Holandski regulator za privatnost podataka kaznio je Uber rekordnim iznosom od 290 miliona evra jer se nije pridržavao evropskih standarda zaštite prilikom transfera velikog broja osetljivih podataka o svojim vozačima u Sjedinjene Američke Države.
Iz holandske agencije za zaštitu podataka poručili su da je Uber prikupljao informacije o vozačima iz Evrope, poput taksi licenci, lokacijskih podataka i u nekim slučajevima medicinske informacije i podatke o kažnjavanju, koje je čuvao na serverima u SAD-u.
Reč je o najvišoj kazni u istoriji kojom je holandski regulator kaznio neku kompaniju, poručili su portparoli agencije. Istovremeno, reč je i o najvišoj kazni koja je određene Uberu bilo gde u svetu.
Opširnije
Intel ispašta zbog američkih sankcija, Uberu opale rezervacije
Zarada nemačke kompanije BMW pala je u prvom kvartalu zbog većih troškova proizvodnje, a slična sudbina pogađa i dve američke kompanije iz drugih sektora: transporta i tehnologije.
08.05.2024
Uber razmatra širenje u Srbiji
Uber, kompanija koja je sinonim za usluge prevoza, nedavno je izvestila da je u 2023. prvi put postala profitabilna.
27.02.2024
Uber prodaje udeo u bliskoistočnoj podružnici najvećem telekomu iz UAE
Emirates Telecommunications Group kupuje udeo vredan 400 miliona dolara u superaplikaciji.
10.04.2023
Uber uvodi robotaksije u SAD
Uber se kladi na autonomna vozila uprkos tome što drugi odlažu investicije u tu tehnologiju.
07.12.2022
Kompanija koja je napravila popularnu aplikaciju za dogovaranje taksi prevoza je osetljive podatke slala u svoje američko sedište u periodu dužem od dve godine bez korišćenja alata za zaštitu privatnosti, što znači da podaci nisu bili "dovoljno zaštićeni", poručili su u ponedeljak iz agencije. Uber je kršenje privatnosti podataka prekinuo prošle godine, naveo je holandski regulator.
Kazna je u potpunosti neopravdana, poručio je portparol Ubera Caspar Nixon u odgovoru na pitanja postavljena imejlom. Uberov transfer podataka bio je u skladu s evropskim zakonima i kompanija će se žaliti na odluku, dodao je.
Uber se nije uskladio s evropskim zakonima kako bi "poštovao nivo zaštite podataka prilikom njihovog transfera u SAD. To je vrlo ozbiljna situacija", poručio je Aleid Wolfsen, predsednik holandske agencije za zaštitu podataka.
Ta agencija započela je svoju istragu oko Ubera nakon što se više od 170 francuskih vozača žalilo francuskim udruženjima za zaštitu ljudskih prava. Istragu su sproveli holandski regulatori jer se Uberovo evropsko sedište nalazi u Holandiji.
To je već treći put da holandski regulatori kažnjavaju Uber. Kompaniju su ranije kaznili jer nije bila dovoljno transparentna oko toga koliko dugo zadržava podatke o evropskim vozačima i kojim se zemljama izvan Evrope ti podaci prosleđuju. Uber je kažnjen i 2018. godine jer nije na vreme obavestila holandskog regulatora o krađi podataka.
Novčane kazne koje mogu izreći evropske agencije za zaštitu podataka i privatnost mogu dostići najviše četiri odsto globalnog prihoda kompanije.