Danski DSV potpisao je u petak ugovor o preuzimanju DB Schenkera za 14,3 milijarde evra, čime će postati jedna od najvećih svetskih logističkih kompanija.
DSV je kompaniju koja je bila deo Deutsche Bahna platio gotovinom, a akcije danske kompanije porasle su za čak 4,3 odsto rano u petak u Kopenhagenu, nakon skoka od 10 odsto u četvrtak, nakon što je Bloomberg najavio akviziciju.
Kupovinu će finansirati prodajom akcija od čak pet milijardi evra tokom sledećih 12 meseci i finansiranjem duga.
DSV, koji je 1970-ih osnovalo 10 danskih autoprevoznika, rastao je kroz niz akvizicija u fragmentiranoj transportnoj industriji, uključujući kupovinu kompanija koje su bile veće od njih.
Preuzimanje Schenkera, koji ima približno isti broj radnika kao DSV, biće prvi veliki izazov za glavnog izvršnog direktora Jensa Hesselberga Lunda. Ove godine je preuzeo čelnu dužnost od Jensa Bjørna Andersena, za vreme čijeg je 15-godišnjeg mandata cena akcije skočila više od 10 puta.
DSV ima reputaciju veštog integratora svojih akvizicija, koje uključuju kompanije Panalpina Welttransport Holding 2019. i UTi Worldwide tri godine ranije. Krajem 2022. godine DSV je završio integraciju svog poslednjeg velikog preuzimanja, kupovine kuvajtske logističke kompanije GIL vredne 4,1 milijardu dolara.
Ipak, integracija DB Schenkera predstavljće izazov za DSV-ov tim budući da nemačka kompanija ima oko 73 hiljade zaposlenih. Lund je često isticao da je DSV još 2000. kupio kompaniju DFDS Dan Transport Group, koja je tada bila četiri puta veća od njega.
Tom kupovinom danski špediter postaje jedan od najvećih u logističkoj industriji koja je profitirala od postpandemijskog procvata potrošnje, beležeći rekordnu dobit, da bi se potom suočila s oštrim padom 2023, nakon što su se lanci snbdevanja i potrošnja normalizovali.
Velik deo industrije ponovo je profitirao jer je sukob na Crvenom moru prekinuo linije snabdevanja krajem prošle godine, uzrokujući skok cena vozarina.
Državna kompanija Deutsche Bahn saopštila je u petak da će iskoristiti prihod od prodaje Schengera za značajno smanjenje duga.
Jedna od ključnih tema pregovora bilo je očuvanje radnih mesta u Nemačkoj. Verdi, najmoćniji radnički sindikat u zemlji, prošlog meseca je povukao neobičan potez podupirući konkurentsku ponudu CVC-a, tvrdeći da bi ta kompanija otpustila manje ljudi nakon preuzimanja. DSV je kao odgovor obećao dodatna radna mesta i ulaganja, prema izveštajima Bloomberg Newsa.