Project 3 Mobility (P3), hrvatska kompanija koja razvija novi ekosistem urbane mobilnosti, kolokvijalno poznatiji kao robotaksiji, udružila je snage s Mobileyeom, vodećim svetskim stručnjakom za autonomnu vožnju. Zajedno će, kako poručuju iz hrvatske kompanije, raditi na razvoju nove usluge koja bi trebalo da transformiše gradski prevoz. Naime, P3 će za razvoj svoje usluge koristiti Mobileye Drive, naprednu tehnologiju za autonomna vozila koju nudi Mobileye.
Kako piše u službenom saopštenju, cilj Project 3 Mobilityja je da iz korena izmeni urbanu mobilnost poboljšanjem transportnih opcija u gradskim sredinama. Planiraju da svoju uslugu u Zagrebu predstave do 2026. godine, a testiranje Mobileye tehnologije na zagrebačkim ulicama započeće već ove godine.
Prva faza testiranja fokusiraće se na mapiranje ulica pomoću testnih vozila opremljenih posebnom tehnologijom, a zatim će se testirati autonomni sistemi Mobileyea za usklađivanje s lokalnim uslovima. Testna vozila biće opremljena sigurnosnim vozačima i neće izgledati kao konačni autonomni modeli koje P3 razvija.
Opširnije
Investitori veruju u Rimčeve robotaksije, Project 3 Mobility prikupio 100 miliona evra
Ovaj značajan finansijski poduhvat privukao je pažnju vodećih globalnih kompanija i investitora.
06.02.2024
Brisel veruje da Rimac robotaksijima može da nadigra Google i Uber
Postoji mogućnost da proizvođač najbržih automobila u svetu zakasni na tržište robotaksija.
27.05.2023
Rimac: Još pišemo prvo poglavlje, nije vreme za IPO
"Sve bih uradio drugačije. Moji investitori uložili su više od milion evra u moje obrazovanje, tako da je ono dosta dobro."
19.05.2023
Rimac osniva kompaniju za razvoj revolucionarnih baterija
Beterija će, uz smanjenje gubitaka energije do 50 odsto, zauzimati 40 odsto manju površinu.
04.05.2023
Rimac nam otkrio kako dve godine razvija potpuno novi benzinski motor
Benzinski motori nisu mrtvi, naprotiv. Rimac sa njima sprema zanimljive stvari.
01.09.2022
Project 3 Mobility intenzivno radi na stvaranju vlastitog autonomnog električnog vozila, koje je ključno za novi ekosistem urbane mobilnosti. Razvoj obuhvata stvaranje nove platforme vozila prilagođene autonomnoj vožnji, a Mobileyeova tehnologija će biti integrisana u ova vozila kroz Mobileye Drive sistem.
Marko Pejković, suosnivač i generalni direktor Project 3 Mobilityja, izrazio je zadovoljstvo saradnjom s Mobileyeom, naglašavajući njihovu ključnu ulogu u ostvarivanju vizije poboljšane urbane mobilnosti.
"Naš cilj je da poboljšamo način na koji se ljudi kreću u gradovima. Saradnja s kompanijom Mobileye je osnova za postizanje te vizije. Mobileye se pokazao kao sjajan partner koji ima pravo iskustvo, pravu tehnologiju i pravi tim“, rekao je Pejković.
Mobileye, s dvadesetogodišnjim iskustvom u razvoju rešenja zasnovanih na veštačkoj inteligenciji i računarskom vidu za povećanje sigurnosti u prometu, integrirao je svoju tehnologiju u više od 170 miliona vozila širom sveta.
Njihov Mobileye Drive sistem može se prilagoditi različitim geografskim lokacijama, saobraćajnim uslovima i lokalnim stilovima vožnje, zahvaljujući kombinaciji senzora, napredne kartografije i EyeQ sistema na čipu.
"Pozdravljamo saradnju s Project 3 Mobilityjem koja će doprineti stvaranju inovativne usluge nove mobilnosti. Delimo zajedničku viziju sigurne i pristupačne urbane mobilnosti, koju ćemo ostvariti uz pomoć naše napredne Mobileye Drive tehnologije, fleksibilne platforme razvijene za implementaciju u različitim vrstama vozila. Radujemo se istraživanju novih granica u uslugama mobilnosti", zaključio je prof. Amnon Shashua, osnivač i izvršni direktor kompanije Mobileye.
Prilagodljivi Mobileye sistem autonomne vožnje omogućiće Project 3 Mobilityju da svoju uslugu, nakon Zagreba, pokrene i u drugim gradovima širom sveta.
Project 3 Mobility do sada je već potpisao sporazume s devet gradova i u konstantnoj komunikaciji je s dodatnih 30-ak gradova širom Evrope, Ujedinjenog Kraljevstva i Bliskog istoka, koji su zainteresovani da postanu partneri projekta.
Podsećamo, kompanija je pre nedelju dana objavila da je uspešno završila investicionu rundu Serije A, prikupivši ukupno 100 miliona evra od privatnih investitora.
Ovaj značajan finansijski poduhvat privukao je pažnju vodećih globalnih kompanija i investitora, uključujući jedan od svetski najvećih investicionih fondova, Public Investment Fund (PIF) iz Saudijske Arabije, koji je prvi put uložio u Hrvatsku kroz svoju investicionu granu TASARU Mobility Investments, specijalizovanu za inovativna i održiva rešenja u mobilnosti.
Značajan doprinos projektu dali su i južnokorejski proizvođač automobila Kia, bugarska softverska kompanija SiteGround, hrvatska IT firma Infinum, Rimac Grupa, kao i druge ključne investicije od strane specijalizovane investicione kompanije Neurone i katarskog Elaf Auto.