Project 3 Mobility, hrvatska kompanija usmerena na stvaranje novog ekosistema urbane mobilnosti, konkretnije, koja sprovodi projekat Rimčevih robotaksija, uspešno je završila investicionu rundu Serije A, prikupivši ukupno 100 miliona evra od privatnih investitora, pohvalili su se iz te kompanije.
Ovaj značajan finansijski poduhvat privukao je pažnju vodećih globalnih kompanija i investitora, uključujući jedan od najvećih svetskih investicionih fondova, Public Investment Fund (PIF) iz Saudijske Arabije, koji je prvi put uložio u Hrvatskoj kroz svoju investicionu granu TASARU Mobility Investments, specijalizovanu za inovativna i održiva rešenja u mobilnosti.
Značajni doprinos projektu dali su i južnokorejski proizvođač automobila Kia, bugarska softverska kompanija SiteGround, hrvatska IT firma Infinum, Rimac Grupa, kao i druge ključne investicije od strane specijalizovane investicione kompanije Neurone i katarskog Elaf Auto.
Opširnije
Brisel veruje da Rimac robotaksijima može da nadigra Google i Uber
Postoji mogućnost da proizvođač najbržih automobila u svetu zakasni na tržište robotaksija.
27.05.2023
Rimac osniva kompaniju za razvoj revolucionarnih baterija
Beterija će, uz smanjenje gubitaka energije do 50 odsto, zauzimati 40 odsto manju površinu.
04.05.2023
Marko Pejković, izvršni direktor Project 3 Mobilityja, izrazio je zadovoljstvo uspešnim zatvaranjem investicione runde, ističući kako privlačenje vodećih globalnih investitora u teškim tržišnim uslovima potvrđuje veru u viziju i tim kompanije. Naglasio je da je iznos prikupljen od privatnih investitora već premašio dosadašnju EU podršku od 89 miliona evra, s očekivanjima da će se privatna ulaganja dodatno povećati do pokretanja usluga u Zagrebu.
Pejković je takođe spomenuo uspešne procedure i provere koje su prethodile ovom finansijskom uspehu, uključujući odobrenje EU podrška i prikupljanje privatnog kapitala. Izrazio je ponos na projekt koji ima potencijal da revolucionizuje promet i poboljša život u urbanim područjima, uz očekivane koristi za Hrvatsku kroz pokretanje proizvodnje autonomnih električnih vozila i saradnju s akademskom zajednicom.
Sredstva prikupljena u ovoj investicionoj rundi namenjena su daljem razvoju projekta, izgradnji specijalizovane infrastrukture i širenju tima, što će biti ključno za budući period.
Osim uspešno završene investicijske runde Serije A, podsećamo i na raniji značajan finansijski uspeh kompanije. Naime, Evropska komisija je u maju prošle godine, preko svoje Uprave za tržišno takmičenje, odobrila dodelu bespovratnih sredstava P3M-u u iznosu od 179,5 miliona evra. Ova potpora bila je ključna za dalji razvoj projekta i demonstrirala snažnu podršku EU inovacijama u sektoru urbane mobilnosti.
Podrška EU omogućila je kompaniji da detaljno opravda svoj projekat kao usklađen sa ciljevima evropske zelene tranzicije i da pokaže svoju dodatu vrednost u brojnim društvenim aspektima.
U sklopu projekta razviće se autonomno električno vozilo, specijalizovana infrastruktura i platforma za upravljanje kompletnom uslugom. Uz to, izgradiće se i fabrika za masovnu proizvodnju autonomnih električnih vozila, i to u Hrvatskoj.
"Time se Hrvatska stavlja na mapu razvoja ključnih tehnologija budućnosti koje će doneti brojne koristi i čine značajan napredak Hrvatske u smeru digitalnih i zelenih tehnologija", rekao je Pejković.