Zemunska fabrika lekova Galenika saopštila je da je u ponedeljak postignut dogovor sa štrajkačima i da se proizvodnja vratila u pun kapacitet.
"Kompanija Galenika je u nastavku dijaloga danas održala sastanak sa štrajkačkim odborom koji je uspešno završen postignutim sporazumom o završetku štrajka. Proizvodnja se nesmetano nastavlja počev od danas, 25. marta. Po postignutom sporazumu, 20 odsto zaposlenih koji su bili u štrajku su nastavili sa radom", navodi se u saopštenju kompanije.
Naveli su i da je tržište snabdeveno Galenikinim proizvodima u dovoljnoj količini. "Galeniku predvodi odgovorni menadžment, koji je kao i uvek posvećen obezbeđenju kontinuirane proizvodnje, distribucije i dostupnosti Galenikinih proizvoda na tržištu."
Opširnije
Radnici Galenike koji štrajkuju odbili ponudu poslodavca
Radnici fabrike lekova Galenika, koji štrajkuju sa zahtevom da im se poveća zarada od oko 10 odsto od prosečne u toj firmi, odbili su u petak ponudu uprave.
22.03.2024
Galenika pozvala radnike da prekinu štrajk i obećala veće plate
"Galenika u kontinuitetu sprovodi dijalog sa predstavnicima dva reprezentativna sindikata", saopštilo je rukovodstvo te firme.
19.03.2024
Saznajemo: Galenika kupuje farmaceutskog distributera Lifemedic
Ranije ove godine, iz Galenike su najavili ulaganje od 35 miliona evra u Srbiji i širenje proizvodnje.
19.10.2023
Svetli dani pred farmaceutskom industrijom Adria regiona, Rusija ključni izazov
Nakon sjajne 2022. godine u Adria regionu za farmaceutsku industriju, taj sektor će verovatno videti još bolje dane.
18.09.2023
Prodaja Galenike u Srbiji skočila za desetinu, izvoz u EU za 40 odsto
Farmaceutska kompanija Galenika saopštila je da od početka 2023. beleži rast u svim segmentima poslovanja.
18.07.2023
Galenika planira ulaganje od 35 miliona evra i širenje na EU
Posle otvaranja prvog predstavništva u Evropskoj uniji, u Mađarskoj, Galenika je prošle godine otvorila predstavništva u Sloveniji i Hrvatskoj.
29.03.2023
Iz kompanije su naveli i da Galenika teži najvišim standardima i kontinuirano ulaže u unapređenje uslova rada, bezbednost i razvoj svojih zaposlenih, što će i nastaviti da čini.
Šta je dogovoreno
Štrajkački odbor sindikata "Nezavisnost Galenika" saopštio je da je menadžment Galenike danas prihvatio njihov kompromisni predlog.
"Štrajkački odbor je danas izneo poslodavcu kompromisni predlog, koji je u toku dana uobličen i konačno i prihvaćen od menadžmenta u večernjim satima, a oko 18.00 i potpisan od strane direktora Rikarda Vian Markesa i predsednika Štrajkačkog odbora sindikata Zorana Pantelića", navodi su u saopštenju koje prenosi agencija Beta.
Kako je objašnjeno, sporazum predviđa da se svim zaposlenima Galenike isplati "koeficijent 1,0 od februarske zarade, plus koeficijent 1,0 od junske zarade, što je ukupno traženi iznos iz štrajkačkog zahteva u vrednosti od oko 10 odsto prosečne zarade Galenike, i dodatno još 0,5 od januarske zarade 2025. ako se ispuni plan proizvodnje u pakovanjima za 2024. godinu".
Dani provedeni u štrajku će biti plaćeni, iako to nije zakonska obaveza poslodavca, u visini od 100 odsto, i to iz dva dela, polovina odmah, na martovsku zaradu, i druga polovina čim se bude dostigao propušteni broj pakovanja za dane provedene u štrajku, verovatno na aprilsku ili majsku zaradu.
Šta su štrajkači tražili
Podsetimo, radnici Galenike, članovi sindikata "Nezavisnost", štrajkovali su sa zahtevom da im se poveća zarada od oko 10 odsto od prosečne u toj firmi.
Oni su u petak saopštili da su odbili ponudu uprave da dobiju prvu fiksnu isplatu od 10.000 dinara, najkasnije do kraja maja i drugu, verovatno u decembru, pod uslovom da se ispuni plan proizvodnje. Dodali su da su zaposleni iz svih celina odbili ponuđeni predlog jer, kako su rekli, "nije adekvatan, precizan i u skladu sa štrajkačkim zahtevom".
Istakli su da je novčani iznos koji je u petak ponudilo poslovodstvo u prvoj isplati u iznosu od 10.000 dinara zanemarljiv, a isplata drugog dela je uslovljena procentima ispunjenosti plana proizvodnje na koji zaposleni nemaju puni uticaj, jer prvenstveno zavisi od organizacije posla, nabavke sirovina i pakovnog materijala i tehnoloških procesa, odnosno od poslovodstva.
U ponudi poslodavca se, kako je ranije navedeno u saopštenju sindikata, "obrađuje u stvari godišnji bonus, inače već predviđen u nekom obliku u kolektivnom ugovoru i nije reč o povećanju zarada, što jeste štrajkački zahtev".
"Mi pregovaramo o godišnjem povećanju zarada, što je definisano kolektivnim ugovorom. Zahtev štrajkača je da se insistira da se zarada uveća svim zaposlenima, linearno za iznos od oko 10 odsto od prosečne zarade u toj fabrici", naveo je taj sindikat u saopštenju.
(Ažurirano detaljima dogovora.)