Beogradski aerodrom „Nikola Tesla“ izgradnjom novog dela terminala C teži da postane centar avio saobraćaja u regionu. Kompanija je u aprilu pustila u rad novi deo terminala čija je površina 13.600m2 i nastavlja da radi na poboljšanju uslova za putnike kako bi privukla što više saobraćaja.
„Otvaranjem novog proširenja terminala i prateće infrastrukture značajno ćemo poboljšati efikasnost našeg aerodroma i podići nivo usluge za putnike i partnerske avio-kompanije. Radujem se što će se putnici i lično uveriti u novi standard i kvalitet usluge koji su u skladu sa najboljom praksom kompanije VINCI Airports. Cilj tekućeg projekta modernizacije je da Aerodrom Nikola Tesla Beograd postane novo regionalno saobraćajno čvorište“, rekao je Fransoa Berizo, generalni direktor kompanije BELGRADE AIRPORT koja upravlja beogradskim aerodromom, povodom proširenja terminala.
Terminalu C, koji sada ima 19 izlaza, su u okviru rekonstrukcije dodati novi izlazi za ukrcavanje putnika, kako oni opremljeni avio-mostovima, tako i izlazi za ukrcavanje putnika sa otvorene parking pozicije aviona. Pored toga, odvojeni su prostori za odlazak i dolazak putnika i postavljene su pokretne trake koji omogućavaju brže kretanje putnika po aerodromu. Međutim, možda najprimetnija izmena za redovne putnike beogradskog aerodroma je uvođenje centralizovane bezbednosne kontrole putnika koja se do sada nalazila na izlazima za ukrcavanje.
Novi deo terminala koji je pušten u promet samo je deo planiranih radova koji su počeli pre dve godine. Do 2023. beogradski aerodrom bi trebalo da se poveća za više od 92.000m2 koji će, osim već uvedenih novina proširiti broj šaltera za registraciju, dodati i nove ugostiteljske i komercijalne sadržaje.
Novine bi trebalo da doprinesu da aerodrom „Nikola Tesla“ do 2043. godine, kada se završava koncesija kompanije VINCI Airports, dostigne broj od 15 miliona putnika godišnje.
Veliki skok putnika na beogradskom aerodromu evidentan je od 2014. godine, kada je počela ekspanzija kompanije Air Serbia. Prve godine poslovanja novog srpskog nacionalnog avio prevoznika broj putnika na aerodromu „Nikola Tesla“ je porastao 31% u odnosu na prethodnu godinu na 4.6 miliona da bi 2019. godine taj broj dostigao 6.2 miliona.
„Pandemija virusa Covid-19 imala je negativan uticaj na aerodrom Beograd, kao i na čitavu avio industriju. Pored pada prometa, pandemija je uticala i na pad prihoda. U 2021. kroz beogradski aerodrom je prošlo 3.2 miliona putnika što je 46% manje u odnosu ne pred-pandemijsku i rekordnu 2019. godinu. Međutim, ovo je bio natprosečan rezultat za evropske prilike gde su se brojke u proseku kretale 60% ispod nivoa iz 2019. Imajući u vidu da su srpski državljani bili izloženi mnogo strožim restrikcijama za ulazak u zemlje Evropske unije, što čini najveće avio tržište iz Beograda, rezultat se može smatrati relativno dobrim,“ rekao je Luka Popović, urednik sajta exyuaviation.com.
Udar pandemije virusa COVID-19 bio je velik na celu avio industriju. Međunarodna asocijacija za vazdušni prevoz (IATA) objavila je u martu ove godine da će oporavak doći tek 2024. godine, kada prognoziraju da će prvi put ukupan broj putnika prevazići cifre iz 2019. godine. Prema njihovim podacima, 4 milijarde putnika se očekuje u avijaciji te godine dok se za 2022. prognozira da će se dostići 83% rezultata iz pred-pandemijske godine.
IATA je dodala da su zabrane putovanja i dodatni uslovi za ulazak u države koje su uveli vlade kako bi se borile protiv pandemije najviše uticali na pad broja putnika ali je ova međunarodna organizacija isto tako dodala da su negativne posledice po ekonomiju i društvo dovele do toga da se ove mere ukidaju.
Prema podacima Međunarodnog saveta za čist transport (ICCT), na svetskom nivou se očekuje da će broj putnika u avio saobraćaju rasti između 2.4% i 3.7% na godišnjem nivou do 2050. godine. Uprkos tome, prognoze za Aerodrom „Nikola Tesla“ Beograd bolje od ovih proseka.
„Rast broj putnika na Beogradskom aerodromu je trenutno u skladu sa evropskim prosekom. Značajniji rast se očekuje od aprila zbog ukidanja brojnih restrikcija vezanih za ulazak u druge zemlje, i početak letnje čarter sezone koja se ove godine očekuje da bude rekordna. Upravo su letnji čarteri i prošle godine doprineli bržem oporavku,“ dodao je Popović.
Sa Aerodroma “Nikola Tesla” je saobraćalo 66 kompanija u 2019. godini, a u 2021. godini je, uprkos pandemiji broj letova avio kompanija koje su saobraćale sa beogradskog aerodroma porastao na 77.
Prema postojećim planovima, taj broj bi trebalo da raste u narednom periodu.
„U ovoj godini sa beogradskog aerodroma saobraćaju letovi ka 80 destinacija u redovnom avio-saobraćaju, a očekujemo još oko 20 čarter linija u letnjoj sezoni. Ostajemo optimistični po pitanju nastavka postepenog oporavka avio-saobraćaja tokom 2022. godine i očekujemo još jednu snažnu letnju sezonu pred nama.,” Aerodrom „Nikola Tesla” rekao je u saopštenju za Bloomberg Adria.
Prema Popoviću, Air Serbia i Wizz Air će biti kompanije koje će voditi rast beogradskog aerodroma u narednom period.
„Aerodrom ‘Nikola Tesla’ može dostići brojku od 15 miliona putnika do 2043. godine jer služi kao čvorište nacionalnom prevozniku koji će nastaviti da širi svoju mrežu i uvećavati broj transfernih putnika. Istovremeno, aerodrom je baza niskotarifnom Wizz Airu, koji ima preko 200 naručenih aviona i planira ekspanziju u budućem periodu. Srbija postaje i sve atraktivnija turistička destinacija, a povećava se i broj poslovnih putnika. Naravno, postoje brojni faktori koji mogu i pozitivno i negativno uticati na buduće projekcije. Rat u Ukrajini je drastično smanjio kretanja ka istočnoj Evropi, iako Beograd to nije osetio zbog povećanog kretanja putnika iz Rusije. Sa druge strane, eventualni ulazak Srbije u Evropsku uniju doprineće značajnom povećanju saobraćaja, kao što je bio slučaj kod svih novih članica u poslednjih 20 godina.“