Prihodi Atlantic grupe u 2023. narasli su nadomak milijardu evra, a ove godine premašiće taj iznos. Kao jedan od pokretača rasta svakako se ističe 40,5 miliona evra vredno preuzimanje Strauss Adriatica u Srbiji, koje je Atlantic nedavno uspešno okončao, ali uz niz uslova Komisije za zaštitu konkurencije Srbije.
Emil Tedeschi, vlasnik i predsednik uprave Atlantic grupe, za Bloomberg Adria TV govorio je o poslovanju svoje kompanije i najavio smirivanje cena kafe koja čini 20 odsto Atlanticovih prihoda od prodaje.
"Zadovoljan sam. Od izlaska na berzu 2007. godine, svake godine isporučimo ono što obećamo. Zahvaljujem se našim zaposlenima, partnerima, dobavljačima, deoničarima i finansijskoj zajednici koja nas podržava." Ovim rečima Emil Tedeschi, vlasnik i predsednik uprave Atlantic grupe osvrnuo se na rezultat njegove kompanije u prošloj godini.
Opširnije
Atlantic kupio Strauss Adriatic
Uz poznate brendove, Atlantic preuzima i moderan proizvodni pogon u industrijskoj zoni Šimanovci kraj Beograda i 220 zaposlenih.
29.02.2024
Saznajemo: Uslov za kupovinu Straussa je da Atlantic proda fabriku kafe
Kako saznaje Bloomberg Adria, uslov za odobrenje je da se zaštita konkurencije uradi tako što će Atlantic morati da proda jedno postrojenje za proizvodnju kafe.
29.02.2024
'Atlantic u 2024. neće nastupati defanzivno, već će napadati konkurenciju'
Atlanticova dominantna tržišta i dalje rastu u odnosu na prethodnu godinu.
28.02.2024
Komisija: Šta sve Atlantic mora da uradi da bi kupio Strauss
Redakcija Bloomberg Adrije vam donosi najbitnije detalje rešenja Komisije za zaštitu konkurencije.
29.02.2024
Atlantic grupa je u 2023. ostvarila neto dobit od 31,2 miliona evra, što je rast od 20 odsto u odnosu na prethodnu godinu. Prihodi od prodaje su iznosili 973,9 miliona evra, što u odnosu na 2022. predstavlja rast od 15,1 odsto.
"Naši ciljevi su ambiciozni, rašćemo i organski i putem akvizicija", dodaje Tedeschi.
Preuzimanje Strauss Adriatica
Kao najveća Atlanticova akvizicija u 2023. ističe se 40,5 miliona evra vredno preuzimanje prerađivača kafe u Srbiji - Strauss Adriatic. Strauss je poznat po jakim brendovima kafe na srpskom tržištu, Doncafe i C kafa, koji se akvizicijom pridružuju regionalnim liderima Grand kafi i Barcaffeu. Uz poznate brendove, Atlantic preuzima i moderan proizvodni pogon u industrijskoj zoni Šimanovci kraj Beograda i 220 zaposlenih.
Preuzimanje je nedavno odobrila i srpska agencija za zaštitu tržišnog nadmetanja, doduše uz niz uslovnih ograničenja. Mere uključuju zatvaranje postojeće fabrike na Novom Beogradu, kao i mere ponašanja koje se, između ostalog, odnose na izveštavanje o svim aspektima proizvodnje domaće pržene kafe u Srbiji, promenu veleprodajnih cena i izvoza kafe, te neprodužavanje i zabranu sklapanja novih ugovora o proizvodnji privatnih brendova.
"Uslovi zahtevni ali prihvatljivi"
"Kada broj jedan kupi broj dva, logično je da postoje standardi po kojim se lider na tržištu, kapetan industrije kafe, mora ponašati. Atlantic grupa jeste kapetan regionalnog tržišta kafe. Uslovi su zahtevni, ali su obostrano i apsolutno prihvatljivi. U zadatom roku ćemo prodati dosadašnji pogon za kafu, imamo i ograničenje da ne smemo proizvoditi tzv. privatnu robnu marku za veletrgovce ili maloprodajne lance, i moramo komisiju obaveštavati o promenama cena", objašnjava Tedeschi.
Kao najveću vrednost akvizicije u Srbiji vidi sinergiju dva tima koji će delovati kao jedan, kao i modernu fabriku koja ima potencijal širenja u smislu površine i tehnologije.
"Ukupno u Srbiji u četiri godine, do 2026. godine, ulažemo između 110 i 120 miliona evra u dva temeljna biznisa na tom tržištu - kafu i konditorske proizvode. Osim brendova i jake infrastrukture, tu je i snaga ljudi, ne samo brojem nego i njihovim veštinama", ističe.
Cene kafe u 2024. neće značajnije rasti
"Cena Robuste je istorijski najviša, dok se cena Arabice malo primirila, ali nije se ni približno vratila na prethodne nivoe. Cene će i dalje varirati, ali mislim da u ovoj godini neće značajnije rasti."
Ceo razgovor pogledajte u videu.