Zagrebačka kompanija Bravarija Ivanić proizvela je prvu autonomnu mobilnu solarnu punionicu električnih vozila (EV) u Evropskoj uniji (EU), a Bloomberg Adria je bila na ekskluzivnom predstavljanju za partnere i investitore.
Često se u medijima može čuti kako loša infrastruktura i nedovoljan broj punionica koči prelazak na električna vozila. Tako je Reuters nedavno pisao da gotovo polovina od 1.600 Repsolovih punionica za e-vozila u Španiji ne radi jer nema priključak za struju. Takvi su nedostaci prisutni i u celoj EU, ali inovacija koju je osmislila hrvatska kompanija mogla bi barem donekle da doskoči ovim problemima.
Naime, SoltiQ je prva autonomna mobilna solarna punionica za električna vozila, koja je veličine jednog parking mesta. U nju se, tvrde, može parkirati najveći električni automobil na tržištu, a može se postaviti bilo gde. Podloga može biti beton, šljunak ili zemlja, ali s dobrim odvodnjavanjem da punionica ne bi upala u tle.
Opširnije
Mercedes i Stellantis blizu zaduženja od 4,4 milijarde evra za baterije
Fabrike baterija ključne su za napore Evrope da uspostavi lokalni lanac snabdevanja električnim vozilima kako bi se suprotstavila dominaciji Azije
10.02.2024
Tesla prodala samo jedan auto u Koreji ove godine
Tesla se suočava sa problemima od zabrinutosti za bezbednost, do cene i nedostatka infrastrukture za punjenje.
07.02.2024
Hertz smanjuje broj električnih vozila i redukuje troškove
Akcije kompanije pale su za pet odsto u utorak.
06.02.2024
Država prepolovila subvencije za električna vozila u 2024.
Vlada Srbije danas je usvojila Uredbu za podršku za kupovinu više vrsta električnih vozila.
01.02.2024
Domet električnih automobila zimi smanjen za polovinu
Kako se domet električnih automobila menja s temperaturom?
27.01.2024
Takođe, pogodna je za sve vremenske uslove, a može da izdrži vetrove do 150 kilometara na sat. Ako u njoj nema parkiranog automobila, u takvim uslovima će se sama sklopiti. Osim toga, inovacija je modularna, što znači da je moguće spojiti više komada u celinu, te tako dobiti veći kapacitet baterije i veću brzinu punjenja iz solara.
Ono što ovu punionicu čini posebnom jeste što se na njenom krovu nalaze solari koji prikupljaju sunčevu energiju koju koriste za punjenje automobila, ali automobili se mogu puniti i pomoću baterije. SoltiQ može u tri do četiri sata da napuni 50 odsto baterije prosečnog električnog vozila ili 25 električnih bicikala ili pak 10 električnih skutera.
Koliko je Bravariji Ivanić bio važan nastup pred investitorima ilustruje to što je korišćenje njihove punionice partnerima i potencijalnim investitorima demonstrirao hrvatski automobilista Juraj Šabalj, koji je nedavno učestvovao i na reliju Dakar.
Sudeći prema reakcijama okupljenih, problema s prodajom i investicijama ne bi trebalo da bude. U dvoranu se dovezao električnim automobilom uz pratnju violine i impresivnih svetlosnih efekata, a gotovo da nije bilo osobe u prostoriji koja nije pametnim telefonom ovekovečila taj trenutak. Dodatnu dozu dramatičnosti dala je i veštačka magla koja se vijorila oko same punionice. Međutim, sudeći po onome što je predstavljeno, projekat je sve samo ne prodavanje magle.
Punionice su zaintrigirale i suosnivača kompanije Futura Partners, preduzetnika i investitora Sašu Cvetojevića, koji je takođe bio među okupljenima na predstavljanju.
"Punionica ovog tipa je definitivno novitet, jer integriše nekoliko koncepata koji dosad nisu bili povezani. Verujem da proizvođač još i nije potpuno svestan svih mogućih slučajeva u kojima će potencijalnim kupcima biti potrebno ovo ili slično rešenje. Skori početak prodaje će zasigurno odgovoriti na neka pitanja oko tržišnih niša ili modifikacija po zahtevima kupaca. Meni je proizvod takođe zanimljiv, ali moram da sačekam finalne cene i možda odradim par testova", rekao nam je Cvetojević.
"Reč je o stoprocentnoj hrvatskoj pameti. Imali smo sopstveni razvojni tim i strateške partnere, sve je bilo odrađeno u okviru 'kuće'", kaže Tomislav Ivanić, vlasnik firme Bravarija Ivanić, koji se na pozornici pridružio Šabalju.
Kako je rekao Ivanić, od ideje do realizacije je prošlo svega šest meseci. Priznaje da je nekoliko punionica završilo na otpadu jer nisu zadovoljile zacrtane kriterijume. Srećom, izgrađene su od reciklabilnih materijala, u skladu s njihovom pričom o održivosti.
Naime, pogon Bravarije Ivanić od 10.000 kvadratnih metara je bez emisija, na krovu ima 300 kilovata solarnih panela, a cela hala sa postrojenjima napaja se solarnom energijom. Punionice se proizvode s nula odsto emisija CO₂, a nakon životnog veka punionice, koja traje otprilike 20 godina, Bravarija Ivanić je reciklira.
"Prodaja prvih punionica već je počela, a prvi kupci dolaze iz Italije i Grčke", rekao je Ivanić, koji se nada da će serijska proizvodnja početi ovog leta.
Budući da je punionica na tržištu tek desetak dana, u Bravariji Ivanić su jako zadovoljni iskazanim interesovanjem. Upiti, kažu, već dolaze iz brojnih zemalja, ponajviše iz Norveške, Danske i Švedske.
Jedna punionica košta između 20.000 i 30.000 evra, a sledeći koraci za kompaniju su uspostava prodajne mreže.
Inače, Bravarija Ivanić je 2022. ostvarila ukupan prihod u iznosu od 2,46 miliona evra, što je povećanje od 85,45 odsto u odnosu na prethodnu godinu. S druge strane, u 2022. godini poslovni subjekat je ostvario neto dobit od 9.278 evra, što je smanjenje od 60,15 odsto u odnosu na prethodnu godinu. EBITDA je u 2022. iznosio 206.894 evra, a u području delatnosti 3,74 milijarde evra.
"Godišnje možemo da proizvedemo između 200 i 300 punionica. Uz dobre strateške partnere, možda bismo mogli da proizvodimo i više", rekao je Ivanić, koji se nada da će se u publici pronaći i neki budući investitori.
"Projekat je realizovan s milion evra vlastitog novca, odnosno sredstava iz Bravarije Ivanić. Kada je reč o dugoročnoj finansijskoj održivosti projekta, već sada vidimo povrat investicija. Prodali smo već više od 15 punionica", kazao je Ivanić za Bloomberg Adriju, te otkrio da trenutno rade na novom, jačem prototipu punionice za koji se nadaju da će takođe uskoro predstaviti.