Sektor osiguranja u Srbiji u proteklih deset godina zabeležio je pozitivan trend, ali razvoj informaciono-komunikacionih tehnologija, globalizacija i digitalizacija doveli su do značajnih izmena u ovoj industriji. Upravo ovo je bila tema panel diskusije "Osiguranje: Nova realnost" u okviru ovogodišnjeg Kopaonik biznis foruma, a predsednik Izvršnog odbora Sava osiguranja Bojan Mijailović kao učesnik diskusije objašnjava da klijenti danas sve više traže ponudu koja odgovara njihovim potrebama i načinu života. Sava osiguranje je inače prvo osiguravajuće društvo na teritoriji Srbije koje je u okviru svoje ponude omogućilo online ugovaranje životnog osiguranja sa sopstvenom video identifikacijom, a kada je reč o vrstama osiguranja, novi proizvodi će, prema rečima predsednika Izvršnog odbora, tek dobiti široku primenu.
- Kako biste ocenili sektor osiguranja u Srbiji u poslednjih deset godina?
Svi ključni pokazatelji poslovanja sektora osiguranja u Srbiji u proteklih deset godina beleže pozitivan trend i više su nego udvostručeni. Sektor osiguranja je i u protekle četiri godine, u uslovima povećanih rizika, sačuvao solventnost i profitabilnost, pružajući širok spektar i visok kvalitet usluge svojim korisnicima.
Sektor osiguranja u Srbiji je po stepenu razvijenosti znatno ispod proseka zemalja članica EU, o čemu govore pokazatelji razvijenosti tržišta osiguranja, tj. odnos ukupne premije i bruto domaćeg proizvoda (BDP) i ukupna premija po stanovniku. Na primer, prema učešću premije u procenjenom BDP u 2021. od 1,9 odsto, Srbija je na 65. mestu na svetu, dok ovaj pokazatelj za članice EU iznosi čak 7,0 odsto. Međutim, u poređenju sa grupom zemalja u razvoju u svetu sa prosekom od 3,0 odsto i zemljama u razvoju Evrope i srednje Azije, čiji je prosek 1,1 odsto, kao i s obzirom na to da se zemlje kao što su Rumunija i Turska nalaze iza Srbije, može se zaključiti da je Srbija na zadovoljavajućoj poziciji, uz postojanje potencijala za poboljšanje ove pozicije.
- Na našem tržištu dominiraju tradicionalni proizvodi osiguranja, da li postoji prostor za savremene proizvode?
Razvoj informaciono-komunikacionih tehnologija, globalizacija i sveprisutna digitalizacija doveli su do fundamentalnih izmena u industriji osiguranja. Determinišući faktor koji će u budućnosti uticati na proizvode osiguravajućih kompanija je to da klijenti sve više traže ponudu koja odgovara njihovim individualnim potrebama i načinu života.
Na području srednje Evrope su se kao najbrže rastući proizvodi izdvojili: dobrovoljno zdravstveno osiguranje, proizvodi životnih osiguranja i osiguranje motornih vozila. Na svetskom tržištu osiguranja situacija je slična.
Sava osiguranje je 2022. godine predstavio novi proizvod Sava Progresiv – Unit Linked koji kombinuje pokrića životnog osiguranja i ulaganja u investicione fondove. Premija koju klijent plaća, Sava osiguranje ulaže u investicione fondove, u zavisnosti od odabranog investicionog paketa. Sava osiguranje ima saradnju sa investicionim fondovima kojima upravljaju eminentne banke na našem tržištu što naši klijenti prepoznaju i sve češće biraju upravo Unit Linked osiguranje, a u prilog tome govori podatak da se tokom 2023. godine 16 odsto novougovorene godišnje premije individualnih osiguranja odnosilo na ovaj proizvod osiguranja.
Zdravstveno osiguranje je jedna od najbrže rastućih vrsta osiguranja, a tu je takođe i cyber insurance - proizvod koji se tek razvija i koji će neminovno imati široku primenu.
- Kada je reč o tehnologiji, kao što su telematika, identifikacija na daljinu ili samostalno fotografisanje predmeta osiguranja, šta se od toga primenjuje na našem tržištu?
Telematika predstavlja integraciju telekomunikacionih i informacionih sistema, čime se omogućava prikupljanje velike količine podataka koji mogu biti od velikog značaja za industriju osiguranja. Cilj primene ovako integrisanog sistema je smanjenje rizika za osiguravače i osiguranike. U Srbiji telematika još uvek nije inkorporirana u industriju osiguranja, već je njena primena u najvećoj meri ograničena na praćenje rada flota kompanija.
Sava osiguranje je prvo osiguravajuće društvo na teritoriji Srbije koje je u okviru svoje ponude omogućilo online ugovaranje životnog osiguranja sa sopstvenom video identifikacijom – eŽivot. Kada se govori o ukupnom učešću digitalno ugovorenih polisa u SŽO, u protekloj godini je više od trečine polisa životnih osiguranja bilo ugovoreno na ovaj način.
Zahvaljujući digitalnoj usluzi Sava osiguranja – eAssessor, klijentima je pružena mogućnost i da samostalno fotografišu predmet osiguranja, čime je omogućena ušteda vremena, značajno olakšan proces ugovaranja i kupovine kasko osiguranja. Pored toga, klijentima Sava osiguranja pruža se mogućnost da koristeći eAssessor, štetu prijave elektronski na našem sajtu.
- Da li na tržištu u Srbiji postoje adekvatno edukovani kadrovi za osiguranje?
Nedostatak stručnih kadrova na tržištu radne snage u Srbiji sve češće se ističe kao problem među poslodavcima. Takvi trendovi prate osiguravače, koji kroz eksterne i interne obuke u kompanijama edukuju zaposlene i unapređuju njihove veštine za određena radna mesta.
Tržište rada, kada je reč o osiguranju uglavnom nudi prodavce osiguranja, čija je fluktuacija na tržištu najveća, a da li su stručni ili ne, najkasnije pokažu njihovi rezultati u prodaji. Podaci američkog Biroa za statistiku rada pokazuju da je skoro pola miliona profesionalaca u osiguranju spremno za penziju u narednim godinama. Ovaj predstojeći talas penzionisanja pogoršava već ozbiljan nedostatak talenata u industriji. Bez obzira na nedostatak istraživanja, čini se da je slična situacija i u Srbiji.
- Da li je Sava osiguranje za mlade atraktivan poslodavac i šta ponajviše milenijalci danas očekuju od svog šefa?
Biznis model mora da se prilagodi: tehnologija, organizacija, usluga i proizvodi. Manje šefovanja i više mentorstva – ovako jedan milenijalac opisuje najpoželjnije radno okruženje. Prema tome, autoritarni šef je prošlost, a uključivo liderstvo, koje je u porastu, vidimo kao novu poslovnu budućnost.
Mladi ljudi koji sada stupaju na radnu scenu, milenijalci i generacija "Z", ambiciozni su, dinamični, informatički pismeni. Poslodavci moraju biti spremni da te kvalitete uvrste u svoje poslovanje kao dugoročno ulaganje u budućnost svoje kompanije. Plata i povlastice su nešto što se podrazumeva za ove generacije. Tri stvari koje većina milenijalaca očekuje od šefa su stalne povratne informacije, uključivanje u rad, praćenje i posvećenost, tako da kroz to stalno mentorstvo mogu napredovati u karijeri.
Tu je, takođe, i stalni razvoj očekivanja i vrednosti zaposlenih u pogledu ravnoteže između posla i privatnog života, fleksibilnih radnih aranžmana i očekivanja u karijeri. Porastom modela rada na daljinu i hibridnih modela rada dodatno se zakomplikovao zadatak usklađivanja očekivanja zaposlenih sa poslovnim potrebama kompanije. Ulaganje u brendiranje poslodavca nije samo kratkoročna strategija, to je proaktivan pristup izgradnji održivog pristupa talentima i obezbeđivanju budućeg uspeha organizacije.
Sadržaj nastao u saradnji sa kompanijom Sava osiguranje