Kompanija Ekostar Pak, nacionalni operater za upravljanje ambalažnim otpadom, neprestano radi na podizanju ekološke svesti, što je pokazala i nedavnom akcijom gde je korporativni događaj iz konferencijskih sala zamenila sadnjom simboličnih 2024 stabla.
Krajem marta, Ekostar Pak je zajedno sa svojim prijateljima i poslovnim partnerima posadio čak 2024 sadnica hrasta lužnjaka i divlje trešnje, prilikom akcije pošumljavanja Petrovčića „Zeleni poziv – Drveće zna kako da reciklira". Ovim je učinjen veliki korak u stvaranju zdravijeg okruženja, ali je njihov cilj mnogo veći – stvaranje buduće Ekostar Pak šume!
Budući da svakodnevno stvaraju zdravije okruženje kroz svoje poslovanje, ovim su pronašli još jedan održiv način da okupe klijente i zajedno doprinesu planeti.
"U akciji je učestvovalo oko 80 naših klijenata, partnera i kolega. Akcija je osmišljena u sklopu inicijative formiranja naučno-nastavne baze Šumarskog fakulteta Univerziteta u Beogradu i predvođena je stručnim timom Discover Serbia u sastavu 10 inženjera šumarstva, na čelu sa redovnim profesorom Šumarskog fakulteta Vladanom Ivetićem", navode iz Ekostar Paka.
Ovom prilikom, njihovi novi partneri iz Discover Serbia davali su savete o ispravnoj sadnji, što je predstavljalo i svojevrsnu najavu njihove buduće saradnje, kojoj će akcenat biti na čišćenju korita reka i priobalja od ambalažnog otpada.
"U ovoj godini, odlučili smo se na partnerstvo sa Discover Serbia, jer želimo da doprinesemo podizanju svesti da ambalažnom otpadu, i otpadu uopšte, nije mesto u rekama. Pridružili smo se njihovom projektu “Očistimo reke”, koji okuplja odgovorne organizacije koje dele istu viziju, a to su čiste i zdrave reke za buduće generacije. Naša uloga kao Eko partnera biće da skrenemo pažnju o razlozima zašto je važno da otpad ne završi u rekama, tamo gde mu nije mesto", naglašavaju iz Ekostar Paka.
Usmeravanje ambalažnog otpada na reciklažu, kako ne bi završio u prirodi, svakodnevna je misija na kojoj radi ova kompanija. Svesni činjenice da se otpad nalazi svuda oko nas, neprestano su usmereni u edukaciju građana da ga treba odlagati u posude za razdvajanje ambalažnog otpada, kao i kompanija koje za ekološke propise vezuje i zakonska regulativa.
"I ove godine nastavljamo naš projekat Eko škole koji za cilj ima edukaciju najmlađih, a koji realizujemo sa našim partnerima, javno komunalnim preduzećima iz naše mreže saradnika. Ovogodišnje radionice u školama će biti u vidu Eko robotike koje takođe realizujemo sa našim partnerom, Discover Serbia i Decijim Inovativnim Centrom“ , ističu iz Ekostar Paka.
Da podsetimo, Ekostar Pak je jedan od vodećih operatera po količinama ambalažnog otpada poslatog na ponovno iskorišćenje i reciklažu, a poverenje u pogledu ispunjenja ove obaveze ukazalo im je preko 840 klijenata. Osnovani su 2010. godine sa ciljem da kompanijama koje stavljaju ambalažu u promet na tržište Republike Srbije, omogući efikasno sakupljanje, reciklažu i ponovno iskorišćavanje otpada, što je i njihova zakonska obaveza.
"Ostvarili smo značajne rezultate u prethodnom periodu, ulažući posvećenost i napor u usmeravanje ambalažnog otpada na reciklažu. Svih 13 godina koliko postojimo, obezbedili smo ispunjenje propisanih ciljeva. Prepoznali smo važnost vraćanja prirodi, koja je sama po sebi najbolji primer cirkularne ekonomije", ističu naši sagovornici.
Pored svoje primarne delatnosti, godinama na različite načine podržavaju udruženja koje brinu o čistoći svoje lokalne zajednice, kojih je, na sreću, sve više. Jedan od takvih primera je i velika akcija čišćenja Srbije koja je održana krajem marta, gde je od strane kompanije Ekostar Pak podržano više od 30 udruženja koja su sakupljala otpad na više lokacija, i to u vidu donacije kesa i rukavica.
S obzirom na to da nam predstoje praznici, koji se najčešće provode u prirodi, iz kompanije Ekostar Pak skreću pažnju građanima da ne ostavljaju otpad za sobom i poručuju svima da zajedno čuvamo svoju planetu.