Rezultati Easyjeta i Ryanaira pokazuju da je avijacija pod velikim pritiskom zbog manjka radne snage i geopolitičke situacije, što je stvorilo strah među putnicima, koji više nisu spremni da kupe svoje karte mnogo ranije. Međutim, akcije ovih niskobudžetnih kompanija skočile su neposredno posle objave rezultata.
Iako je Ryanair objavio bolje rezultate nego što su analitičari očekivali u poslednjem kvartalu, rezultati su pokazali da su pojedinačne karte sve skuplje. Kompanija je imala neto dobit od 170 miliona evra u svom prvom fiskalnom kvartalu, što je znatno više od gubitka od 273 miliona evra godinu dana pre toga. Međutim, Ryanair je naveo da će veliki rast tražnje dodatno povećavati cene karata.
Povećanje cena će biti "u nižim dvocifrenim procentima", rekao je izvršni direktor Ryanaira Michael O’Leary u razgovoru sa investitorima u ponedeljak. Takođe je dodao da uprkos tom povećanju očekuje da će Ryanairove cene biti niže od onoga što će nuditi konkurencija.
Opširnije
Kroz beogradski aerodrom u drugom kvartalu prošlo 1,4 miliona putnika
U drugom kvartalu 2022. godine, bilo je 16.488 poletanja i sletanja u Beogradu, ali oporavak od pandemije i dalje traje.
20.07.2022
Otkazani letovi i kašnjenja: avion je lutrija za srpske putnike
Manjak radne snage je glavni uzrok kašnjenja i otkazivanja letova, a teško je brzo zaposliti nove ljude.
02.07.2022
Oporavak na zimu zavisiće od razvoja pandemije virusa kovid 19 i rata u Ukrajini, upozorio je finansijski direktor Ryanaira Neil Sorahan.
Akcije Ryanaira završile su jučerašnji dan u Njujorku 4,64 odsto u plusu, ali su pre otvaranja tržišta u utorak trgovale sa gubicima.
Međutim, zarade nekih avio-kompanija su više pogođene situacijom na tržištu od Ryanaira, koji jedan od svojih najvećih problema vidi u tome što putnici nisu spremni da bukiraju letove mnogo ranije, jer se plaše otkazivanja.
"Operacije su se sada normalizovale", rekao je izvršni direktor Easyjeta Johan Lundgren, ali je pre toga njegova kompanija izgubila 133 miliona funti zbog haosa u avijaciji. Easyjetov gubitak pre poreza iznosio je 114 miliona funti.
Obe niskobudžetne kompanije objavile su da su zabeležile ogroman rast u broju putnika u odnosu na prošlu godinu, ali za razliku od Easyjeta, Ryanair je prestigao i broj putnika iz 2019. godine. Na tržištu su akcije Easyjeta skočile 4,15 odsto u 11.08 u Londonu.
Dok kompanije objavljuju rezultate, aerodromi optužuju avio-kompanije da nisu dovoljno uradile kako bi smanjile pritisak na industriju.
Londonski Hitrou upozorio je avio-prevoznike da ne namerava da poveća broj letova dok avio-kompanije ne budu zaposlile više osoblja koje radi na zemlji. Naime, ljudi koji rade na prijavi i utovaru prtljaga često nisu zaposleni aerodroma, već samih kompanija. Kako je Bloomberg Adria ranije izveštavala, proces zapošljavanja osoblja u avio-industriji može biti veoma dug zbog bezbednosnih provera, a prošle zime avio-kompanije nisu računale da će ovog leta tražnja za letovima toliko skočiti.
Sa aerodroma Hitrou napomenuli su da oni sami mogu da se bore sa 85 odsto tražnje iz 2019. godine, ali da im za bilo kakvo dalje povećanje kapaciteta treba podrška avio-kompanija. Sličan potez implementira i amsterdamski Shiphol.
Wizz Air će svoj kvartalni izveštaj objaviti u sredu i time će upotpuniti sliku o udarcu krize u avijaciji na niskobudžetne kompanije u Evropi.