Kompanija Ekostar Pak, nacionalni operater za upravljanje ambalažnim otpadom, osnovana je 2010. godine sa ciljem da kompanijama koje stavljaju ambalažu u promet na tržište Republike Srbije, omogući efikasno sakupljanje, reciklažu i ponovno iskorišćavanje otpada. Na ovaj način ispunjava se zakonska obaveza produžene odgovornosti proizvođača (engl. Extended Producer Responsibility - EPR), jer svaki proizvođač ima odgovornost da, samostalno ili preko operatera, brine o ambalažnom otpadu koji će nastati nakon potrošnje njegovog proizvoda.
Glavni razlozi za uspostavljanje ovakvog sistema odgovornosti jesu zaštita životne sredine i zdravlja ljudi, kao i briga za dugoročno očuvanje ekološkog sistema od zagađenja.
Edukacija građana i primarna separacija otpada i kao preduslovi za uspešnu reciklažu
Dok sa jedne strane privreda ima obavezu da se brine o ambalažnom otpadu koji plasira na tržište, i građani Srbije moraju da preuzmu svoju ulogu u pravilnom sortiranju kućnog otpada. U borbi protiv sve većih ekoloških problema i osiromašenja prirodnih resursa, primarna selekcija otpada je postala ključni element u očuvanju životne sredine.
“Najviše ambalažnog otpada generiše se u domaćinstvima i taj otpad je potrebno sortirati po vrstama materijala tj. frakcija, i odlagati ga u posebne posude. Tu se suočavamo sa nedostatkom adekvatne infrastrukture i sistema za prikupljanje i sortiranje otpada za dalji proces reciklaže. Zato su lokalne samouprave važna karika za efikasno upravljanje ovim otpadom jer njihova uloga višestruka, od planiranja i organizacije sakupljanja do saradnje sa građanima, kao i sprovođenja zakonodavstva. Stoga se mi trudimo da im budemo podrška kroz uspostavljanje partnerstva i ulaganja u različitu opremu za sakupljanje kako bismo promenili ili poboljšali ceo proces i došli do određenog rezultata tj. podizanja ukupne stope reciklaže komunalnog ambalažnog otpada. Na tom putu neophodno je paralelno raditi na edukaciji građana, naročito najmlađih, jer bez njihovog uključivanje, nema rezultata.“ izjavila je Bojana Perić, direktorka operatera Ekostar Pak.
Više o saradnji Ekostar Paka sa javno komunalnim preduzećima pogledajte na linku.
Tranzicija ka cirkularnoj ekonomiji
Uloga privrednog sektora u cirkularnoj ekonomiji je velika, jer oni treba da brinu o prevenciji nastajanja otpada, ekodizajnu i kako će od otpada da naprave resurs. Država sa druge strane ima ulogu da definiše odgovornosti u sistemu i postavi jasne sisteme kontrole kako bi tranzicija ka cirkularnoj ekonomiji bila uspešna.
“Primećujemo pomak jer se u dizajnu ambalaže sve više se koriste inovativni pristupi i novi materijali, time se smanjuje količina ambalaža ili ona postaje biorazgradiva, pogodna za višekratnu upotrebu ili reciklabilnija. Potrebno je više ulaganja u istraživanje i razvoj novih materijala i tehnologija, ali krajnji rezutat je nemerljiv. ” ističe Perić.
“Na duže staze, cilj nam je da sa odgovornom privredom, jedinicama lokalne samouprave, sakupljačima i reciklerima, uz podršku države i građana, izgradimo jedan uspešan sistem upravljanja ambalažnim otpadom nalik na slične sisteme evropskih zemalja.“ zaključuje Bojana Perić iz Ekostar Paka.