbank, ali Nemci se ne daju
Goldman Sachs je savetnik Commerzbanka za odbrambenu strategiju.
12.09.2024
Scholz osudio 'neprijateljski' potez UniCredita prema Commerzbanku
Nemačka je saopštila da se protivi preuzimanju Commerzbank AG, ubrzo nakon što je UniCredit Spa objavio da je povećao svoj udeo u banci.
23.09.2024
Barclays i Bank of America pomogli Orcelu da kupi udeo u Commerzbanku
Barclays je organizovao derivate povezane sa Commerzbankom za italijanskog kreditora.
23.09.2024
Preuzimanje Banco BPM, jedan od dugo željenih ciljeva Orcela, učinilo bi UniCredit najvećom bankom u Italiji prema ukupnoj imovini i ubrzalo talas spajanja evropskih banaka ove godine. Ova ponuda dolazi tokom zatišja u naporima UniCredita da kupi svog nemačkog rivala, koji se suočava sa oštrim protivljenjem vlade u Berlinu.
"Ne možemo izostati iz konsolidacije banaka u Italiji", rekao je Orcel tokom konferencijskog poziva.
Italijanska vlada još uvek nije komentarisala ponudu. Nekoliko zvaničnika sa kojima je Bloomberg privatno kontaktirao izrazilo je zbunjenost zbog Orcelovog neočekivanog poteza.
Francuska banka Credit Agricole SA, koja ima udeo od približno devet odsto u Banco BPM, odbila je da komentariše. Banco BPM takođe nije odmah dao komentar.
Ponuda UniCredita za Banco BPM nastavlja trend konsolidacije domaćih banaka u Italiji nakon pauze prošle godine. Banco BPM je početkom ovog meseca kupio udeo u Banca Monte dei Paschi di Siena SpA, a takođe pokušava da preuzme i upravljačku kompaniju Anima.
Prodaja vladinog udela u Monte Paschiju bila je još jedan korak u nastojanju da premijerka Giorgia Meloni promoviše bankarsku konsolidaciju, međutim, još uvek se ne zna kako će premijerka reagovati na ovaj potez UniCredita. Orcelov potez mogao bi da oteža vladi da podstakne stvaranje treće velike bankarske grupe, nakon UniCredita i Intesa Sanpaolo SpA.
UniCredit je obavestio najviše zvaničnike u vladi i Banco BPM o svojim namerama pre nego što je najavio taj potez u ponedeljak, rekli su upoznati izvori.
Intesa, najveća banka u zemlji, pokrenula je poslednju seriju konsolidacija preuzimanjem UBI Banke 2020. godine. To je pratilo preuzimanje Credito Valtellinese SpA od strane italijanske jedinice Credit Agricole SA 2021. godine, a zatim i kupovina BPER Banca SpA od strane Banca Carige SpA 2022. godine.
"Cilj ponude je da ojača konkurentsku poziciju UniCredita u Italiji, jednom od ključnih tržišta grupe, stvarajući još jaču banku broj dva", navodi se u saopštenju UniCredita.
Kako navode analitičari, Banco BPM, koji ima skoro 200 milijardi evra imovine, dugo je bio meta UniCredita, a cilj je proširenje u bogatom regionu Lombardije i unos dodatnih profitabilnih segmenata u poslovanje. Ugovor bi podrazumevao troškove integracije od oko dve milijarde evra tokom prve godine, navodi se u saopštenju UniCredita od ponedeljak. Orcel je na konferencijskom pozivu rekao da to neće uticati na dividende za 2024. godinu i da je banka posvećena da zadrži nepromenjen trend isplate dividende po akciji.
Kako će se završiti saga oko Commerzbanke
Orcel je povodom pitanja kupovine Commerzbanka rekao da novi potez smanjuje hitnost da se završi posao u Nemačkoj. On je ponovio prethodne izjave da će biti strpljiv u vezi sa Commerzbankom.
"S obzirom na prijem koji smo imali na određenim mestima, moramo biti strpljivi", rekao je on, očigledno misleći na oštru reakciju nemačke vlade na pristup UniCredita.
Podsetimo, tokom prve polovine septembra objavljeno je da UniCredit želi da preuzme Commerzbank i da poseduje udeo do devet odsto. Iako se nemačka vlada protivila ovakvom potezu, UniCredit je do kraja septembra povećao svoj udeo u Commerzbank AG na 21 odsto.
Tada je svoj stav izneo i kancelar Olaf Scholz: "Neprijateljski napadi i neprijateljska preuzimanja nisu dobra stvar za banke, zbog čega je nemačka vlada zauzela stav i jasno stavila do znanja da ovo ne smatramo odgovarajućim putem", rekao je on.
Orcel je svoj udeo u Commerzbanku uvećao uz pomoć Barclays Plc i Bank of America Corp. Barclays je prema rečima anonimnih izvora, organizovao derivate povezane sa Commerzbankom za italijanskog kreditora u nedeljama pre nego što je Berlin prodao udeo. Iz italijanske vlade su tada privatno kritikovali činjenicu da se Berlin zalaže za veću evropsku integraciju, a onda se protivi mogućem preuzimanju frankfurtske banke.
Iako finansijske koristi od ove akvizicije mogu biti skromne za italijansku banku, ovaj potez se može objasniti i jednim drugim vidom benefita, a to je pristup UniCredita nemačkom i poljskom tržištu na kojem Commerzbank trenutno posluje. Pojedini ekonomisti smatraju da bi ovaj potez bio poželjan za italijansku banku koja je prošle godine zaradila 8,6 milijardi evra, dok je kroz otkup akcija i dividende uspela da odgovori i na zahteve investitora.
- U pisanju teksta pomogle Sonia Sirletti i Jenny Che.
(Tekst ažuriran informacijom o reakciji italijanskih zvaničnika, i detaljima oko kupovine Commerzbanka.)